Україна після 2014 р.
- 1-05-2022, 23:13
- 313
11 Клас , Історія України 11 клас Даниленко, Смольніцька (рівень стандарту)
§ 40. Україна після 2014 р.
1. Соціально-економічний розвиток
Наприкінці лютого 2014 р. Україна опинилася віч-на-віч з низкою загроз, критичних для самого існування її як держави. Перед новою владою постав комплекс проблем: зменшити суспільну напруженість, оновити органи влади, протидіяти сепаратизму та зовнішній агресії, боротися з економічною кризою, яка загострилася в умовах політичної нестабільності й фактичного розграбування країни.
2015 р. керівництво держави спробувало зупинити поглиблення економічної кризи за рахунок найбідніших: було підвищено ціни на енергоносії та на комунальні послуги; лібералізація цін спричинила інфляцію та трикратну девальвацію національної валюти. Зросли ціни на продукти харчування та промислові товари. Рівень реальних заробітних плат і пенсій значно впав. Соціально-економічна ситуація істотно погіршилася. Було втрачено економічний потенціал: Криму - повністю, Донецької області - на 60 %, Луганської - на 70 %. Це стало однією з причин того, що Україна за індексом економічної свободи посіла 162-ге місце із 178 країн світу (2016).
Виникла нова соціальна група населення: внутрішньо переміщені особи. Ключовою проблемою для переселенців була відсутність житла та фінансів. Зараз статус переселенців регламентується Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (2014).
Виклики, зумовлені війною та енергетичною кризою в Україні, змусили владу звернути особливу увагу на розв’язання таких проблем, як реформування армії та збільшення її чисельності. Такі заходи потребували коштів, які звільнялися за рахунок зменшення видатків на інші бюджетні програми.
Необхідність зменшити витрати газу та інших енергоносіїв спонукала владу шукати альтернативні програми із задоволення попиту населення на цю продукцію при збереженні підвищеної ціни на неї. Для малозабезпеченого населення виходом мала стати програма виплати субсидій, яка дозволяла певною мірою заощаджувати сімейний бюджет. Іншим напрямом дій стала програма енергозбереження та освоєння нових видів енергії.
У країні розпочалася реформа децентралізації, яка дозволила певною мірою перерозподілити кошти з місцевих бюджетів на потреби громад.
2. Євроінтеграційний поступ України. Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом
Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом було підписано в 2014 р. у два етапи. Під час першого етапу (21 березня) підписано політичну частину Угоди. На другому етапі (27 червня) підписали економічну частину Угоди.
Угода про асоціацію України з ЄС мала стратегічне значення для країни: відбулася зміна географічної структури українського експорту на користь збільшення його обсягів до країн ЄС. Україна стала однією з п’яти країн - найбільших експортерів сільськогосподарської продукції до ЄС (листопад 2017 р. - жовтень 2018 р.). Поки що Україна експортувала переважно сировину (зокрема, аграрну), але Угода створила можливості й для експорту переробленої продукції. На цей вид товарів мита повністю знято, а на сировину знято лише частково (у межах квот). Передбачається, що Угода сприятиме перетворенню України на розвинену європейську державу, і наша країна не залишиться «сировинним придатком» Європи.
За шість місяців 2017 р. зовнішня торгівля товарами та послугами України з країнами ЄС зросла на 22 %. Майже 40 % української торгівлі зараз припадає на Європейський Союз, тоді як на Росію - трохи більше 10 %.
Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом - не просто величезний бюрократичний документ, який почав скеровувати важливі українські реформи, а й символ інтеграції з Європою. Україна врешті-решт стала частиною єдиного ринку ЄС, принаймні на рівні товарів і послуг. Українські підприємства отримали змогу поступово здобувати в Європі більше партнерів, клієнтів тощо.
Знайдіть у мережі Інтернет інформацію «Угода про асоціацію / Євроінтеграційний портал» і дізнайтеся більше про співпрацю України з ЄС.
3. Режим безвізового в’їзду в країни ЄС для громадян України
Безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом - це статус, що дозволяє громадянам України вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу без попереднього звернення до посольства для отримання дозволу.
Інфографіка: 14 ключових дат безвізу з Євросоюзом
Ознайомтеся з перебігом подій і проаналізуйте, як відбувався процес підготовки до укладення угоди про безвіз.
11 травня 2017 р. у Страсбурзі Рада міністрів Євросоюзу урочисто підписала документ про скасування візового режиму між Україною та Євросоюзом. Рішення про безвізовий режим між Україною та ЄС опубліковано в Офіційному журналі Євросоюзу.
Безвізовий режим стосується тільки громадян України, які мають біометричні паспорти. Час перебування в шенгенській зоні не повинен перевищувати 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Безвізовий режим дає право на відвідування культурних і спортивних заходів, журналістські подорожі, короткострокове навчання та обмін досвідом, поїздки на лікування тощо. Водночас безвізовий режим не дає права на роботу в країнах ЄС, зокрема на короткострокову. Безвізовий режим також не дає права на постійне проживання в країнах ЄС. Для цього, як і раніше, потрібно оформити спеціальну національну візу або дозвіл на проживання.
Знайдіть у мережі Інтернет на сайті «Відкрий Європу» інформацію «Що таке безвізовий режим з ЄС» та дізнайтеся більше про безвізовий режим.
Хроніка подій 2018-2019 рр.
18 січня 2018 р. - Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
30 квітня 2018 р. - на Донбасі офіційно завершилася АТО, яку переформатовано в Операцію об’єднаних сил.
19 травня 2018 р. - Президент України підписав Указ, яким увів у дію рішення РНБО про остаточне припинення участі України в роботі статутних органів Співдружності Незалежних Держав (СНД).
31 травня 2018 р. - Президент України підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України». Указом проголошено 2018 - 2028 рр. десятиліттям української мови.
1 липня 2018 р. - в Україні вступила в дію нова медреформа та інформаційно-телекомунікаційна система eHealth.
1 вересня 2018 р. - стартувала реформа загальноосвітньої школи - «Нова українська школа», яка передбачає перехід на 12-річну середню освіту, поділену на три рівні.
1 листопада 2018 р. - в Україні на 23,5 % подорожчав газ для населення, його вартість зросла до 8550 грн за тисячу кубічних метрів.
26 листопада 2018 р. - після агресії прикордонних кораблів РФ у Керченській протоці проти кораблів ВМС України Верховна Рада України затвердила запровадження воєнного стану на території 10 областей, а 28 листопада встановила термін дії воєнного стану - 30 діб.
21 квітня 2019 р. - Президентом України обрано В. Зеленського.
Проаналізуйте події 2018-2019 рр. Оцініть їхні наслідки для жителів України.
Формуємо компетентності
Мовленнєву. Складіть розповідь про наслідки збройної агресії Російської Федерації для економіки України.
Хронологічну. Відтворіть послідовність процесу підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.
Аксіологічну. Знайдіть у мережі Інтернет і прослухайте лекцію «100 років української історії за 100 хвилин. Лекція 11:2000-2017» і структуруйте свої знання з означеного періоду. Візьміть участь в обговоренні: «Україна 2000-2017 рр.: уроки та наслідки».
Логічну. Чому Російська Федерація здійснювала і здійснює послідовну політику щодо утримання України від інтеграції з ЄС?
Інформаційну. Складіть план дій для підготовки поїздки на екскурсію до країн Євросоюзу. Якою інформацією треба володіти, якщо виїжджаєш за межі України?
Просторову. Які можливості під час виїзду за межі України стали реальними в результаті підписання безвізового режиму?
Коментарі (0)