Пам'ять про Другу світову війну
- 19-11-2022, 22:06
- 449
5 Клас , Вступ до історії 5 клас Щупак, Піскарьова 2018
§ 20 Пам'ять про Другу світову війну
Яким подіям у нашій країні присвячено День пам’яті та примирення 8 травня?
1. ВІЙНА — ТРАГЕДІЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ
Буваючи в Києві, ви бачили на високому правому березі річки Дніпро величний монумент «Батьківщина-Мати». Його споруджено з метою вшанування героїчного подвигу народу в роки Другої світової війни 1939—1945 рр. Батьківщина-Мати увінчує будівлю Меморіального комплексу, центром якого є Національний музей історії України у Другій світовій війні.
Друга світова війна (1939—1945 рр.) згубним вихором пронеслася світом. У вересні 1939 р. в західноукраїнські землі вступили війська кривавих диктаторів Адольфа Гітлера і Йосипа Сталіна. 22 червня 1941 р. гітлерівська Німеччина напала на СРСР, до складу якого входила Україна. На захист рідної землі в Україні постали мільйони людей. Однак гітлерівська Німеччина захопила значні території. Мільйони радянських солдатів загинули або потрапили в полон. Гітлерівці примусово вивозили жителів України в рабство до Німеччини та Австрії. Будь-який опір окупанти жорстоко придушували.
У війні не шкодувала людей і радянська влада. На найнебезпечніших ділянках фронту проти гітлерівців масово використовували «чорносвитників» — поспіхом мобілізованих радянським командуванням місцевих жителів. Їх кидали у бій непідготовленими, необмундированими, а часом і неозброєними.
Монумент «Батьківщина-Мати» в м. Київ
Подумайте, що символізують елементи пам’ятника.
Зруйноване війною місто
Лист із фронту
Уважно розгляньте ілюстрації та підписи до них. Спробуйте визначити, про які наслідки війни вони «розповідають».
І все ж українці прагнули звільнити свою землю від нацистів, які масово нищили людей, грабували країну. У жовтні 1944 р. нацистські окупанти були вигнані з України. Але не припинилися злочини радянської влади проти людей. Зокрема, кримських татар неправдиво звинуватили в тому, що вони допомагали ворогові. За наказом Сталіна сотні тисяч людей насильно вивезли у віддалені регіони СРСР. Там їх прирікли на жалюгідне існування. Наслідком цього геноциду була загибель великої кількості кримських татар. Подібна доля спіткала кримських греків, болгар, вірмен.
2. БАБИН ЯР
Символом нацистських злочинів в Україні є Бабин Яр.
Під час нацистської окупації в Бабиному Яру, який під час війни розташовувався на околиці Києва, гітлерівці розстріляли десятки тисяч людей. Жертвами нацистів стали радянські військовополонені, заручники, душевно хворі, а також роми, діячі українського Руху Опору. Найбільше тут загинуло євреїв. Лише протягом 29—30 вересня 1941 р. нацисти розстріляли в Бабиному Яру більш як 33 000 євреїв. До кінця німецької окупації Києва, під час розстрілів у Бабиному Яру втратили життя понад 100 000 людей.
Меморіальний простір у Бабиному Яру (м. Київ)
Поміркуймо!
Рух Опору — організована боротьба проти нацистських окупантів у роки Другої світової війни.
Поміркуйте, у який спосіб учасники Руху Опору могли шкодити окупантам.
Адольф Гітлер та інші керівники нацистської Німеччини вважали євреїв найбільшими своїми ворогами. Для знищення «ворогів нацистської держави» нацисти утворювали табори смерті. Найвідомішим з них був Аушвіц-Біркенау поблизу містечка Освенцим на окупованій території Польщі. Тут було вбито понад мільйон осіб — євреїв, а також поляків, радянських військовополонених та в’язнів, звезених сюди звідусіль.
Способом знищення євреїв на окупованій території України були в основному розстріли. Протягом Другої світової війни нацисти знищили близько 6 млн євреїв. Цей геноцид отримав назву Голокост.
