Що можна довідатися про козацьку Україну та Кримське ханство з історичних пам’яток і пам’ятників
- 14-11-2022, 19:30
- 387
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Мороз 2018
§ 18. ЩО МОЖНА ДОВІДАТИСЯ ПРО КОЗАЦЬКУ УКРАЇНУ ТА КРИМСЬКЕ ХАНСТВО З ІСТОРИЧНИХ ПАМ'ЯТОК ТА ПАМ'ЯТНИКІВ
1. Як виникла Українська козацька держава?
Пригадайте
Які історичні джерела містять інформацію про козацьку Україну? Яких історичних діячів цієї епохи ви знаєте?
На початок XVII ст. значна частина українських земель перебувала під владою Речі Посполитої. Українське населення зазнавало утисків з боку польської влади: закривалися православні церкви, школи, селяни змушені були тяжко працювати на своїх панів, українці усувались від участі в управлінні своїми ж територіями. Також польський король прагнув підкорити українське козацтво. Все це викликало обурення й протести з боку українського населення.
Українські козаки і селяни неодноразово повставали проти польської влади. 1648 р. почалося нове повстання, яке підтримали широкі верстви населення. Це повстання швидко перетворилося на всенародну війну. Історики її називають Національно-визвольною (1648-1657 рр.), оскільки українці боролися за звільнення своїх земель і можливість побудувати власну державу. Очолив цю війну гетьман Богдан Хмельницький.
На визволених з-під польської влади землях утвердилася Українська козацька держава, яка називалася Військом Запорозьким (або Гетьманщина). Проіснувала вона більше 100 років. Ці події вшановуються як у народній пам’яті (історичні пісні, думи, балади), так і в багатьох пам’ятках та пам’ятниках.
Пам'ятник Богдану Хмельницькому в Києві
2. Пам’ятник Богдану Хмельницькому — один із символів Києва
Найвідомішим пам’ятником Києва і своєрідною візитівкою міста є пам’ятник гетьману Богдану Хмельницькому. Розташований він у центрі Софійської площі, де в 1648 р. кияни зустрічали гетьмана на чолі козацьких полків після чергової перемоги над польським військом.
Сам пам’ятник справляє сильне враження своєю динамічністю.
Гетьман України зображений верхи на баскому здибленому коні. Складається враження, що вершник на повному скаку приборкує коня, щоб звернутися до народу. Владне приборкання коня, рішуче піднесена права рука з булавою, звернене до народу обличчя виразно зображують рішучий та вольовий характер гетьмана.
У літопису Григорія Грабянки про Богдана Хмельницького зазначається так:
«Це була людина воістину варта звання гетьмана. Він не боявся біди, у найтяжчому становищі не втрачав голови, не боявся найтяжчої роботи, був міцним духом; з однаковою мужністю зносив мороз і спеку, їв і пив не скільки хотів, а скільки можна було, ні вдень ні вночі не знемагав від безсоння, а коли справи і труд воїна зморювали його, то він спав невеличку крихту часу і спав не на коштовних ліжках, а в постелі, що до лиця воїну. Лягаючи спати, не думав, як би знайти тихий куточок, а вкладався серед військового гамору; одягався він так, як і всі інші, мав коней та зброю не набагато кращу, ніж в інших. Не раз його бачили, як, укрившись військовим плащем, знеможений він спав серед сторожі. Він завжди першим кидався в бій і останнім повертався з битви».
Працюємо у парі
Розгляньте пам’ятник Богдану Хмельницькому, його портрет та прочитайте уривок з літопису. Які риси українського гетьмана в них відображені?
Наталя Павлусенко. Гетьман Богдан Хмельницький
3. З якою метою було реконструйовано резиденцію Богдана Хмельницького (м. Чигирин)?
Обговоріть у класі
На основі тексту та ілюстрацій дайте відповідь на запитання: Яку роль відігравала гетьманська резиденція в Українській козацькій державі?
