Досягнення і прорахунки в державотворчому процесі
- 28-04-2022, 08:10
- 336
11 Клас , Історія України 11 клас Кульчицький, Лебедєва (рівень стандарту, академічний)
§ 30-31. Досягнення і прорахунки в державотворчому процесі
Пригадайте!
1. Які основні групи партій сформувалися в Україні в 1989-1990 рр.?
2. У який спосіб в Україні було затверджено інститут президентства?
Основні терміни і поняття
• Громадські організації • політичні партії • політична криза • державотворення • мажоритарна система • конституційний договір • помаранчева революція.
1. Утвердження національної державності
З прийняттям Декларації про державний суверенітет проблема державотворення перейшла в практичну площину. Через тиждень перед будинком Київської міської ради на Хрещатику, а 4 вересня 1991 р. - над будинком Верховної Ради було піднято синьо-жовтий прапор. Підписання Біловезьких домовленостей остаточно зробило Україну незалежною.
На початку 1992 р. український парламент затвердив державну символіку України: у січні - Державний гімн України «Ще не вмерла України» (композитор М. Вербицький) і Державний прапор України, у лютому - Державний малий герб України - тризуб Володимира Великого. Нова Україна відмовилася від радянської символіки і підтвердила свою спорідненість і правонаступність з УНР.
8 жовтня 1991 р. було прийнято Закон України «Про громадянство України», що не допускав подвійного громадянства. Закон «Про державний кордон» від 7 листопада 1991 р. на території України зберігав з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією конфігурацію державного кордону СРСР і перетворював адміністративний кордон з Молдовою, Білоруссю і Росією на державний.
19 жовтня 1993 р. Верховна Рада прийняла Воєнну доктрину. Вона наголошувала, що Україна не вбачає в сусідніх країнах супротивників і не є потенційним противником жодної з держав. Підтверджувався без’ядерний статус України.
2. Процес трансформації державної влади
Процес формування державної влади незалежної України відбувався досить складно. Після прийняття закону про заснування посади президента України в липні 1991 р. виникла проблема невизначеності повноважень президента й Верховної Ради. Конституційно невизначеними залишалися відносини між президентом і прем’єр-міністром.
У лютому 1992 р. Л. Кравчук заснував консультативний орган при президенті - Державну думу, яка проіснувала лише дев’ять місяців. У березні 1992 р. Верховна Рада прийняла закон про представників президента на місцях. Встановлювалося, що в областях, районах і містах Києві та Севастополі представник президента є найвищою посадовою особою виконавчої влади - главою місцевої адміністрації. Відносини між представниками президента і головами обласних та районних рад залишалися невизначеними.
Протистояння президента й Верховної Ради на тлі всеохоплюючої кризи закінчилося достроковими виборами. Навесні 1994 р. відбулися вибори до Верховної Ради, які вперше проводилися за мажоритарною системою на багатопартійній основі. Половину місць у парламенті здобули позапартійні кандидати. Більшість народних депутатів попереднього скликання не була переобрана. Головою Верховної Ради обрали О. Мороза. Прем’єр-міністром залишився В. Масол.
Після виборів формувалися три гілки демократичної влади: законодавча, виконавча й судова.
Улітку 1994 р. відбулися дострокові президентські вибори. У другому турі перемогу отримав Л. Кучма.
Особа в історії
Л.Д. Кучма
Леонід Кучма (1938) народився на Чернігівщині. Після закінчення Дніпропетровського університету від 1960 р. працював у КБ «Південне», в якому конструювалися міжконтинентальні ракети стратегічного призначення. Від 1986 до 1992 р. - генеральний директор ракетобудівного концерну «Південний машинобудівний завод». У 1992-1993 рр. - прем’єр-міністр України. У 1994-2004 рр. - президент України. Державний і політичний діяч.
Через розбалансованість виконавчої вертикалі влади навіть вдалі рішення, натрапляючи на перешкоди, викликані політичною боротьбою, важко втілювалися в життя.
3. Прийняття Конституції України
19 червня 1991 р. Верховна Рада ухвалила концепцію нової Конституції України. Проте конституційний процес відбувався уповільнено і набрав сили лише після утворення в 1994 р. конституційної комісії із двома співголовами - Л. Кучмою і О. Морозом.
У травні 1995 р. Л. Кучма ініціював прийняття конституційного закону «Про державну владу та місцеве самоврядування», але він не набрав конституційної більшості голосів (дві третини). Виникла криза влади, яка завершилася в червні 1995 р. укладенням Конституційного договору строком на один рік. З його прийняттям припинялася або змінювалася дія багатьох положень чинної Конституції 1978 р.: обмежувалися повноваження парламенту та місцевих рад, розширювалися функції виконавчої влади.
Після завершення дії Конституційного договору у Верховній Раді було утворено тимчасову комісію на чолі з депутатом М. Сиротою. Вранці 28 червня текст Конституції України було проголосовано. День 28 червня 1996 р. проголошено державним святом.
4. Виборчі перегони 1998-2010 рр.
У жовтні 1997 р. Верховна Рада прийняла закон про парламентські вибори 1998 р., який змінив мажоритарну систему виборів на пропорційно-мажоритарну. Нова виборча система передбачала, що в одномандатному виборчому окрузі один депутатський мандат будуть виборювати кілька претендентів, у багатомандатному загальнодержавному окрузі переможцем визначатиметься партія або блок партій за партійними списками. До Верховної Ради вважалися обраними партії або блоки партій, які набирали більше 4 % голосів. Кількість їхніх депутатських мандатів мала бути пропорційною кількості поданих за них голосів виборців.
Незадоволення виборців економічною діяльністю влади призвело до перемоги лівих сил у парламенті в березні 1998 р. Склад депутатів істотно відрізнявся від попереднього. Найбільшу групу депутатів становили бізнесмени. Більшість в парламенті сформувати не вдалося.
Президентським виборам передувала жорстка політична боротьба. Об’єднання «Громада» втратило політичний вплив і розкололося. На його основі в 1999 р. виникла партія «Батьківщина», яку очолила Ю. Тимошенко. Після загибелі лідера Народного руху України В. Чорновола у березні 1999 р. на основі Руху виникли дві окремі партії: Народний рух України і Український Народний Рух, які очолили відповідно Г. Удовенко та Ю. Костенко.
Восени 1999 р. відбулися президентські вибори, в яких перемогу отримав Л. Кучма.
Наступні вибори в парламент відбулися в березні 2002 р. за пропорційно-мажоритарною системою. Чотиривідсотковий бар’єр подолали лише: блоки «Наша Україна», «За єдину Україну» та партії КПУ, СПУ, СДПУ(о), «Батьківщина». Основна лінія суперництва пролягла між фракціями «Наша Україна» і «За єдину Україну». Головою Верховної Ради став В. Литвин. Уряд очолив В. Янукович - глава Донецької обласної державної адміністрації.
У 2004 р. під час президентських виборів політична ситуація в Україні різко загострилася. Кандидат у президенти від «Нашої України» В. Ющенко не визнав результати другого туру виборів. Влада не змогла контролювати ситуацію в країні, народ вийшов на вулиці. У листопаді в Києві на майдані Незалежності почалася безстрокова акція протесту - помаранчева революція. Увага всього світу була прикута до подій в Україні. Верховний Суд підтримав вимоги протестувальників. Після повторного голосування другого туру президентом України став В. Ющенко.
Особа в історії
В. Ющенко
Віктор Ющенко (1954) народився на Сумщині. Після закінчення Тернопільського фінансово-економічного інституту від 1975 до 1993 року працював бухгалтером у колгоспі, на різних посадах у банках Києва. У 1993-2001 рр. очолював Національний банк України. У 2000-2001 рр. - прем’єр-міністр України. У 2005-2010 рр. - президент України.