27 січня 1945 року табір смерті Аушвіц-Біркенау був звільнений солдатами 1-го Українського фронту Червоної армії. Тому щороку 27 січня відзначається як День пам’яті жертв Голокосту. Також цього дня вшановують пам’ять людей, які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв від знищення. Їх називають «Праведниками народів світу». Це почесне звання присвоює спеціальна комісія ізраїльського меморіального комплексу історії Голокосту Яд Вашем. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю визнаних «Праведників народів світу». Ними є 2619 українців, хоча українських рятівників було значно більше.
Жертвами нацистських злочинів стали різні категорії людей. Гітлерівці знищували ромів, душевно хворих. Українців, росіян та інших слов’ян нацисти вважали «неповноцінними» та планували використання їх рабської праці. У нацистських концентраційних таборах голодні та змучені люди змушені були тяжко працювати, а потім багатьох з них стратили.
Вхід до Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» (м. Дніпро)
Олександра Шулежко
Омелян Ковч
1. Дізнайтеся, чи є «Праведники народів світу» у вашому рідному краї.
2. Підготуйте коротку розповідь про одного з «Праведників народів світу» (на вибір).
3. ПАМ'ЯТЬ ПРО ТРАГЕДІЇ Й ЗВИТЯГИ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Під час Другої світової війни загинуло від 8 до 10 мільйонів військових і мирних жителів України. За ці жертви мстилися українські воїни. Понад 7 мільйонів українців воювали проти нацистської Німеччини та її союзників у складі різних армій. Серед цих героїв — льотчик-винищувач Іван Кожедуб, який здобув 64 повітряні перемоги над ворогом. Льотчик-винищувач Амет-Хан Султан, кримський татарин, став двічі Героєм Радянського Союзу. Анна Храплива, канадійка українського походження, яка добровільно пішла до Канадського жіночого армійського корпусу, відзначена Медаллю Британської Імперії.
Та важливо розуміти, що сутність війни — це не нагороди й паради, а смерть і людські страждання. Розуміння цього особливо важливе сьогодні, коли триває війна проти України на сході нашої держави. Про це ми пам’ятаємо, відзначаючи щороку 8 травня — День пам’яті та примирення, і 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Експозиція Національного музею історії України у Другій світовій війні
Пізнавально й цікаво
Про українських героїв дивися, зокрема: https://goo.gl/eUqpDZ.
Діємо: практичні завдання
Дізнайтеся, які ще в Україні є музеї, присвячені подіям Другої світової війни. Чи є такі музеї у вашому рідному місті чи селі? Підготуйте коротку уявну екскурсію обраним вами музеєм. Для підготовки екскурсії скористайтеся світлинами (їх можна знайти в мережі Інтернет або зробити самостійно, відвідавши музей).
ЗНАЮ й РОЗУМІЮ: запитання та завдання
І. Знаю нове
1. Укладіть словничок «Україна в Другій світовій війні», за допомогою якого ви запропонували б розповісти про долю народу в цій війні.
2. Як ви розумієте поняття: «експозиція музею», Голокост, Рух Опору?
3. Визначте, за допомогою яких символів автори меморіального простору в Бабиному Яру, монумента «Батьківщина-Мати» та національного музею історії України в Другій світовій війні намагалися передати суть подій, яким вони присвячені.
II. Обговорюємо в групі
1. Поясніть, чому важливим є збереження історичної пам’яті про події Другої світової війни в Україні.
2. Пригадайте та розкажіть, яким чином у вашому краї вшановують пам’ять героїв і жертв Другої світової війни.
III. Мислю творчо
1. Виконайте міні-проект «Війна в історії моєї родини»: доберіть фотографії із сімейного архіву, спогади старших членів родини, документи. Презентуйте результат роботи в класі.
2. Підготуйте розповідь про ваших земляків — людей, які відзначилися героїчними вчинками під час Другої світової війни.
3. Уявіть, що ви є членом читацького клубу. За допомогою шкільного бібліотекаря створіть для представлення на засіданні клубу виставку книжок про Другу світову війну. Під час презентації не забувайте коротко ознайомити однокласників зі змістом творів.
Коментарі (0)