Хто такі «Я» та «інші». У чому ми різні
- 26-11-2022, 13:57
- 544
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 2. Хто такі «Я» та «інші». У чому ми різні
Хто "Я". Чим я подібний/подібна до інших та чим відрізняюся?
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- пояснювати, що таке ідентичність;
- пояснювати й наводити приклади, чим ти подібний/подібна до інших та чим відрізняєшся;
- розповідати на прикладах, що пов’язує тебе та спільноти, що проживали на теренах України раніше;
- визначати, що пов’язує тебе зі світом.
1. Що таке ідентичність та з чого вона складається
1. Чи ти замислювався/замислювалася над тим, ким ти є? Якщо так, то якою є твоя відповідь?
Кожного і кожну з нас можна охарактеризувати за багатьма ознаками. Тож і відповідей на запитання "Хто ти?” може бути безліч.
Наприклад:
Я — дитина
Я — українець
Я — полька
Я — водій
Я — жінка
Я — музикант
Я — ласунка
Я — військовий
Я — учитель історії
Я — танцюристка
Я — волонтерка
Я — харків’янин
Я — європеєць
Я — мусульманка
Я — підліток
Я — католик
Я — перукар
Я — блогерка
Я — школярка
Я — кримський татарин
Вік, етнічне походження, громадянство, ставлення до релігії, професія, улюблене заняття, колір шкіри, місцевість, де ми живемо, належність до певної групи людей впливають на те, як кожна людина визначає себе.
Самовизначення людини, тобто те, як вона себе описує, називається "ідентичність”. Вона може поєднувати різні ознаки. Залежно від ситуації та в різний час людина надає перевагу певній рисі. Наприклад, визначає себе за професією (я — слюсар), етнічним походженням (я — українка), як громадянина/громадянку держави, віруючу людину тощо. На самовизначення людини, тобто на її ідентичність, впливає не лише походження, належність до певної спільноти, а й власний, закарбований у пам’яті, досвід, розуміння та відчуття близькості до певної культури і традицій.
2. Розглянь малюнок. Кого можна побачити в цій спільноті? Чим ці люди відрізняються і що в них може бути спільного? Як, на твою думку, ці люди відповіли б на запитання "Хто ти?". Чи могли б вони дати кілька визначень? Чим це можна пояснити?
Багатокультурність
2. Як пов'язані ідентичність і культура
3. Проаналізуй текст. Визнач у ньому ключові слова, за допомогою яких пояснюється, що таке ідентичність. На основі визначення та матеріалу параграфа уклади асоціативний кущ до поняття "ідентичність". Порівняй результати своєї роботи й однокласників та однокласниць.
Ідентичність (від латинського слова "identicus”— визначений) — це усвідомлення себе як неповторної особистості та водночас осмислення своєї приналежності до різних спільнот. Таке усвідомлення з’являється в кожної людини під впливом родини, найближчого оточення, мови спілкування, прочитаних книжок і переглянутих фільмів, завдяки здобутим знанням і досвіду, моральним настановам і цінностям.
Ідентичність людини не є сталим явищем — із часом, набуваючи новий досвід (приємний чи сумний), спілкуючись із новими людьми, подорожуючи світом, ми змінюємося, а відтак і наше розуміння себе зазнає змін. У житті бувають періоди, коли найважливішим для ідентичності є те, ким ти себе вважаєш, належність до твого народу чи держави, твоя професія і заняття, твої погляди та переконання.
Ми народжуємося в межах певної культури й змалку її вивчаємо. Кожна культура має систему цінностей — щось дуже важливе для всіх членів спільноти. Це може бути, скажімо, свобода, чесність, дружба, любов, родина, освіта тощо. Ці цінності спільнота передає всім своїм членам. Сім’я, школа, друзі та масмедіа (телебачення, інтернет, соціальні мережі) впливають на дитину/людину і сприяють самоусвідомленню свого "Я”. Особистість людини формується з поєднання індивідуальних особливостей, власного досвіду та культури.
Що ми маємо на увазі, коли говоримо про культуру? Ти, мабуть, уже зустрічався/зустрічалася із цим поняттям.
Культура — це стиль/спосіб життя групи людей, який включає переконання, поведінку, цінності й символи, що є загальноприйнятими для членів цієї групи. Їх зазвичай приймають і передають від покоління до покоління через взаємодію, спілкування, традиції та ритуали.