У 2008 р. внаслідок позачергових парламентських виборів за пропорційною системою до складу Верховної
Ради увійшли Партія регіонів, Комуністична партія та блоки «БЮТ», «Наша Україна» і «Блок Литвина». Головою парламенту було обрано В. Литвина.
Чергові президентські вибори завершилися в лютому 2010 р. Президентом України був обраний В. Янукович.
Особа в історії
В. Янукович
Віктор Янукович (1950) народився в с. Жуківці Єнакіївського району Донецької області. У 1980 р. закінчив Донецький політехнічний інститут. Пройшов шлях від робітника-автоелектрика до глави Донецької обласної державної адміністрації (з 1997 р.). Двічі очолював уряд України (2002-2004, 2006-2007). У лютому 2010 р. обраний президентом України.
ВИСНОВКИ
У перші роки незалежності України політичне структурування суспільства відбувалося з великими труднощами. З утворених десятків партій лише три виявилися масовими — Комуністична, Народний рух і Соціалістична.
П’ятирічний конституційний процес завершився в 1996 р. прийняттям Конституції України. В Україні сформувалися три демократичні гілки влади, урівноваження яких є надійною гарантією демократії.
Завдання для закріплення матеріалу
1. Коли було прийнято Закон «Про державну владу і місцеве самоврядування»?
2. Складіть план відповіді на питання «Хід конституційного процесу в Україні».
Питання для обговорення в групі, класі
1. Проаналізуйте і порівняйте політичні системи, які затвердили Конституції України 1978 та 1996 рр.
2. Створіть міні-проект «Конституційний процес в Україні».
Висловіть власне судження
1. Проаналізуйте відносини, які склалися між головами місцевих рад народних депутатів і головами відповідних адміністрацій. Поясніть їх причини.
2. Поясніть відмінності мажоритарної системи виборів від мажоритарно-пропорційної.
Працюємо з документом
Прочитайте тексти щодо здобуття незалежності України, Дайте відповідь на запитання.
1. «Після проголошення Незалежності 24 серпня 1991 р. ... Гавриїл Попов, мер Москви, виступив по телебаченню, сказавши, що акти проголошення незалежності були недійсними і тому вони повинні бути переглянуті для убезпечення російської меншини. Він також заявив, що статус Криму та Одеської області повинен бути визначений місцевим референдумом».
Гунчак Т. Україна XX століття. - К., 2005. - С. 317.
2. «Кравчук привез нам из Беловежской Пущи, если вдуматься, отпускную грамоту от России. Документ, подписанный им... отменял, в широком историческом смысле, все, что когда-то привязало Украину к России... Эти акты хоть и давно принадлежали прошлому, но сохранили для кого-то символическое значение».
Кучма Л. Украина - не Россия. - М., 2003. - С. 434. Поміркуйте, чи було підписання договору в Біловезькій Пущі гарантією для України щодо подальшої цілісності території та її незалежності від Росії.
Тестові завдання
Хронологія
Позначте дату прийняття Конституції незалежної України.
А 1991 р.
Б 1994 р.
В 1996 р.
Г 1995 р.
Терміни, поняття
Позначте термін, який відповідає такому поняттю: «Основний закон держави, який визначає суспільний і державний устрій, порядок, принципи утворення і повноваження законодавчих, виконавчих, судових органів влади, права, свободи і обов’язки громадян, - це...».
А конституція
Б указ
В статут
Г декрет
Послідовність
Позначте хронологічну послідовність історичних подій.
А прийняття Конституції України
Б утворення Соціалістичної партії
В перші вибори, які пройшли за пропорційно-мажоритарною системою
Г укладення Конституційного договору
Відповідність
Позначте відповідність партій прізвищам їхніх лідерів у 1998 р.
А Мороз О.
Б Симоненко П.
В Вітренко Н.
Г Тимошенко Ю.
1. «Батьківщина»
2. Соціалістична партія України
3. Комуністична партія України
4. Прогресивна соціалістична партія України
Відкрите запитання
Поміркуйте, чим була обумовлена необхідність прийняття нової Конституції України. Дайте розгорнуту відповідь.
Коментарі (0)