Практичне заняття 6. Зовнішні та внутрішні загрози суверенітету України в умовах «гібридної війни»
- 2-05-2022, 22:27
- 716
11 Клас , Історія України 11 клас Струкевич, Дровозюк (рівень стандарту)
Практичне заняття 6
Зовнішні та внутрішні загрози суверенітету України в умовах «гібридної війни»
Перегляньте матеріали § 17-19. Повторіть визначення та пояснення понять «суверенітет», «незалежність».
Завдання для практичного заняття
І. Пропонуємо вам уривки зі сторінок наукових монографій, фахових статей, повідомлень ЗМІ щодо актуальних проявів внутрішньо- та зовнішньополітичного життя України. Вони відображають різні прояви загроз суверенітету України. Ваше завдання полягає в згрупуванні їх за характером загрози. Для виконання завдання скористайтеся матеріалом на форзаці 2.
1. Серед країн Центральної та Східної Європи й на пострадянському просторі за масштабами «тіньового» сектора Україна, на жаль, і далі утримує одну з перших позицій. Оцінка масштабів «тіньової» економіки в Україні коливається в межах від 40 до 80 % ВВП, залежно від методу оцінки (Пашков А., Барановська А., Телюкова Ю. Аналіз загроз національної безпеки України та передовий досвід щодо їх розв’язання // Безпека життєдіяльності. — № 1. — 2017 р.).
2. В Україні занадто низький валовий національний прибуток у дол. США на 1 особу. Рівень валового національного доходу в Україні становить 2550 дол. США на особу, що в 14,5 разів менший, ніж у країнах Єврозони. «Оплата праці та пенсії людей нині в Україні недооцінені», — оголосив на засіданні Кабінету Міністрів 23. 08. 2016 р. Прем’єр-міністр України В. Гройсман (Безпека життєдіяльності. — № 1. — 2017 р.).
3. «У нас справді виникла катастрофічна ситуація — приблизно 1 млн українців виїжджає щороку. Ми вважаємо, що ця ситуація, на жаль, найближчим часом збережеться», — повідомив міністр закордонних справ України П. Клімкін в ефірі ток-шоу «Свобода слова», 04. 09. 2018 р.
4. «За шкалою від 0 до 10 балів серед різних внутрішніх і зовнішніх загроз найбільший середній бал отримала корупція — 8,54. Причому серед зовнішніх вона отримала 7,67 бала», — зазначив директор соціологічної служби Центру О. Разумкова А. Биченко. При цьому 30 % українців вважають внутрішні загрози більш небезпечними для незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ніж зовнішні. Зважаючи, що Україна веде активні бойові дії, лише 18 % громадян убачають зовнішню загрозу національній безпеці. «Не дуже природно, що в умовах воєнного конфлікту громадяни в цілому оцінюють небезпеку внутрішніх загроз вище, ніж зовнішніх», — вважає соціолог.
Однак координатор проекту «Сильні громади Донеччини» В. Краснопьоров аргументує таку позицію населення: «Суспільство усвідомлює, що слабка державність і корупція — це знівелювання всіх державних інституцій, довіри суспільства до влади. Тобто логіка така прагматична: якщо держава є слабкою, вона не здатна себе захистити», — коментує В. Краснопьоров (Радіо Свобода, 01. 12. 2015 р.).
5. За 2018 р. уряд розраховував повернути в бюджет майже 5 млрд грн, проте за вісім місяців отримали менше 66 тис. грн.
Українські суди в червні-серпні змогли повернути державі лише 4432 грн, конфісковані в обвинувачених у корупції. Про це повідомляє проект «Марлін» з посиланням на листи Державної казначейської служби.
Відповідно до фінансових документів, на кінець серпня в бюджет надійшло 65,7 тис. грн, конфіскованих «за скоєння корупційного й пов’язаного з корупцією правопорушення».
До кінця травня ця сума становила 61,3 тис. грн.
Усього до кінця року уряд розраховує повернути в бюджет 4,7 млрд грн, конфіскованих судами саме в корупціонерів («Корреспондент.net», 11. 09. 2018 р.).
6. «...5,7 тис. км державного кордону України недостатньо облаштовано й не демарковано, переважно це кордон з РФ. Кордони на суходолі викликають нарікання, бо колишні кордони СРСР були зафіксовані на мапах масштабу 1:100 000, їхня точність — від 70 до 400 м. При цьому вони перетинають багато населених пунктів і промислових об’єктів. Демаркувати такі кордони складно — сперечатися можна буквально з приводу кожного кілометра. Демаркацію кордонів України з Росією фактично ще не розпочато. Не завершена демаркація кордонів також з Молдовою та Придністров’ям. Румунія має претензії до України на ділянці дельти Дунаю. Відсутність демаркованого кордону може створити загрозу в будь-який час...» (Пашков А., Барановська А., Телюкова Ю. Аналіз загроз національної безпеки України та передовий досвід щодо їх розв’язання // Безпека життєдіяльності. — № 1. — 2017 р.).
7. «Звичайно ж, ми зробимо кроки у відповідь, але час цих кроків буде прямо залежати від динаміки розвитку проекту щодо надання автокефалії... Канонічна церква цю автокефалію не прийме, ми в Російській церкві, звичайно, цю автокефалію не визнаємо й у нас не буде іншого вибору, як розірвати спілкування з Константинополем», — заявив представник РПЦ митрополит Волоколамський («Корреспондент.net», 08. 09. 2018 р.).
8. «...Пам’ятаю мітинг 26 лютого 2014 року (у Сімферополі), ми туди прийшли разом з нашими однодумцями, щоб підтримати мітинг кримських татар, там були кримськотатарські прапори й українські. На цей же захід прийшли проросійські сили, які організували свій стихійний мітинг, на протилежному боці з російськими прапорами. Я знав, що цю акцію анонсували кримські татари, про акцію проросійських активістів не чув, тому мені було дивно їх там бачити. Я підійшов до проросійських активістів і запитав, чого вони хочуть, вони відповіли — хочемо референдуму. Я бачив серед них декількох знайоми, радикально налаштованих. Згодом почалися сутички, були поранені. ...Уже ввечері я почув з медіа, що декілька людей загинуло.
На той момент ми не розуміли, що почалася окупація, бо вона офіційно почалася 20 лютого, а ми вперше зрозуміли це 27 лютого, коли зайшли російські військові» (Ісмаїл Ісмаїлов — співкоординатор руху «Євромайдан Крим», з книги «Люди "сірої зони”. Свідки російської анексії Криму 2014 року».
9. У НАТО розцінюють відкриття Керченського мосту як чергове порушення суверенітету та територіальної цілісності України. У заяві заступника спікера Північноатлантичного альянсу П. Казале 16 травня 2018 р. наголошується, що Росія «продовжує демонструвати явну зневагу до міжнародного права». «НАТО засуджує будівництво Росією й часткове відкриття Керченського мосту. Крим є частиною України, і цей міст є ще одним порушенням суверенітету та територіальної цілісності України.
10. «Тривалий час у гуманітарній політиці незалежної України домінували малоросійство та радянщина. У Москві для цього отруйного коктейлю вигадали назву й запатентували її — «русский мир» (З виступу П. Порошенка на церемонії вшанування пам’яті жертв політичних репресій на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». 20. 05. 2018 р.).
II. Доберіть із ЗМІ власні приклади загроз внутрішньому та зовнішньому суверенітету України.
III. Проаналізуйте слова філософа М. Поповича й визначте роль культури та свою роль у зміцненні культури й суверенітету нашої держави.
«Мільйонні народи ніколи не походять від одних предків, хіба що в етногонічних легендах. І земля ця рідна для кожного з нас тому, що полита потом і кров’ю, поховала покоління предків, утілила культурні цінності, стала культурним ландшафтом — ось тому вона є своєю, рідною та єдиною землею, Батьківщиною.
Україна — це люди, які зберігають і розвивають з покоління в покоління певні стандарти життя, цінності та норми, побут і культуру».
Коментарі (0)