Войти
Закрыть

Що пов'язує Україну, Європу і світ

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 27. Що пов'язує Україну, Європу і світ

Як українці та українки вплинули на світову історію та культуру?

Як Україна пов’язана з Європою та рештою світу?

Обговорення

Чи відомі вам українці та українки, які прославили Україну на весь світ?

Як українці та українки вплинули на світову історію та культуру?

Україна дала світові чимало талановитих митців, винахідників, науковців, спортсменів, лікарів. Працею та визначними ідеями вони прославили себе і Україну, вплинули на перебіг світової історії.

У 1683 році в Європі військо Османської імперії взяло в облогу столицю імперії Австрійської Відень. Це тривало понад два місяці. Якщо б османи захопили Відень, то могли загарбати всю Європу.

На допомогу австрійцям вирушила польська армія, у складі якої були козацькі підрозділи. Облогу було знято, шлях османської армії в Європу перекрито. На пошану козацької участі в цих подіях у Відні встановили меморіальну дошку та два пам’ятники українським козакам.

Пам’ятник українським козакам. Архітектори Володимир та Олексій Чепелики. Відень, Австрія. 2003 рік

Микола Амосов

Українцеь Микола Амосов був кардіохірургом, робив надскладні операції на серці. Його унікальні розробки дали потужний поштовх розвитку медицини. Миколу Амосова визнають одним із найвидатніших лікарів людства. На його честь назвали астероїд, відкритий 8 жовтня 1969 року.

Олександр Довженко

Кінорежисер і письменник Олександр Довженко у 1930 році зняв видатну кінострічку «Земля». Міжнародний кінофестиваль у Брюсселі назвав цей фільм одним із 12 найкращих фільмів всіх часів і народів.

Соломія Крушельницька

Оперна співачка Соломія Крушельницька мала неперевершений голос, яким зачарувала увесь світ. Вона виступала на найкращих театральних сценах Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі та інших країн.

Катерина Ющенко

Українка Катерина Ющенко була визначною програмісткою. Вона писала програми для першої в Європі електронної обчислювальної машини. Створила універсальну мову програмування. Завдяки її винаходу стало можливим писати інші комп’ютерні програми, які вже не залежали від обсягу місця в пам’яті комп’ютера.

Леонід Каденюк

У 1997 році українець Леонід Каденюк у складі інтернаціонального екіпажу здійснив політ у космос. Через 15 діб шаттл «Колумбія» приземлився на космодромі імені Джона Кеннеді, що у штаті Флорида, США. Українець провів у космосі 10 наукових експериментів з космічної ботаніки, які підготували українські вчені. На орбіті космонавт двічі заспівав Гімн України.

1. На підставі інформації з інтернет-ресурсів складіть маршрут уявної мандрівки місцями, пов’язаними із життям Миколи Амосова, Олександра Довженка, Соломії Крушельницької, Катерини Ющенко, Леоніда Каденюка. Знайдіть такі дані: де вони народилися, навчалися, у яких населених пунктах проживали. Оберіть для уявної мандрівки 8 точок (сіл і міст) і складіть за ними маршрут. Визначте відстань між найвіддаленішими точками.

Як Україна пов'язана з Європою та рештою світу?

Обговорення

Поміркуйте, що пов’язує Україну з Європою та рештою світу.

Найперше, що пов’язує Україну, Європу і світ - це історія. До відновлення незалежності в 1991 році українські території входили до складу різних держав. Пам’ять про ті часи зберігають історичні документи, історико-культурні пам’ятки, пісні й перекази.

Мукачівський замок - видатна історико-архітектурна пам’ятка європейського значення. Замок будувався протягом кількох століть - з XIII по XVII. Замок складається з трьох частин, розділених ровами. У XVII столітті посли гетьмана Богдана Хмельницького вели в цьому замку перемовини із трансільванським князем Д’єрдєм II Ракоці про спільні воєнні дії проти Польщі.

Наприкінці XVII століття землі Закарпаття належали Османський імперії. У 1685-1688 роках замок потрапив в облогу. Обороною керувала його володарка княгиня Ілона Зріні. Вона визначала найважливіші місця оборони, скеровувала туди артилерію, розподіляла зброю і боєприпаси, лікувала рани вояків, готувала їжу, піднімала бойовий дух солдат, заспокоювала жінок і дітей. За героїзм під час оборони замку сам османський султан нагородив Ілону Зріні грамотою. Це була перша в Османській імперії жінка, яка дістала нагороду від султана.

Ілона Зріні. Художник Кароль Якобі. Близько 1880 року

Підгорецький замок, що на Львівщині, побудували у 1635-1640 роках венеціанський архітектор Андре дель Аква і французький інженер Гійом Левассер де Боплан. Замок звели для відпочинку коронного гетьмана (головнокомандувача всіма збройними силами) Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського. Замок - один із найкращих в Європі зразків поєднання палацу з бастіонними укріпленнями.

2. Порівняйте Підгорецький та Мукачівський замки за поданими ознаками. Скористайтесь пошуковими сервісами для заповнення таблиці. За потреби додайте власні критерії порівняння.

ПІДСУМОВУЄМО

1. Підготуйте кілька запитань до тексту параграфа. Запропонуйте їх до обговорення у класі.

2. Для чого будували Підгорецький та Мукачівський замки? Здійсніть віртуальну подорож до цих замків.

3. Скориставшись додатковими джерелами інформації, підготуйте повідомлення про події минулого, які пов’язують Україну і світ. Яку роль у цих подіях відіграли українці?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду