Розвиток уявлень людини про простір
- 17-11-2022, 23:22
- 511
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Сорочинська 2022
§ 13. Розвиток уявлень людини про простір
За цим параграфом ви зможете:
- дізнатись, як у давнину люди уявляли простір;
- з’ясувати, як змінювалися з часом карти;
- розуміти, що вплинуло на уявлення людей про світобудову.
Пригадайте!
- 1. Як історики періодизують світову історію?
1. Уявлення давньої людини про простір
Давні люди уявляли навколишній простір не так, як ми. Їхні уявлення про будову світу були тісно пов’язані з міфологією та релігією. Вони вірили, що світ створили боги і продовжують мешкати у ньому так само, як і величезна кількість фантастичних істот. Люди вірили у реальність місць, де ніхто насправді не бував. Наприклад, були впевнені, що існує країна Кокань, де є «молочні ріки і кисельні береги» і людям не треба працювати, а також острів Авалон, де живуть феї і похований легендарний король Артур.
Давні люди здебільшого не пересувались на далекі відстані. Що далі від дому, то більш ворожими їм здавалися краї. Тому вірили, що там мешкають небезпечні чудовиська і дивні, часто супротивні їм, народи. Уявлення про відстань у більшості пересічних людей були приблизними і зазвичай вимірювали часом, впродовж якого потрібно було дістатися до певного місця пішки або верхи.
Так Землю уявляли в Давній Індії
У Стародавньому Єгипті вірили, що Земля — це плаский диск, а небо над нею — твердий купол. У Вавилоні вважали, що вони живуть на схилі світової гори, оточеної Світовим океаном. У Стародавній Індії світ уявляли як диск, що спирається на спини трьох слонів, котрі стоять на панцирі черепахи. На землях Русі-України вірили, що пласка Земля лежить на спинах трьох китів. Часто світ уявляли як ніби складений із трьох рівнів — окремих світів. У верхньому світі живуть боги, у серединному — люди, а у нижньому — духи померлих.
Це зображення, видряпане на бивні мамонта, знайденого на стоянці первісних людей Межиріч. Воно було створене 15-17 тис. років тому, тож його вважають найдавнішою картою на території України
• Як у давнину люди уявляли простір?
2. Простір на картах упродовж історії
У II ст. до н. е. давньогрецький учений Клавдій Птолемей створив схему світобудови, згідно з якою у центрі Всесвіту розташована Земля, навколо котрої обертаються всі інші небесні тіла. Згодом Птолемееву систему перейняла християнська Церква. Так вона поширилася на всю Європу, інші погляди на світобудову Церква переслідувала.
Світобудова за Птолемеєм
У 1543 р. вже після смерті її автора у світ вийшла книга Миколая Коперника «Про обертання небесних сфер». Коперник доводив, що Земля та інші планети обертаються навколо Сонця. Попри спротив Церкви, ця теорія швидко захопила уми європейців. Наукові відкриття Галілео Галілея (1564-1642) та його спостереження за небесними тілами у ним же винайдений телескоп ще більше переконали людей у правильності теорії Коперника.
Телескоп Галілея
Найперші карти не були точними: у Стародавньому світі та у Середні віки не існувало технічних засобів для створення точних зображень земної поверхні. Часто карти мали символічне значення і були радше витвором мистецтва, ніж засобом для орієнтації у просторі. Для того, щоб розповісти про дорогу в певне місце чи інші краї, складали текстові описи. Чи не єдиною сферою, де карти практично застосовували, було мореплавство.
Цей проєкт допомагає легко порівнювати зображення старих мап XIX, XX ст. із сучасними супутниковими знімками. Які висновки з такого порівняння ви можете зробити?
Сучасна реконструкція карти світу, створена на основі робіт «батька картографії» — давньогрецького вченого Ератосфена (III ст. до н. е.). Зверніть увагу, що давні греки Дунай називали Істром, а Дніпро — Борисфеном
Карта (мапа) — умовне зменшене узагальнене зображення земної поверхні або її частини.
Картографія — наука про створення карт.
Карта світу, яку створив Йоганн Шнітцер у 1482 р. на основі праці Птолемея «Посібник з географії». У «Посібнику» було вказано розташування географічних об’єктів усього відомого давнім грекам світу. До XV ст. його вважали втраченим, поки «Посібник» не було знайдено і на його основі підготовлено карти
Цікаво знати
У 1519-1522 рр. експедиція під керівництвом мореплавця Фернана Магеллана уперше в історії здійснила навколосвітню подорож, остаточно довівши, що Земля є кулястою. Сам Магеллан загинув під час цього плавання.
Сучасна реконструкція корабля «Вікторія» — єдиного з експедиції Магеллана, який витримав усю подорож і повернувся на батьківщину
Карта світу П’єтро Весконте, створена приблизно у 1320 р. Північ тут розміщена зліва; на карті можна віднайти Чорне й Азовське моря, Кримський півострів, Дунай та інші річки, що протікають територією України
В епоху Великих географічних відкриттів європейці почали розширювати свої уявлення про світ, і протягом XV—XIX ст. на географічних картах з’явилися невідомі досі материки: Північна та Південна Америки, Австралія й Антарктида. У XVІІI ст. популярним стало досліджувати природу, здійснювати мандрівки до далеких країв. У цей час зароджувалися сучасні природничі науки. Людство почало активно накопичувати знання про світ. Тепер далекі краї здавалися не загрозливими, а таємничими й цікавими.
Загальна карта відомого європейцям світу, яку Абраам Ортелій створив у 1570 р. На карту вже нанесено Південну та Північну Америки, проте нема Австралії та Антарктиди, про існування яких європейці на той час ще не знали
Оглядова карта України за авторства французького інженера Гійома Левассера де Боплана, 1648. Північ на цій карті — знизу
Карта Галичини та Буковини, XVIII cт.
Із плином часу методи та інструменти, що їх використовували при створенні карт, ставали дедалі точнішими. Тому точнішими і детальнішими ставали і самі карти, збільшувався перелік способів їх застосування: при прокладанні залізниць, морських шляхів, масштабних будівництвах, військових діях. На початку XX ст., з розвитком авіації та фототехніки, виникла можливість фотографувати земну поверхню з висоти й у такий спосіб уточнювати дані наявних карт, створювати карти на основі фотографій, а з винаходом наприкінці того ж століття досконалих комп’ютерів людина почала витрачати менше часу на створення карт, а ті з часом стали ще точнішими. Нині при створенні карт активно використовують супутникову зйомку. Завдяки їй, наприклад, стежать за станом лісів, уточнюють межі земельних ділянок.
Історичні карти України
• Які зміни відбулися у картографії в результаті Великих географічних відкриттів?
Кам’янець-Подільський замок, XIV—XVIII ст.
Фрагмент супутникової карти, що зображає Кам’янець-Подільський замок та його околиці
ВИСНОВКИ
• У давнину уявлення людини про простір були тісно пов’язані з міфологією та релігією.
• До часів Великих географічних відкриттів карти мали переважно символічне значення.
• До XVІ—XVІІ ст. більшість європейців вірила, що Земля перебуває у центрі Всесвіту, а навколо неї обертається Сонце.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
- 1. Як люди уявляли світ у давнину?
- 2. Хто є автором вчення про світобудову, згідно з яким Сонце обертається навколо Землі?
- 3. Хто такий Миколай Коперник? Як його праця змінила уявлення людей про світ?
- 4. Які зміни відбулися у картографії протягом XVI—XIX ст.?
- 5. Обговоріть у класі, з чим пов’язана історична зміна людських уявлень про простір.
- 6. Попрацюйте у парах. Створіть короткий текстовий опис певного маршруту, наприклад, вашого шляху до школи. Обміняйтесь описами з партнером/партнеркою і за цим текстом створіть картосхему. Наскільки точно вам удалося виконати це завдання? Які висновки про історію створення карт ви можете зробити на основі вашої співпраці?
Коментарі (0)