Міжнародні відносини в 1970-х - 1980-х рр.
- 28-04-2022, 08:06
- 318
11 Клас , Історія України 11 клас Кульчицький, Лебедєва (рівень стандарту, академічний)
§ 23. Міжнародні відносини в 1970-х - 1980-х рр.
Пригадайте!
1. Як можна схарактеризувати міжнародні відносини кінця 1950-х - початку 1960-х рр.?
2. Чи впливала міжнародна політика на внутрішній курс держави в середині 1970-х рр.?
Основні терміни і поняття
• Паритет • неосталінізм • експорт революції • країни «соціалістичного табору» • регіональні конфлікти • мілітаризація • «неоголошена війна».
1. Політика розрядки
На початку 1970-х рр. в Європі відбулося послаблення міжнародної напруженості. Цьому сприяла діяльність канцлера ФРН В. Брандта, який розпочав нову східну політику - політику компромісів. Її результатом стало підписання низки договорів з СРСР, Польщею, Чехословаччиною і НДР. У них визнавалися кордони, які склалися після Другої світової війни. Між СРСР і ФРН було укладено договір про відмову від застосування сили. ФРН і НДР встановили між собою дипломатичні відносини.
Протягом 1970-х рр. Радянський Союз виступав з ініціативою покращання міжнародних відносин, які були оголошені «Програмою миру».
Мовою джерела
Прочитайте витяг з «Програми миру», яка окреслювала завдання радянської держави на міжнародній арені. Дайте відповідь на запитання. «Програма миру» передбачала:
- ядерне роззброєння всіх держав, які володіють нею;
- заборону ядерної, хімічної та бактеріологічної зброї;
- припинення гонки озброєнь і скорочення ядерної та звичайної зброї;
- ліквідацію воєнних вогнищ і припинення регіональних конфліктів;
- забезпечення колективної безпеки в Європі та інших регіонах світу;
- забезпечення свободи й незалежності народів світу;
- поглиблення й укріплення співробітництва з усіма державами».
История Отечества. 1939-1991. / Руков. В. Островский. - М., 1992. - С. 222.
Проаналізуйте і дайте оцінку основним положенням Програми.
На початку 1970-х рр. СРСР і США досягли воєнно-стратегічного паритету. Розуміючи, що в майбутній ядерній війні переможців не буде, лідери двох наддержав почали переговорний процес. У травні 1972 р. відбувся візит американського президента Р. Ніксона до Москви.
Л. Брежнєв і Р. Ніксон. Вашингтон. 1973 р.
Л. Брежнєв і Р. Ніксон підписали «Основи взаємовідносин», де підкреслювалося, що в ядерну добу немає іншої основи для взаємовідносин, окрім мирного співіснування. Було укладено угоду про обмеження стратегічних озброєнь, встановлено граничну чисельність міжконтинентальних ракет, а також ракет, що запускалися з підводних човнів.
За період 1970-х рр. між двома державами було укладено понад два десятки договорів і угод, більшість з яких стосувалася обмеження озброєнь та застосування конкретних видів озброєнь.
Найвищим досягненням політики розрядки міжнародної напруженості стало підписання 1 серпня 1975 р. в Гельсінкі керівниками європейських країн, США і Канади Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі.
Заключний акт легітимізував територіальний поділ Європи, який склався в результаті Другої світової війни, визнавав радянізацію східноєвропейських країн. Керівники СРСР вважали, що це визнання забезпечить їм довічний контроль над країнами «соціалістичного табору». Уміщені в Заключному акті статті про захист прав людини, про свободу інформації й пересування в умовах тоталітарної системи залишалися декларативними.
2. Війна в Афганістані
У 1978 р. в Афганістані відбувся військовий переворот. Заколотники оголосили про початок національно-демократичної революції, яка переросла в громадянську війну.
