Історико-географічний регіон
- 23-11-2022, 15:57
- 685
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Щупак, Власова 2022
§ 9. Історико-географічний регіон
Що таке історична карта? Які види карт ви знаєте? Яку інформацію можна дізнатися, працюючи з історичною картою? Що таке історичний простір?
• Розгляньте історичну карту. Пригадайте символи, які використовують для позначення: місця битв, напрямків воєнних походів, державних кордонів.
1. ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ РЕГІОНИ УКРАЇНИ
Діємо: практичні завдання
Визначте головні відмінності між адміністративно-територіальним устроєм країни й історико-географічними регіонами.
Ви вже знаєте особливості адміністративно-територіального устрою нашої держави. Україна складається з Автономної Республіки Крим, двох міст, що мають особливий статус (Київ і Севастополь) та 24-х областей. Територію України поділяють також на історико-географічні регіони. Вони створювалися під впливом різних чинників: історичних, етнічних, географічних, кліматичних. Згодом змінювалася чисельність населення історико-географічних регіонів, їхні назви та кордони. Кожний з регіонів має свою історію, звичаї і традиції, особливості повсякденного побуту й господарського життя.
Варто запам’ятати!
Адміністративно-територіальний устрій — поділ країни на окремі адміністративно-територіальні одиниці.
Історико-географічний регіон — територія, яка за історичною долею та особливостями господарської діяльності населення, культурою і традиціями населення є унікальною і самобутньою.
Історико-географічні регіони не мають чітких меж і територіально не збігаються з сучасними адміністративними областями України. Виокремлюють такі історико-географічні регіони: Буковина, Волинь, Галичина, Донщина, Закарпатті , Запоріжжя , Північне Причорномор’я, Поділля, Сіверщина, Слобожанщина, Таврія.
Галичина — історико-географічний регіон України, що включає території Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Назва «Галичина» походить від древнього міста Галич.
Волинь — історико-географічний регіон України. Охоплює території сучасних Волинської, Рівненської областей і північної частини Хмельниччини. Вважається, що назви історико-географічного регіону походить від назви давнього міста Волинь або однойменної фортеці.
ІСТОРИКО-ГЕОГРАФІЧНІ ЗЕМЛІ УКРАЇНИ
• Назвіть історико-географічні регіони України й визначте за картою їхнє географічне положення. Поміркуйте, як створювалася самоназва історико-географічних регіонів.
Закарпаття — історико-географічний регіон України, розташований на схилах Карпатських гір, через що дістав таку назву. Нині включає територію Закарпатської області.
Слобожанщина — історичні землі сучасних Харківської та Сумської областей України. Походить від слова «слобода», що означає «поселення» або «вільна земля».
Сіверщина — історичні землі сучасних Чернігівської та Сумської областей України. Бере назву від східнослов’янського союзу племен — сіверян.
Наддніпрянщина — історико-географічний регіон України. Включає землі сучасних Київської, Черкаської, Полтавської областей України. Бере назву від р. Дніпро.
Буковина — історико-географічний регіон між р. Дністер і верхньою течією р. Прут і р. Серет. Охоплює землі сучасної Чернівецької області. Назва походить від слов’янського слова «бук», оскільки землі були густо вкриті буковими лісами.
Донщина — історико-географічний регіон на південному сході України. Включає землі сучасної Луганської та Донецької областей України.
Північне Причорномор'я — історико-географічний регіон на півдні України. Охоплює землі сучасних Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.
Поділля — історико-географічна область, що включає території сучасних Вінницької, Хмельницької та частини Тернопільської областей України. Назва походить від слів «по» та «діл» (нижня частина; поселення, що розташовані в річкових долинах).
2. НАБУВАЄМО ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК
Діємо: практична хвилинка
Розгляньте карту. Знайдіть і виправте помилки на ній. Користуючись політико-адміністративною картою України, назвіть історико-географічні регіони України й адміністративні області, які вони охоплюють.
Історична вікторина
Перевірте, як ви засвоїли матеріал останніх уроків. Дайте відповіді на запитання.
1. Назвіть сучасні області України.
2. Назвіть держави-сусіди України.
3. Які області розташовані на заході, сході, півночі, півдні та в центральній частині України?
4. Назва якого історико-географічного регіону пов’язана з буковими лісами?
5. Укажіть історико-географічний регіон, чия назва пов’язана з назвою річки.
6. Укажіть історико-географічний регіон, пов’язаний із самоназвою східнослов’янських племен.
7. Укажіть історико-географічний регіон, пов’язаний з горами.
8. Назвіть історико-географічний регіон, що включає території сучасних Волинської та Рівненської областей.
9. Назвіть історико-географічний регіон, що включає території сучасної Вінницької і Хмельницької областей.
10. Назвіть історико-географічний регіон, у якому ви живете.
3. ЧИТАЄМО Й АНАЛІЗУЄМО КАРТУ
Діємо: практична хвилинка
Користуючись картою світу, назвіть, які держави розташовані на кожному материку. На якому материку їх найбільше? Заповніть у зошиті таблицю: запишіть два-три приклади країн кожного материка.
ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
І. Знаю й систематизую нову інформацію
1. Дайте визначення поняття «історико-географічний регіон».
2. Назвіть історико-географічні регіони України.
3. Як пов’язані між собою адміністративно-територіальний устрій та історико-географічний регіон?
ІІ. Обговоріть у групі
1. Які обставини могли впливати на утворення історико-географічних регіонів України?
2. Що спільного, а відмінного мають історико-географічні регіони України?
3. Як пов’язані між собою історико-географічні регіони й особливості побуту і традицій їхнього населення?
ІІІ. Мислю творчо
Уявіть, що ви працюєте в туристичній агенції і вам доручили презентувати її екскурсійні маршрути історико-географічними регіонами. Підготуйте буклет, презентацію, доповідь, портфоліо (на вибір) про регіон, у якому ви живете.
Свою роботу представте в класі.
Орієнтовний план презентації:
1. Назва історико-географічного регіону.
2. Географічне розташування на карті України.
3. Історична довідка.
4. Традиції та звичаї жителів краю.
5. Культурні та природні об’єкти, які варто відвідати.
Коментарі (0)