Періодизація історії людства від давнини до сучасності
- 18-11-2022, 18:31
- 366
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 24. Періодизація історії людства від давнини до сучасності
Розгляньте разом із Кліо ілюстрації. Пригадайте, які історико-культурні епохи вони представляють.
1. Періодизація історії людства
Історики працюють із великою кількістю історичного матеріалу, й тому, щоб краще його осмислювати й вивчати, придумали поділяти історичні події на часові проміжки — періоди. Раціональний спосіб впорядковування інформації в хронологічній послідовності називають — періодизацію. В європейській історичній науці використовують таку періодизацію:
Періодизація історії — це поділ історії на певні часові проміжки, які є історичними етапами суспільного або культурного розвитку країн та народів і характеризуються визначними подіями, явищами або процесами.
- 1. З якою метою історики поділяють на періоди історію людства?
- 2. З яких періодів складається історія людства? Назвіть хронологічні межі періодів та події, пов’язані з ними.
- 3. Поясніть значення терміна «періодизація історії».
Барвограй ідей
Кліо отримала ілюстрації з підписами. Допоможіть їй розібрати їх відповідно до періодів, у яких вони були створені.
Печера Ласко
Розкопки Трої
«Святий Григорій із писарями». Рельєф X ст., Лотарингія, слонова кістка
Штурм Бастилії, 14 липня 1789 року
Мануфактура з виробництва капелюхів
Космічний корабель Китаю
Перший німецький танк Першої світової війни
2. Історія України в контексті світових подій
Усе в світі взаємопов’язано. Події світової історії мали і мають відображення в історії нашої країни — України. Давайте простежимо, як відбувався цей процес, на конкретних прикладах.
Східнослов’янські племена стали предками сучасних українців. З моменту виникнення держави Русі-України перші її князі: Олег, Ігор, Ольга прагнули налагодити відносини з могутньою на той час Візантійською імперією. І це їм успішно вдавалося: розвивалася торгівля, були підписані мирні договори. Руси познайомилися у Візантії з християнською релігією. Княгиня Ольга стала християнкою, а князь Володимир у 988 році охрестив Русь-Україну. Коли в XIII столітті монголо-татари напали на Київську державу, мужньо боронили руси свої міста, ослаблюючи сили ворога на їхньому шляху до Європи. Щитом стала Русь-Україна для європейців. На початку XVII століття, коли Османська імперія вирішила оволодіти європейськими країнами, саме українське козацтво на чолі з гетьманом Петром Конашевичем-Сагайдачним зіграло вирішальну роль у перемозі над османським військом, котре загрожувало європейським країнам.
Українці — європейський народ, який здавна мав тісні мирні відносини з іншими європейськими народами. Ще в добу Русі-України князі Володимир Великий і Ярослав Мудрий шлюбили своїх дітей із представниками європейських владних династій. Переживши дві світові війни, європейці зрозуміли уроки історії: сила в єдності, потрібно разом розбудовувати Європу. Європейський Союз був створений у XX столітті, а XXI століття ознаменувалося запровадженням на його території спільної валюти — євро. Ставши незалежною державою, Україна обрала зовнішньополітичний орієнтир на європейську інтеграцію, входження в певні структури чи об’єднання. В 2014 році між Україною та Європейським Союзом була підписана Угода про асоціацію. Поступово та цілеспрямовано українці будують європейське суспільство, багато ще перешкод є на шляху, але кожен із вас, п’ятикласники й п’ятикласниці, може пришвидшити цей процес: своїм якісним навчанням, бережливим ставленням до природи, активною діяльністю в школі.
- 1. Що впливало й впливає на історію України?
- 2. Назвіть приклади впливу подій світової історії на історію України.
- 3. Які зв’язки поєднують українців з європейцями?
Барвограй ідей
Накресліть лінію часу. Нанесіть на ній хронологічні межі періодів світової історії. Позначте дати й події з історії України, про які ви дізналися з другого пункту параграфа «Історія України в контексті світових подій», і назвіть, до яких періодів вони відносяться.
3. Визначні історичні постаті
Історію творять люди. Вони трудяться, виробляють матеріальні й духовні цінності, передають досвід, звичаї з покоління в покоління. Та завжди знаходилися постаті, які виділялися від інших своєю мудрістю, військовим талантом або організаторськими здібностями. Їх називають визначними особистостями або постатями.
Визначними постатями не народжуються, ними стають за певних історичних умов. Наприклад, Богдан Хмельницький очолив український народ на боротьбу за свою незалежність, розуміючи, що козаки — боєздатна сила. Або Тарас Шевченко — силою своїх віршів закликав людей до самоусвідомлення себе окремою нацією.
Отож, людина, наділена блискучим розумом, вольовим характером, працездатністю, що вміє брати на себе відповідальність і використовувати історичні обставини для досягнення поставлених цілей, стає визначною історичною постаттю.
- 1. Хто є творцем історії? Чому?
- 2. Назвіть визначних постатей української історії.
- 3. Якими рисами наділена визначна історична постать?
Барвограй ідей
За допомогою програми розпізнання на своїх смартфонах допоможіть Кліо дізнатись, які історичні постаті зображені на портретах. Запишіть їх імена в зошит та причину, чому ми їх відносимо до визначних постатей.
Галявина творчості
Створіть інстаграм-галерею. Виберіть топ-5 визначних постатей України. Підберіть інформацію про їх діяльність. Визначте риси характеру, які допомогли їм стати визначними.
Коментарі (0)