На «неодноразове прохання уряду дружнього Афганістану» у кінці грудня 1979 р. - середині січня 1980 р. Радянський Союз увів до країни контингент радянських військ. У відповідь моджахеди (партизани) розпочали справжню партизанську війну. Спочатку дії радянських військ були успішними, але дуже швидко у конфлікт втрутилися арабські країни та США. Моджахеди отримали сучасну зброю, і війна набула затяжного характеру. За 10-річний період перебування на території Афганістану військову службу пройшли 620 тис. радянських воїнів, з них загинуло понад 14,4 тис. Близько 150 тис. з них - уродженці України (загинуло близько 2,5 тис.).
Війна в Афганістані
США звинуватили Радянський Союз в експорті революції з метою закріплення на півдні та здійснення контролю над світовими запасами нафти. У Західній Європі було розміщено американські ракети середньої дальності, які за лічені хвилини могли досягти території СРСР. На початку 1980-х рр. взаємні звинувачення загострили міжнародну ситуацію, сприяли активізації гонки озброєнь, що значно погіршило соціально-економічне становище як в СРСР, так і в Україні.
Завдання для закріплення матеріалу
1. Покажіть на карті країни, які брали активну участь у формуванні міжнародної політики в Європі в 1970-х рр.
2. У чому полягала «Програма миру»?
Питання для обговорення в групі, класі
1. Поміркуйте, чи можна погодитися з думкою, що загострення міжнародної ситуації значно погіршило соціально-економічне становище в Україні на початку 1980-х рр.
2. Поясніть, чи можна вважати інтервенцію СРСР в Афганістан грубим прорахунком зовнішньої політики Л. Брежнєва.
Висловіть власне судження
1. Поясніть, чому у 1970-х рр. розпочалась розрядка міжнародної напруженості.
2. Поміркуйте, чому підписання Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі сприяло зародженню правозахисного руху в Україні.
Працюємо з документом
Прочитайте тексти щодо міжнародної політики СРСР. Дайте відповіді на запитання.
1. «Проводилися галасливі пропагандистські кампанії. Серед них найбільш грубою і багатоцільовою була по Афганістану... Весь цей "спектакль протесту” розігрувався виключно для прикриття чергових мілітаристських дій США, направлених проти соціалістичного світу».
Яковлев А. От Трумэна до Рейгана. - М., 1984. - С. 342.
2. «Був здійснений вивід радянських військ з Афганістану, після чого II З’їзд рад визнав "неоголошену війну” проти сусідньої, раніше дружньої, країни грубою політичною помилкою».
Левандовский А., Щетинов Ю., Мироненко С. - М., 2007. - С. 328.
Поясніть, чому в Радянському Союзі із часом змінилися погляди на війну в Афганістані.
Тестові завдання
Хронологія
Позначте початок введення радянського контингенту військ в Афганістан.
А 1978 р.
Б 1979 р.
В 1982 р.
Г 1981 р.
Терміни, поняття
Позначте термін, який відповідає такому поняттю: «Основний принцип сучасного міжнародного права і міжнародних відносин, який базується на верховенстві держави у внутрішній і зовнішній політиці, - це...».
А федерація
Б суверенітет
В незалежність
Г автономія
Послідовність
Позначте хронологічну послідовність історичних подій.
А підписання Заключного акта Наради з питань безпеки та співробітництва в Європі
Б початок подій «Празької весни»
В початок вводу військ до Афганістану
Г візит американського президента до Москви
Відповідність
Позначте відповідність історичних осіб займаним посадам.
А В. Гомулка
Б В. Брандт
В Р. Ніксон
Г Л. Брежнєв
1. Канцлер ФРН
2. Генеральний секретар ЦК КПРС
3. Перший секретар ПОРП
4. Президент США
Відкрите запитання
Поміркуйте, з якою метою СРСР у кінці грудня 1979 р. - середині січня 1980 р. увів до Афганістану контингент радянських військ.
Коментарі (0)