Войти
Закрыть

Історичні пам’ятки і пам’ятники про історію княжої Русі-України та Галицько-Волинської держави

5 Клас , Вступ до історії 5 клас Мороз 2018

 

§ 17. ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ ТА ПАМ’ЯТНИКИ ПРО ІСТОРІЮ КНЯЖОЇ РУСІ-УКРАЇНИ ТА ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ (практичне заняття)

Об’єднайтеся у групи

Об’єднайтеся у групи. На основі аналізу ілюстрацій та тексту виконайте поставлене завдання. Результати вашого дослідження представте однокласникам.

Після завершення групової роботи обговоріть у загальному колі, що було важливим на цьому уроці. Що виявилося найцікавішим?

Група 1. Пам’ятник княгині Ользі

Завдання: Цей пам’ятник символізує такі поняття, як держава, наука, релігія. Поміркуйте, як скульптори це втілили в пам’ятнику та окремо в статуях історичних осіб.

На Михайлівській площі в Києві поруч із Михайлівським Золотоверхим собором розташований пам’ятник княгині Ользі. Він становить собою скульптурну композицію, яка складається з трьох мармурових скульптур на гранітному постаменті: у центрі розташований пам’ятник великій княгині Ользі, ліворуч — апостолу Андрію Первозванному, праворуч розташовані постаменти просвітителів слов’янських народів — Кирилу та Мефодію.

Пам’ятник символізує етапи поширення в Русі-Україні християнства та державотворення. Княгиня Ольга правила Києвом у середині Х століття. Вона одна з перших на Русі прийняла християнство (згодом православна церква зарахувала її до лику святих).

Княгиня Ольга, перша і поки єдина жінка, — глава держави в історії України. Ідею державотворення скульптори втілили в портретній характеристиці княгині та її жестах — права рука торкається наперсного хреста, ліва у вольовому напруженні стискає туніку.

Фрагмент памятника. Княгиня Ольга

За переказами апостол Андрій Первозванний саме на місці теперішньої Михайлівської площі вказав на київські гори й сказав пророчі слова: «Тут засяє благодать Божа». Саме цей момент зобразили скульптори — апостол стоїть, спершись на посох, і правицею вказує на гори, де має постати Київ. Ця скульптура символізує релігію.

Брати Кирило та Мефодій були слов’янськими просвітниками та проповідниками християнства. Вони створили слов’янську абетку, першими переклали богослужбові книги на слов’янську мову. їх скульптури символізують науку: Мефодій стоячи читає розгорнений сувій, Кирило у чернечому одязі сидить і пише абетку.

Таке поєднання видатних особистостей надає величезну духовну силу цьому пам’ятнику. їх скульптури уособлюють етапи поширення на Русі-Україні християнства, духовності, писемності та науки.

Фрагмент памятника. Андрій Первозванний

Фрагмент памятника. Брати Кирило і Мефодій

Фрагмент пам'ятника Володимиру Великому

Група 2. Пам’ятник князю Володимиру

Завдання: Якій події присвячено пам’ятник князю Володимиру? Як у пам’ятнику відображено рішучість намірів Володимира запровадити християнство на Русі? Чи підтверджує це літописна оповідь про хрещення киян?

Одним із символів Києва є пам’ятник князю Володимиру, хрестителю Русі.

Він розташований на нижній (штучній) терасі Володимирської гірки (70 м над рівнем Дніпра). Князь Володимир зображений у парадному князівському плащі. У правій руці він тримає хрест, у лівій — облямовану хутром княжу шапку. Хрест слугує опорою для постаті й водночас є символом християнської віри як опори Володимира у його державній діяльності.

Обличчя князя сповнене рішучості й почуттям переживання урочистості такої події як хрещення киян. Ця подія вважається Хрещенням Русі і відбулася вона 988 р. Ось як в літопису описується ця подія:

«...Після цього Володимир послав своїх посланців по всьому городу сказати: «Якщо завтра хто-небудь не буде на річці: чи багатий, чи вбогий, чи жебрак, а чи раб, — той буде ворог мій». І, почувши це, люди йшли з радістю, раділи і говорили: «Якби це (охрещення) не було добре, не прийняли б його князь і бояри». Ранком зійшов Володимир із священниками царициними і корсунськими до Дніпра, і зійшлось людей без ліку: і ввійшли всі в воду, і стояли в ній по шию, а другі — до грудей, малі біля берега, інші тримали дітей на руках, дорослі бродили, а священники ж стояли і творили молитву.».

