Навіщо людина господарює і заробляє гроші
- 28-11-2022, 16:44
- 615
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 20. Навіщо людина господарює і заробляє гроші
Обговоріть у класі
Які товари і послуги споживає ваша родина? Чи може вона їх виробити самостійно?
Досліди
Які типи господарської діяльності людини відображено на ілюстраціях? Склади речення зі словами: вирощувати, виробляти, переробляти, продавати, купувати.
1. Чому і як виникло господарство
Поміркуйте
Як люди господарювали в минулому і господарюють нині?
Господарюванням називають діяльність людей, що забезпечує задоволення їхніх потреб. Найдавніші люди займалися збиральництвом, полюванням та рибальством. Таке господарство було привласнювальним, адже люди брали (привласнювали) все необхідне для життя у природному середовищі.
Поступово люди почали вирощувати рослини та приручили тварин, і відтоді не тільки споживали, а відтворювали те, що давала природа. Основою відтворювального господарства були землеробство і скотарство. Археологи припускають, що це сталося близько 10 тисяч років тому.
Винаходи і вдосконалення знарядь праці зумовили виникнення ремесла. Ремісники виготовляли посуд, тканини, одяг тощо, а з часом — вироби з металу: знаряддя праці, зброю, призначені для продажу.
Досліди
Установи відповідність між термінами та малюнками. Поясни свою думку.
1. Привласнювальне господарство
2. Землеробство
3. Ремесло
4. Торгівля
5. Скотарство
Поступово ручну працю людей замінювали робочі машини і механізми. Виникали нові галузі промисловості, з’явилися залізниці, автомобілі, а на початку XX ст. — авіація. Винайдення радіо, телефону, телеграфу, кінематографу сприяло урізноманітненню життя людей, освоєнню різних куточків планети.
Найбільші зміни відбулися в другій половині XX — на початку XXI ст.: розпочалась ера освоєння космосу, атомної енергетики, комп’ютерів, інтернету, мобільного зв’язку.
2. Звідки беруться гроші
Досліди
Підготуй заздалегідь 2-3 яблука (груші) та блокнотик із наліпками. Уяви, що тобі потрібні інші фрукти, які є в учнів/учениць твого класу. Як ти можеш їх отримати? Як називають такий процес?
А тепер уяви, що блокнотик — це гаманець, а наліпки — гроші. Як ти тепер можеш придбати у своїх товаришів фрукти? Що для цього важливо знати?
Поміркуйте
Висловіть припущення, навіщо люди винайшли гроші. Чи можна, на вашу думку, обійтися без них нині?
Виготовлені людиною речі, вирощену продукцію необхідно було обміняти або продати. Так з’являється торгівля та товарне господарство.
В різних куточках світу як платіжний засіб використовували різноманітні товари: мушлі, перлини, хутра та шкури звірів, бруски солі і навіть знаряддя праці та худобу.
Історія українських грошей бере початок з Русі-України. На думку дослідників, назва «гривня» походить від прикраси із золота або срібла — обруча, який носили на шиї (на «загривку»). Перші українські гроші виникли наприкінці X — на початку XI ст. за часів правління князя Володимира Великого: «златники» і «срібляники». На них було зображено образ князя та тризуб. Гривня була і грошовою одиницею Української Народної республіки. Гривні суверенної України увійшли в обіг 1996 року.
Нині люди здійснюють безготівкові розрахунки, наприклад, купуючи товари онлайн. Поступово у вжиток входять електронні (цифрові) гроші.
Товарним називають господарство, за якого вироби призначалися для продажу на ринку та обмінювалися за посередництва грошей.
Досліди
Розглянь зображення банкнот. З яким періодом в історії України вони пов’язані? Які елементи схожі?
Гривні Української Народної Республіки
Гроші сучасної України
3. Як і чому люди займаються підприємництвом
Обговоріть у класі
Кого, на вашу думку, називають підприємцями? Чи були такі люди у минулому? Чи є підприємці сьогодні? Наведіть приклади.
Слово «підприємництво» увійшло у вжиток лише наприкінці XVII століття. Походить воно від французького слова enterpreneur, що означає посередник. Історія підприємництва розпочалася ще у часи Стародавньої Греції. В Русі-Україні першими підприємцями можна вважати ремісників, дрібних торговців, купців. В історії України нового часу знаходимо життєписи родин успішних підприємців, промисловців і меценатів.
Сьогодні підприємництво почасти називають бізнесом (з англійської — справа, заняття). У сучасному світі багато людей займаються малим і середнім бізнесом. Вони виробляють товари, надають послуги, просувають нові технології та продукують нові ідеї. Недарма підприємництво вважають основою стабільного життя країни.
Кілька фактів про людину
Які факти свідчать про те, що підприємницька діяльність родини Яхненків була успішною? Дай заголовок тексту.
Родина Яхненків
Яхненки Степан, Терентій та Кіндрат родом з міста Сміла (нині — Черкаська область) розпочали свою підприємницьку діяльність із торгівлі борошном.
У 1820-х роках брати Яхненки і чоловік їхньої сестри — Федір Симиренко — заснували Торговий дім «Брати Яхненки і Симиренко».
Із кінця 1830-х років підприємці почали торгувати цукром і побудували найсучасніші цукрові заводи на Черкащині. Щоб не залежати від постачань закордонної техніки, підприємці побудували власний машинобудівний завод. Так торгово-промислове підприємство «Брати Яхненки і Симиренко» перетворилось на одне із найбільших і найприбутковіших у той час.
Обговоріть у класі
Зайняття підприємницькою діяльністю спрямоване на отримання прибутку.
А для цього людині слід вирішити важливі питання:
- якою діяльністю вона хоче цим займатися;
- хто буде споживачами товарів, робіт чи послуг;
- чи є конкуренти в цій справі;
- як виробляти, реалізовувати, просувати (рекламувати) продукцію;
- які технології застосовувати;
- як розподіляти прибуток тощо.
Якою людиною, на твою думку, має бути підприємець?
Перевір себе
- 1. Що таке привласнювальне і відтворювальне господарство?
- 2. Якими є особливості товарного господарства?
- 3. Звідки походить назва "гривня”?
- 4. Кого можна назвати підприємцем?
- 5. Навіщо люди винайшли гроші?
- 6. Спрогнозуй, які види підприємницької діяльності будуть актуальні в найближчому майбутньому. Чому?
А ще ти можеш
1. Розташуй в хронологічній послідовності події з історії паперових грошей:
- поява паперових грошей в Північній Америці — 1690 р.
- уведення паперових грошей у Франції — 1701 р.
- перші паперові гроші в Європі — 1574 р.
- перші банкноти суверенної України — 1996 р.
2. Здійсни віртуальну екскурсію музеєм грошей Національного банку України. Коротко запиши свої враження.
Коментарі (0)