Що таке багатокультурність
- 26-11-2022, 16:13
- 360
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022
Урок 25. Що таке багатокультурність
Що таке культура і як вона твориться?
Що таке багатокультурність?
Як культурне розмаїття впливає на суспільство?
Обговорення
Поясніть одне одному, як ви розумієте поняття «культура».
Що таке культура і як вона твориться?
Культура - це матеріальні і духовні цінності, які створені людством за весь час його існування. Тобто, творцями культури є і наші предки, які жили давно, і ми з вами, що живемо сьогодні. Кожен народ, кожна спільнота є творцями власної культури.
То як твориться культура? Наприклад, ігри, в які ви граєте разом, теж є елементом вашої культури. Ви її творите, спілкуючись і граючись одне з одним. Коли старші діти пояснюють правила нової для вас гри, вони діляться з вами своїми знаннями. Якщо ви також почнете грати в цю гру, то цей елемент культури не зникне. У такий спосіб ви долучаєтеся до відтворення й передачі інформації іншим. А коли за кордоном навчитеся в місцевих мешканців нової гри й вдома розповісте про неї друзям, то збагатите свою культуру елементом іншої. Коли ви розкажете іноземцям про ігри, в які ви граєте, елемент нашої культури потрапить у середовище іншої культури.
1. Скористайтеся пошуковими системами і дайте визначення поняття «культура».
Що таке багатокультурність?
Поняття «багатокультурність» походить від двох слів - «багато» та «культура». Тобто, багатокультурність - це існування багатьох культур поряд. Навіть на території однієї країни, одного міста чи села можуть жити представники різних культур. Кожен із них робить свій внесок у формування місцевої культури. Так формується багатокультурне суспільство. Подібних прикладів історія знає чимало.
Перепис Стамбула й Ґалати 1477 року
Стамбул
«Османи прагнули перетворити їхні столиці Бурсу, Едірне та Стамбул на великі міста, збільшуючи їх населення та заохочуючи розвиток як торговельних центрів. Перед османським завоюванням населення Стамбула впало до тридцяти-сорока тисяч душ. Після його завоювання Мегмед II не міг за ісламським правом заборонити своїм воякам грабувати місто, адже воно не здалося добровільно. Проте він хотів одержати майбутню столицю якомога менше зруйнованою. У перші роки по завоюванні володар здійснив ряд заходів з метою перетворення Стамбула на найбільшу столицю світу... Тоді Мегмед Завойовник наказав відбирати і приводити у Стамбул купців, заможних людей і ремісників із завойованих ним великих міст і поселяв по різних кварталах Стамбула християн з Амасри, Трапезунда ... Карамана та Кафи. Як повідомляє сучасник подій Дж. М. Анджело, "за короткий час ці новоприбулі спорудили чудові будинки та церкви"».
Галіль Іналджик. «Османська імперія: класична доба 1300-1600»
2. Роздивіться таблицю з праці турецького історика та прочитайте текст до неї. Дайте відповіді на запитання.
Про що свідчить інформація, яку містить схема? Перевірте себе: чи краще розумієте інформацію з таблиці після прочитання тексту?
Як культурне розмаїття впливає на суспільство?
Світ населяють представники різних спільнот. Кожна має культурні особливості, цінності, спосіб життя, релігійні погляди тощо. Гідне ставлення до спільнот, попри їхні відмінності, є запорукою розвитку кожної з них. Вільне переміщення людей між країнами і континентами, безперешкодне поширення ідей, знань, товарів і послуг сприяють взаємодії культурних спільнот.
Взаємодія культур подібна до спілкування людей. У розмові ми обмінюємося досвідом. Наприклад, радимо одне одному прочитати хороші книги, відвідати цікаві місця, підписатися на корисний інтернет-портал чи YouTube канал. Ми прагнемо, аби спілкування з іншою людиною було для нас цікаве і не завдавало шкоди.
Так само відбувається і з культурним обміном. Але в такому разі йдеться про спілкування не кількох людей, а сотень, тисяч і навіть мільйонів. Взаємодія культур - це взаємодія людей, які діляться досвідом. Щось приживається і вкорінюється, а щось відсіюється, як непотрібне. Тому варто пильнувати, що і як на нас впливає.
3. Роздивіться схеми. У кожній наведено приклади позитивного і негативного впливу культурного розмаїття на суспільство. Чи погоджуєтеся із цими схемами? За потреби доповніть їх. Свою позицію обґрунтуйте.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Наведіть приклади етнічного, культурного та релігійного розмаїття в Україні в минулому чи сьогоденні на підставі інформації з попередніх параграфів підручника.
2. Поясніть, у чому цінність культурного розмаїття для суспільства.
3. На прикладі ігор простежте процес передачі культурних надбань між поколіннями. Поцікавтеся, в які ігри грали ваші батьки. Чи граєте ви в ці ігри? Запропонуйте друзям пограти в ігри, правила яких пояснили ваші батьки.
4. Складіть коротку розповідь про багатокультурність України. Почніть так: «В Україні проживає багато різних спільнот. Кожна має свої традиції та звичаї. Наприклад... ».
Коментарі (0)