Бронзова постать князя Володимира встановлена на восьмигранному постаменті, який зроблено з цегли та облицьовано чавуном. На лицевому боці постаменту зображено сцену хрещення киян.

Барельєф «Хрещення Русі» (лицевий бік восьмигранного постаменту пам'ятника Володимиру Великому)

Група 3. Софійський собор

Завдання: На основі тексту та ілюстрацій визначте, у чому цінність та велич софійського собору як історичної пам’ятки.

Софійський собор (повна назва Собор святої Софії — Премудрості Божої, також називають — Софія Київська) був побудований в ХІ столітті. Його будували як головний храм держави. У ньому відбувалися богослужіння, а також такі важливі державні урочистості як: сходження князів на київський престол, посвячення в митрополити, прийоми іноземних послів. У соборі велося літописання, діяла майстерня для переписування та перекладу книг, були створені бібліотека та школа.

Христос Вседержитель. Мозаїка центральної бані Софійського собору в Києві

Спочатку собор увінчували 13 куполів (бань), що символізувало земне життя Ісуса Христа та його дванадцяти апостолів. Нині собор, після перебудов, має 19 куполів (бань). Особливу цінність становлять величні настінні зображення — фрески та мозаїки ХІ ст. На фресках зображувались як релігійні сюжети, так і життя княжого двору: військові виправи, лови, вистави мандрівних акторів та ін.

Мозаїкам Софійського собору властиві не лише вишуканий малюнок, а й багатство барв, яскравість і насиченість тонів. Кожного, хто входить до собору, вражає мозаїчне зображення Оранти — фігури Святої Діви Марії, руки якої підняті в молитві. Ця мозаїка має 6 метрів у висоту.

Нині Софійський собор є складовою Національного заповідника «Софія Київська» й охороняється державою як історична та культурна пам’ятка.

Богоматір Оранта. Мозаїка в склепінні центрального вівтаря Софійського собору

Група 4. Пам’ятник королю Данилу у Львові

Завдання: Як у пам’ятнику та його місцерозташуванні відображено діяльність данила Галицького? чи підтверджують це уривки з літопису про князя?

У самому «серці» Старого Львова розташована Галицька площа. У центрі площі можна побачити величавий десятиметровий пам’ятник, присвячений засновнику міста — королю Данилу Галицькому. Встановлений він був в 2001 р. до 800-ї річниці з дня народження короля.

Статуя зображує короля Данила в ратному вбранні верхи на вороному коні в похідній збруї. Його вказівний перст звернений до нащадків із настановою берегти й охороняти місто та залишену ним спадщину від будь-яких зазіхань. По периметру гранітний постамент оперезаний символами влади короля Данила з тризубом в центрі та королівською короною зверху. На постаменті є лаконічний напис «Король Данило».

Король Данило (1201-1264 рр.) був правителем Галицько-Волинського князівства, тому його часто величають Данило Галицьким. Після тривалої та напруженої боротьби він зумів відновити єдність і могутність Галицько-Волинського князівства, на чолі війська боронив рідну землю, будував і зміцнював міста. Ним було закладено кілька нових міст, у тому числі і Львів.

В 1253 р. Данило Галицький прийняв від Папи Римського пропозицію коронації і став королем всієї Русі. Ось як його характеризує літописець:

«Сей же король Данило був князем добрим, хоробрим, мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, та братолюбством він світився був із братом своїм Васильком...»

Пам'ятник королю Данилу у Львові

Описуючи зустріч Данила Галицького з угорським правителем, літописець зазначив:

«Сам же Данило їхав поруч із королем за звичаєм руським: кінь під ним був напрочуд гарний, сідло позолочене, стріли й шабля золотом оздоблені та іншими прикрасами, аж дивно було, а жупан із тканини грецької широким золотим мереживом обшитий, і чоботи зелені козлові, обшиті золотом...»

Перевірте засвоєне на уроці

ЗНАЮ

До якого історичного періоду належить Софійський собор?

Вкажіть дати Хрещення Русі та коронації Данила Галицького.

ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ

Відшукайте (у бібліотеці, музеї чи за допомогою електронних ресурсів) інформацію про одну з пам'яток давньої історії України чи княжих часів розташованих у рідному краї. В чому, на вашу думку, цінність цієї пам'ятки для сьогодення?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Вступ до історії 5 клас Мороз 2018", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація