Спорт, дозвілля та подорожі: минуле і тепер
- 28-11-2022, 00:31
- 474
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Мороз, Моцак 2022
§ 24. Спорт, дозвілля та подорожі: минуле і тепер
1. Якими є здобутки українських спортсменів?
Історія спорту є невід’ємною частиною історії всього людства. Дуже популярним він був у Стародавній Греції — батьківщині Олімпійських ігор.
Поміркуйте!
Яку роль відіграє спорт у житті суспільства? У чому причина його популярності?
Перші сучасні Олімпійські ігри було проведено в 1896 р. на стадіоні Панатінаїкос у Афінах. Нині спорт дуже популярний в усіх країнах світу. Періодично відбуваються чемпіонати країн, континентів та світу з певних видів спорту. Особливо популярними є ігрові види, зокрема футбол, хокей, баскетбол, теніс, регбі та ін. За спортивними поєдинками популярних команд спостерігають тисячі глядачів на трибунах стадіонів, спортивних залів і мільйони телеглядачів. Серед технічних видів спорту найпопулярнішими є мото- та автоперегони.
Спорт (англ. sport) — змагання за певними правилами та підготовка до цих змагань. Часто спорт є розвагою для глядачів.
Незалежна Україна славиться своїми спортивними здобутками. Українські спортсмени та спортсменки беруть участь майже в усіх міжнародних змаганнях і досягають значних результатів. У 1994 р. Україна вперше у своїй історії взяла участь у Зимовій Олімпіаді як суверенна держава13. Першою олімпійською чемпіонкою від незалежної України стала Оксана Баюл (одиночне фігурне катання).
13 До 1994 р. українські спортсмени та спортсменки брали участь в Олімпійських іграх у складі збірних Російської імперії, Польщі, Чехословаччини, Радянського Союзу та Об’єднаної команди (в 1992 р.).
Імена багатьох українських спортсменів відомі у світі — це футболіст Андрій Шевченко, багаторазовий чемпіон світу в стрибках з жердиною, олімпійський чемпіон Сергій Бубка, боксери Володимир і Віталій Клички, Олександр Вусик, українська плавчиня Яна Клочкова, гімнастка Лілія Подкопаєва, борець греко-римського стилю Жан Беленюк та багато інших. Знані в Європі та світі українські футбольні клуби, зокрема «Динамо», «Шахтар», «Дніпро».
1. Оксана Баюл на Зимових Олімпійських іграх 1994 р.; 2. Лілія Подкопаева, олімпійська чемпіонка з спортивної гімнастики; 3. Ольга Харлан - олімпійська чемпіонка з фехтування; 4. Боксери Володимир і Віталій Клички
5. Українська плавчиня Яна Клочкова; 6. 1986 р. - «Динамо» святкує перемогу у фіналі Кубка кубків проти «Атлетіко»; 7. Український професійний боксер Олександр Усик; 8. Український боксер греко-римського стилю Жан Беленюк
Важливою подію у світі є міжнародні спортивні змагання для людей з інвалідністю — Паралімпійські ігри14. Традиційно вони проводяться після Олімпійських ігор на тих самих аренах. Своїми досягненнями спортсмени-паралімпійці доводять, що для сильної духом людини порушення фізичного розвитку не є перешкодою для досягнення її мети.
14 Літні Паралімпійські ігри проводяться з 1960 р., а зимові Паралімпійські ігри — з 1976 р.
На літній Паралімпіаді 2020 р. у Токіо (Японія) українська збірна посіла 6-те місце в медальному заліку, завоювавши 24 золотих, 47 срібних і 27 бронзових медалей. Плавець Максим Кріпак став найтитулованішим спортсменом Паралімпіади-2020, отримавши 7 нагород: 5 золотих, 1 срібну і 1 бронзову медалі.
1. Українські паралімпійці в Токіо; 2. Змагання паралімпійців з фехтування на шпагах
3. Олімпійська чемпіонка Паралімпіади-2020 плавчиня Єлизавета Мерешко
2. Що таке дозвілля?
Дозвілля — вільний від роботи, навчання або іншої обов’язкової діяльності час, у який людина відпочиває або вільно вибирає ті чи інші заняття, проводить час відповідно до своїх інтересів, здібностей і потреб.
Працюємо в парі!
Як проводили дозвілля в різні часи? Що спільного, а що відмінного?
До середини XIX ст. провідна роль в організації вільного часу людини належала народним традиціям, релігійним святам та сімейним обрядам (весілля, родильні та поховально-поминальні звичаї тощо). У містах велику популярність мали скоморохи та інші бродячі артисти. Чимало розваг, таких як цирк, народний театр, спортивні виступи в балаганах тощо, очікувало на відвідувачів ярмарків. В Україні молодь здавна проводила дозвілля на вечорницях та досвітках.
Значні зміни у проведенні людьми вільного часу та дозвілля відбуваються з кінця XIX ст. і до сьогодення. У цей час з’являється кінематограф, засновується чимало нових театрів, бібліотек, музеїв, паркових комплексів, стадіонів та інших культурно-розважальних закладів. Дозвіллям є також різноманітні хобі колекціонування, технічне конструювання, в’язання, фотографія, збирання грибів, вирощування квітів, риболовля і т. ін. Головне дозвілля варто проводити змістовно та з користю.
1. Фреска «Скоморохи». Софійський собор. На ній зображено велику групу музикантів, що грають на струнних, ударних та духових інструментах; 2. «Вечорниці». І. Рєпін. 1881 р.; 3. «Вулиця» — літній варіант вечорниць. Полтавщина (світлина С. Дудіна, 1894 р.)
3. Яку роль відігравали подорожі та міграції в історії людства?
Подорожі та міграції були звичним явищем для людини з первісних часів. З’явившись у Африці близько 200 тисяч років тому, сучасна людина поступово розселилась по інших континентах, окрім Антарктиди. Люди здійснювали подорожі і міграції в усі історичні періоди.
Працюємо разом!
Порівняйте, як відбувалися в подорожі в минулому і нині. Що спільного, а що відмінного?
Чинники, що спонукали людей до мандрівок та міграцій були різноманітними, зокрема: 1) пошук кращих умов для життя та різних видів діяльності; 2) бажання пізнати навколишній світ; 3) стихійні лиха та катастрофи (посухи, повені, виверження вулканів, землетруси); 4) війни, утиски певних груп населення; 5) подорожі з релігійною метою (для поклоніння святим місцям) — паломництво; 6) прагнення збагатитися; 7) пошуки нових торгівельних шляхів та ін.
Подорож - поїздка або пересування пішки по місцях, віддалених від постійного місця проживання
Міграція - переселення народів, людей у межах країни або з однієї країни до іншої зі зміною місця проживання назавжди або на певний тривалий період.
1. Корабель вікінгів; 2. Паломники15 в дорозі. Середньовічний малюнок
15 Паломник - той, хто зобов’язується здійснити релігійну подорож або паломництво у святі місця.
Розвиток мореплавства та інших видів транспорту сприяв подорожам і міграціям людей на великі відстані. У різні періоди відбувалися великі переселення людей з метою освоєння нових земель, наприклад фінікійська та Велика грецька колонізації, Велике переселення народів. Часом подорожі та походи набували воєнного характеру: походи Александра Македонського, вікінгів, монголів, Хрестові походи тощо.
Величезне значення для людства мала доба Великих географічних відкриттів (кінець XV — середина XVII ст.). У цей час європейські народи активно освоювали нові для них території, здійснювали географічні відкриття нових земель і торговельних маршрутів майже в усіх регіонах земної кулі. Ця епоха сприяла розвитку світової торгівлі та величезним змінам майже в усіх сферах життя.
4. Що таке українська еміграція та українська діаспора?
Унаслідок різних причин за межами України опинилися і нині живуть мільйони українців. Для визначення українського населення, яке переселилося за межі етнічної території до іншої країни на постійне чи тривале проживання, вживають термін українська еміграція.
1. Українські емігранти на будівництві залізниці. Канада, початок XX ст.; 2. Емігранти з України за роботою у полі. Канада. 1904 р.
Як соціальне явище українська еміграція бере початок у XIX ст. і триває дотепер. Причини, які спонукали українців залишати Батьківщину, були різними: перенаселення і брак вільної землі в деяких регіонах, переслідування більшовицьким режимом, війни, пошуки кращої долі тощо. У 1990-х роках економічна скрута стала причиною так званої заробітчанської еміграції.
На 2020 р. число осіб українського походження, які постійно проживали за межами України, за різними підрахунками становило від 12 млн до 20 млн. Найбільше закордонних українців проживає в Російській Федерації, Канаді, США, Бразилії, Казахстані, Молдові, Білорусі, Аргентині.
1-2. Акція протесту представників української діаспори США проти агресії Росії щодо України. Серпень 2014 р. Протестувальники закликали світове співтовариство підтримати Україну в боротьбі з російськими агресорам і визнати конфлікт на Донбасі війною Росії проти України.
Від самого початку емігранти намагалися гуртуватися в громади та створювати власні організації для задоволення культурних і освітніх потреб. Так виникли спільноти української діаспори, які прагнули підтримували культурні зв’язки з батьківщиною. У багатьох країнах світу діють громадські організації представників української діаспори, їхні мистецькі колективи, україномовні недільні школи, товариства, музеї, церкви та ін.
Під українською діаспорою розуміють українців, які постійно проживають за межами України й усвідомлюють духовну єдність із Україною.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ.
Знаю: Що означають терміни «дозвілля», «спорт», «подорожі», «міграції», «українська еміграція»?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СЬОГОДЕННЯМ
Висловіть судження, про роль спорту в житті суспільства?
Дослідницьке завдання! Дізнайтеся від рідних (батьків, бабусь і дідусів, інших родичів), а також із доступних джерел (фотографії, відео тощо), як вони проводили дозвілля в дитинстві. Порівняйте їх дозвілля зі своїм. Що спільного, а що відмінного? Порівняйте ігри на дозвіллі (й іграшки) в минулому і тепер. Підготуйте результати свого дослідження у вигляді розповіді чи презентації.
Коментарі (0)