Напевне, ти помічаєш, що культури часто сильно відрізняються одна від одної. Ці відмінності виникли з різних причин. На це вплинули і потреба виживання в певних умовах, і місце проживання (звичаї гірських народів відрізняються від звичаїв людей, що проживають на рівнинах), і спілкування з іншими групами людей. Споконвіку людство шукало відповіді на запитання "Навіщо ми живемо та як влаштований світ довкола?”.
У минулому люди жили більш закритими спільнотами, менше подорожували, рідко могли змінити спосіб життя, перейти із однієї суспільної групи до іншої. Тож і відповідь на запитання "Хто ти?” була для цих людей простішою, аніж у наш час. Однак і кілька століть тому представники кожної із цих соціальних груп визначалися за тим, чоловік це чи жінка, заможний чи бідний, хто до якої релігійної спільноти належав, яку культуру визнавав своєю.
Сучасний світ є багатокультурним. Люди різних національностей, походження, мови, віри живуть поруч. Так відбувається, зокрема, через те, що нині ми можемо багато й вільно переїжджати. Причини різні — туризм, нова робота, втеча від збройного конфлікту чи зміни клімату. Інтернет теж значно спрощує можливість подорожувати і завдяки йому ледь не все людство на планеті стало величезною спільнотою.
Тож зараз на запитання "Хто ти?” може бути кілька відповідей. Будь-хто може одночасно бути громадянином України, вірменського чи польського походження, біологом чи водієм, батьком/матір’ю чи дитиною.
4. Розглянь схему. Як ти можеш пояснити те, що тут зображено? Можливо, ти побачив/побачила ту групу, до якої належиш?
Сьогодні Україна — дім для багатьох різних культур. Але кожен і кожна скажуть, що є громадянином і громадянкою України. Це те, що поєднує нас усіх незалежно від інших складових нашого самовизначення.
Наші погляди, цінності, матеріальний світ створювалися і створюються багатьма людьми. Кожен і кожна із нас впливає не тільки на те, яким світ буде сьогодні, а і яким він стане в майбутньому. Ми можемо створювати речі або робити винаходи, пропонувати нові ідеї, які належатимуть не лише нам, а й пов’язуватимуть людей з інших спільнот, з різним розумінням свого "Я” в одну велику багатокультурну спільноту людства.
Цікавий факт
Улюблене багатьма дітьми вершкове морозиво в Європі вперше почали продавати у Франції. Улітку 1660 р. італієць Франческо Прокопіо почав подавати у власній кав’ярні в Парижі заморожену суміш молока, вершків, масла та яєць і став першим європейським морозивником.
Тканина джинс, з якої шиють популярні в усьому світі чоловічі й жіночі штани, з’явилися як вітрильна тканина в італійському місті Генуя (італійською — Дженова). Пізніше через міцність цієї тканини американські ковбої (пастухи) почали шити з неї штани.
Найстаріший рецепт зубної пасти знайшли у Стародавньому Єгипті, а ось мережа "ТікТок” була створена китайцями.
• Чи користуєшся ти цими винаходами? Про що це свідчить?
• Як, на твою думку, відповіли б автори цих винаходів на запитання "Хто ти"? Чи відрізнялися б ці відповіді залежно від часу, в якому це запитання ставилося б? Чому ти так думаєш?
Підсумкові запитання і завдання
1. Наведи приклади етнічної, релігійної, громадянської, професійної ідентичності людини.
2. Які чинники впливають на самовизначення людини? Назви щонайменше три.
3. Як пов'язані ідентичність і культура? Поясни свою думку.
4. Який зв'язок існує між тобою і твоїми однолітками в Україні та світі? Що вас об'єднує й у чому ви різні?
5. Створи подібну схему в зошиті, що продемонструє взаємозв'язок твого життя та історії інших людей, країн, континентів. У кожне "віконечко" впиши назву країни, континенту або спільноти, а на "лінії зв'язку" зазнач, що саме пов'язує тебе з ними. За потреби скористайся допомогою онлайн-енциклопедії.
6. Напевно, ти знаєш, що основним документом, який містить інформацію про людину, є паспорт (у дитини до 14 років є свідоцтво про народження). Але це лише офіційна інформація, щоб визначати людину як конкретну особу, громадянина/громадянку держави.
У зошиті за зразком створи власний документ, у якому ти можеш виявити себе як особистість. Пам'ятай, що вся інформація в "паспорті" є особистою і її не можна поширювати без згоди власника. Проте ти можеш нею поділитися з тими, кому довіряєш!
Коментарі (0)