У Черкаській області є місто Чигирин. Його історія тісно пов’язана з історією українського козацтва та становленням Української козацької держави. З 1648 по 1678 рр. Чигирин був столицею Війська Запорозького і там розташовувалася резиденція гетьмана Богдана Хмельницького. У гетьманській резиденції були зосереджені вищі органи влади та скарбниця Української козацької держави. Щоб налагодити стосунки з новою державою до гетьманської резиденції прибували посли з багатьох країн: Речі Посполитої, Московського царства, Австрії, Венеції, Швеції, Туреччини, Кримського ханства, Молдавії, Волощини, Трансільванії.
Втім, після смерті Богдана Хмельницького Чигирин втрачає свій вплив та починається його занепад. В 1678 р. місто було зруйновано турецьким військом, а всі споруди резиденції знищено.
Загальний вид комплексу «Резиденція Богдана Хмельницького» (в центрі світлини будинок гетьмана)
Аби зберегти історію й увічнити пам'ять про українське козацтво та гетьмана Богдана Хмельницького було створено історико-архітектурний комплекс «Резиденція Богдана Хмельницького». На підставі вивчення архівних даних та особливостей споруд XVII ст. ученим вдалося відтворити історичний вигляд гетьманської резиденції. Зокрема, було відновлено гетьманський будинок, військову канцелярію, скарбницю, курінь козацької варти, господарські будівлі, кузню.
У відновленій гетьманській резиденції нині зберігається чимало музейних експонатів, що висвітлюють як особливості козацького життя, так і життя та діяльність Богдана Хмельницького. Тут можна не лише побачити колекцію зброї, одягу та спорядження козаків, а й познайомитися з побутом і традиціями того часу.
4. Чому Ханський палац у Бахчисараї вважали втіленням райського саду на землі?
В XV-XVIII ст. на більшій частині Кримського півострова, степів Північного Причорномор’я та земель північної Кубані існувала держава — Кримське ханство. На початку XVI ст. розпочалося будівництво нової резиденції її правителів — ханського палацу. Протягом свого існування він постійно добудовувався, його зовнішній вигляд зазнав істотних змін. Нині Ханський палац є пам’яткою історії і культури світового значення, оскільки становить єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури.
Поміркуйте
На основі тексту та ілюстрацій визначте, чому ханський палац в Бахчисараї вважається пам’яткою історії і культури світового значення. В чому його унікальність?
Ханська мечеть
Ханський палац вражає своєю розкішшю й неповторним виглядом. На палацовому майдані розташована Велика ханська мечеть. Невід’ємну частину ханської резиденції становили сади, квітники, садові тераси, що були місцем прогулянок і усамітнення. Тож не дивно, що цей палац отримав назву Бахчисарай, що з кримськотатарської перекладається як «палац в саду». Пізніше ця назва поширилася на місто, яке виростало навколо палацу і стало в 1532 р. столицею Кримського ханства.
Утім, стисло описати словами красу і велич ханського палацу не можливо. Більше інформації про цю пам’ятку ви можете віднайти в мережі Інтернет.
Для допитливих
У садах ханського палацу було чимало фонтанів, найвідомішим з яких є Фонтан сліз. Про те, яким чином він з’явився існує така легенда. Хан Гірей мав багато дружин, але найбільше він кохав одну — Діляру. Втім, одна з заздрісних дружин її отруїла. Печаль хана була невтішною. В пам’ять про свою кохану хан наказав відомому майстрові створити щось таке, щоб камінь через століття доніс його горе та страждання, щоб він плакав, як плаче його серце. Так і з’явився цей фонтан.
Перевірте засвоєне на уроці
ЗНАЮ
Вкажіть дату початку визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького та утворення Української козацької держави. До якого історичного періоду належить ханський палац в Бахчисараї?
ЗВ'ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
Підготуйте інформацію або презентацію про одну із історичних пам'яток свого краю XVI—ХІХ століть. Це можуть бути замки і палаци, фортеці, храми і монастирі, парки й сади, заповідники тощо. Зробити це можна самостійно або працюючи в малій групі. Визначте, яку роль відіграє ця пам'ятка в збережені пам'яті про минуле вашого краю.
Коментарі (0)