Територіальні зміни кордонів України з ХХ ст. (відповіді)
- 30-01-2023, 22:58
- 257
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Географія 8 клас Бойко, Дітчук 2021
12. Територіальні зміни кордонів України з ХХ ст.
1. Розкажіть про формування території України до ХХ ст.Найдавнішими державними утвореннями, які виникли на землях України, були Скіфська держава (VII–III ст. до н. е.) і Боспорське царство (V ст. до н. е. – ІV ст.). Першою ж слов’янською державою на нашій території стало племінне об’єднання антів (IV–VI ст.), які жили на землях від Полісся до Чорного моря.
У найдавніших літописах згадуються східнослов’янські племена — поляни, сіверяни, деревляни, дуліби (згодом – бужани і волиняни), уличі, тиверці, білі хорвати, які заселяли у VII–VIII ст. великі території. Вони стали основою формування українського народу. У IX–X ст. їхні землі були об’єднані навколо Києва як політичного й економічного ядра. Княжа держава Київська Русь простягалася від Чорного до Балтійського моря, від Східних Карпат до верхньої течії Волги. Багато істориків вважають її першою українською державою. Вона проіснувала до XII ст., а потім розпалася на окремі князівства, більшість з яких були розбиті татарами в XIII ст. І лише два з них – Галицьке і Волинське, об’єднавшись наприкінці XII ст. у Галицько-Волинську державу (перше українське королівство), зуміли зберегти незалежність і проіснували до 1349 р.
Із середини XIV ст. і аж до початку XX ст. формування території нашої країни відбувалося у складі інших держав: спочатку Литви і Польщі, а згодом – Росії та Австрії. Із XVI ст. у степовій частині нижнього Дніпра сформувалось українське запорізьке козацтво, яке утворило своєрідну християнську демократичну республіку – Військо Запорозьке. Як Гетьманська держава вона поширилася на значну територію в ході національно-визвольної війни українського народу проти польської шляхти в середині XVII ст. Проте вже в 1686 р. територія України була поділена по Дніпру між Московським царством і Польщею.
Наприкінці XVIII ст. вся Правобережна Україна і Волинь відійшли до Росії, а Галичина і Буковина – до Австрії. Упродовж XIX ст. територія, заселена українцями, збільшилася майже на третину і сягнула узбереж Чорного та Азовського морів і річки Кубань
2. В які періоди історії Україна існувала як незалежна держава?
У 1917 – 1918 рр. виникли три держави – Українська Народна Республіка (УНР, із столицею в Києві), Українська Радянська Соціалістична
Республіка (УРСР, із столицею в Харкові) та Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР, з центром у Львові). На початку 1919 р. УНР і ЗУНР проголосили об’єднання (злуку) своїх земель, однак у вихорі воєнних лихоліть Українській державі, незалежній і соборній, не судилося утвердитись.
3. Як змінилася державна територія України після Другої світової війни?
Державна територія України остаточно сформувалась під час і після Другої світової війни. У 1939 р. до складу УРСР увійшли західноукраїнські землі, кордон з Польщею остаточно було встановлено в 1945 р. У 1940 р. до УРСР були приєднані Північна Буковина і частина Бессарабії, а в 1945 р. – Закарпаття.
4. Які території і коли було приєднано до України в середині ХХ ст.?
У 1954 р. до України зі складу Росії було передано Крим (його входження відбулося згідно з тодішніми законами СРСР).
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Географія 8 клас Бойко, Дітчук 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)