Войти
Закрыть

Історико-географічний регіон

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Щупак, Власова 2022

 

§ 9. Історико-географічний регіон

Що таке історична карта? Які види карт ви знаєте? Яку інформацію можна дізнатися, працюючи з історичною картою? Що таке історичний простір?

• Розгляньте історичну карту. Пригадайте символи, які використовують для позначення: місця битв, напрямків воєнних походів, державних кордонів.

1. ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ УКРАЇНИ

Діємо: практичні завдання

Визначте головні відмінності між адміністративно-територіальним устроєм країни й історико-географічними регіонами.

Ви вже знаєте особливості адміністративно-територіального устрою нашої держави. Україна складається з Автономної Республіки Крим, двох міст, що мають особливий статус (Київ і Севастополь) та 24-х областей. Територію України поділяють також на історико-географічні регіони. Вони створювалися під впливом різних чинників: історичних, етнічних, географічних, кліматичних. Згодом змінювалася чисельність населення історико-географічних регіонів, їхні назви та кордони. Кожний з регіонів має свою історію, звичаї і традиції, особливості повсякденного побуту й господарського життя.

Варто запам’ятати!

Адміністративно-територіальний устрій — поділ країни на окремі адміністративно-територіальні одиниці.

Історико-географічний регіон — територія, яка за історичною долею та особливостями господарської діяльності населення, культурою і традиціями населення є унікальною і самобутньою.

Історико-географічні регіони не мають чітких меж і територіально не збігаються з сучасними адміністративними областями України. Виокремлюють такі історико-географічні регіони: Буковина, Волинь, Галичина, Донщина, Закарпатті , Запоріжжя , Північне Причорномор’я, Поділля, Сіверщина, Слобожанщина, Таврія.

Галичина — історико-географічний регіон України, що включає території Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Назва «Галичина» походить від древнього міста Галич.

Волинь — історико-географічний регіон України. Охоплює території сучасних Волинської, Рівненської областей і північної частини Хмельниччини. Вважається, що назви історико-географічного регіону походить від назви давнього міста Волинь або однойменної фортеці.

ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ЗЕМЛІ УКРАЇНИ

• Назвіть історико-географічні регіони України й визначте за картою їхнє географічне положення. Поміркуйте, як створювалася самоназва історико-географічних регіонів.

Закарпаття — історико-географічний регіон України, розташований на схилах Карпатських гір, через що дістав таку назву. Нині включає територію Закарпатської області.

Слобожанщина — історичні землі сучасних Харківської та Сумської областей України. Походить від слова «слобода», що означає «поселення» або «вільна земля».

Сіверщина — історичні землі сучасних Чернігівської та Сумської областей України. Бере назву від східнослов’янського союзу племен — сіверян.

Наддніпрянщина — історико-географічний регіон України. Включає землі сучасних Київської, Черкаської, Полтавської областей України. Бере назву від р. Дніпро.

Буковина — історико-географічний регіон між р. Дністер і верхньою течією р. Прут і р. Серет. Охоплює землі сучасної Чернівецької області. Назва походить від слов’янського слова «бук», оскільки землі були густо вкриті буковими лісами.

Донщина — історико-географічний регіон на південному сході України. Включає землі сучасної Луганської та Донецької областей України.

Північне Причорномор'я — історико-географічний регіон на півдні України. Охоплює землі сучасних Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

Поділля — історико-географічна область, що включає території сучасних Вінницької, Хмельницької та частини Тернопільської областей України. Назва походить від слів «по» та «діл» (нижня частина; поселення, що розташовані в річкових долинах).

2. НАБУВАЄМО ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК

Діємо: практична хвилинка

Розгляньте карту. Знайдіть і виправте помилки на ній. Користуючись політико-адміністративною картою України, назвіть історико-географічні регіони України й адміністративні області, які вони охоплюють.

Історична вікторина

Перевірте, як ви засвоїли матеріал останніх уроків. Дайте відповіді на запитання.

1. Назвіть сучасні області України.

2. Назвіть держави-сусіди України.

3. Які області розташовані на заході, сході, півночі, півдні та в центральній частині України?

4. Назва якого історико-географічного регіону пов’язана з буковими лісами?

5. Укажіть історико-географічний регіон, чия назва пов’язана з назвою річки.

6. Укажіть історико-географічний регіон, пов’язаний із самоназвою східнослов’янських племен.

7. Укажіть історико-географічний регіон, пов’язаний з горами.

8. Назвіть історико-географічний регіон, що включає території сучасних Волинської та Рівненської областей.

9. Назвіть історико-географічний регіон, що включає території сучасної Вінницької і Хмельницької областей.

10. Назвіть історико-географічний регіон, у якому ви живете.

3. ЧИТАЄМО Й АНАЛІЗУЄМО КАРТУ

Діємо: практична хвилинка

Користуючись картою світу, назвіть, які держави розташовані на кожному материку. На якому материку їх найбільше? Заповніть у зошиті таблицю: запишіть два-три приклади країн кожного материка.

ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

І. Знаю й систематизую нову інформацію

1. Дайте визначення поняття «історико-географічний регіон».

2. Назвіть історико-географічні регіони України.

3. Як пов’язані між собою адміністративно-територіальний устрій та історико-географічний регіон?

ІІ. Обговоріть у групі

1. Які обставини могли впливати на утворення історико-географічних регіонів України?

2. Що спільного, а відмінного мають історико-географічні регіони України?

3. Як пов’язані між собою історико-географічні регіони й особливості побуту і традицій їхнього населення?

ІІІ. Мислю творчо

Уявіть, що ви працюєте в туристичній агенції і вам доручили презентувати її екскурсійні маршрути історико-географічними регіонами. Підготуйте буклет, презентацію, доповідь, портфоліо (на вибір) про регіон, у якому ви живете.

Свою роботу представте в класі.

Орієнтовний план презентації:

1. Назва історико-географічного регіону.

2. Географічне розташування на карті України.

3. Історична довідка.

4. Традиції та звичаї жителів краю.

5. Культурні та природні об’єкти, які варто відвідати.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду