Войти
Закрыть

У сучасній Україні, або Україна незалежна

5 Клас , Вступ до історії 5 клас Власов 2013

 

§20. У СУЧАСНІЙ УКРАЇНІ, або УКРАЇНА НЕЗАЛЕЖНА

На уроці навчитеся

1. Визначати найважливіші події та називати видатних сучасників, якими пишається Україна. 2. Наводити приклади прав та обов’язків громадян за Конституцією України. 3. Показувати на карті територію сучасної України, області та обласні центри, сусідні держави.

Роздивіться фотографії. Чи знаєте, коли в Україні святкують День незалежності? Як відзначають це свято у вашому місті (селі)? З якими державними символами України пов’язали свою святкову ходу громадяни на знімках? Що вони хотіли цим засвідчити? У групах складіть смс- привітання з нагоди святкування Дня незалежності.

Святкування Дня незалежності в Одесі та Луцьку.

Коли Україна стала незалежною?

24 серпня 1991 р. було ухвалено Акт проголошення незалежності України. Тому в цей день святкуємо державне свято. А 1 грудня 1991 р. цей документ отримав всенародну підтримку: під час референдуму за нього висловилося понад 90 відсотків населення, яке взяло участь в опитуванні. Того самого дня наш народ обрав главу держави - Президента України. Ним став Леонід Кравчук. Наступними президентами України були: Леонід Кучма (обраний 1994 та 1999 р.), Віктор Ющенко (обраний 2004 р.) У січні 2010 р. Президентом України став Віктор Янукович.

Що визначає життя сучасної України?

Референдум — всенародне опитування способом голосування з найважливіших питань державного життя.

Ставши незалежною державою, Україна зобов’язалася подолати чимало труднощів, успадкованих від попередніх часів. Це й незаможність більшості населення, і відставання від інших країн у розвитку виробництва та науки, порушення прав та свобод людини. За недовгий час було створено нову систему державного управління, власні Збройні сили, органи безпеки й правопорядку. Невтомно працюючи, наш народ досяг неабияких успіхів у господарському житті. У промисловості України велику роль відіграють металургія та машинобудування. Як і раніше, багато важить для нашої держави виробництво сільськогосподарської продукції. Україна має всі різновиди сучасного транспорту: залізничний, повітряний, автомобільний, морський, річковий, трубопровідний, а також метрополітен. Україна - морська держава з берегом завдовжки в 2 тисячі кілометрів. Найважливіші українські порти - це міста Одеса, Іллічівськ, Миколаїв, Херсон, Маріуполь, Феодосія, Ізмаїл.

Одеський порт. Сучасне фото.

У вересні 1996 р. в Україні в обіг було запроваджено власну національну валюту - гривню.

1. 100 гривень за доби УНР. 1918 р.

2. Одна гривня зразка 1996 р.

Леонід Каденюк.

У 1997 р. здійснив політ американський космічний корабель «Колумбія», у складі міжнародного екіпажу якого був перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

Проте в господарському житті лишається ще багато проблем. Нині потрібно оснащувати великі підприємства новим устаткуванням, ремонтувати та відбудовувати шляхи, створювати нові робочі місця, активніше впроваджувати досягнення науки в сільському господарстві. Ще багато треба зробити для розвитку повітряного транспорту, сучасних засобів зв’язку та комп’ютерної техніки тощо.

Виступ Національного заслуженого академічного ансамблю танцю ім. Павла Вірського.

Незаперечні досягнення незалежної України в царині культури, науки, спорту. Основною ланкою освіти в нашій державі є загальноосвітні школи. За роки незалежності з’явилося чимало гімназій та ліцеїв. Українська молодь має змогу навчатися фаху в професійно-технічних училищах, технікумах і коледжах. Вищу освіту здобувають у вищих навчальних закладах - університетах, академіях, інститутах, консерваторіях. В останні роки освітня галузь в Україні переживає період реформування.

Найвідомішими за межами України професійними музичними колективами є Національний заслужений академічний народний хор ім. Григорія Верьовки, Національна заслужена академічна хорова капела України «Думка», Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім. Павла Вірського.

Кого з відомих українських спортсменів упізнали на фотографіях? Розкажіть про їхні досягнення.

Що таке Конституція України? Коли її було ухвалено?

Проголошення незалежності 1991 р. - тільки початок спільної праці, спрямованої на розбудову української держави. Про те, якою має стати в майбутньому Україна, йдеться в Основному

Законі нашої держави - Конституції. Слово конституція походить з латини, де воно означає впорядкування, встановлення. Конституція визначає державний устрій та взаємовідносини громадян і держави. Свої конституції нині має більшість держав світу. Конституцію України було ухвалено 28 червня 1996 р. Цей день проголошено державним святом.

За Конституцією України найвищою цінністю в державі визнано людину. Саме тому держава повинна захищати життя своїх громадян. Кожен має право на недоторканність житла, на таємницю листування, телефонних розмов. Не можна втручатися в особисте життя людини, перешкоджати їй подорожувати, висловлювати свою думку, відвідувати церкву. Усе це - особисті права громадян України. А ще Конституція проголошує право брати участь в управлінні державою: обирати й бути обраним на державні посади, бути членом будь-якої партії, об’єднання, організовувати збори, мітинги, демонстрації. Проте така діяльність не повинна загрожувати життю інших людей. Кожна людина має право на працю й відпочинок, на житло й охорону здоров’я, на безпечне для життя довкілля.

За Конституцією України главою держави є Президент. Закони ухвалює Верховна Рада - вищий законодавчий орган. Втілює закони в життя Уряд України, або Кабінет Міністрів. Уряд України відповідальний перед Президентом та підзвітний Верховній Раді, керується Конституцією України та іншими законами нашої держави. Найвищий судовий орган - Верховний Суд України. Він забезпечує однакове застосування законів усіма судами в державі.

Сформулюйте за змістом тексту 3 - 5 запитань, які починаються словами Що? Хто? Де? Як? Коли?, і одне запитання Чому?, по черзі дайте відповіді на них.

1-2. Складіть стислу розповідь про сучасну Україну за планом:

1. Коли наша держава здобула незалежність? За яких подій це відбулося?

2. Коли було ухвалено Конституцію України? Які найвищі органи влади в нашій державі?

3. Хто з видатних діячів, наших сучасників, своїми здобутками прославляє Україну?

4. Про які права та обов’язки громадян ідеться в Конституції України?

3. Накресліть лінію часу, позначте потрібні дати та розв’яжіть хронологічну задачу.

Скільки років минуло між прийняттям Верховною Радою Акта проголошення незалежності України та ухваленням Конституції України? Яку річницю незалежності України святкуватимемо цього року?

4. Скориставшись картою на сторінці 67, дайте відповіді на запитання: 1. На які адміністративно-територіальні одиниці поділено Україну? Які з них мають найбільшу територію? 2. Якими областями протікає Дніпро? 3. З якими державами межує Україна?

Історію сучасної України творить кожен з нас. У яких галузях господарства, науки, освіти працюють ваші рідні? Про яку професію мрієте ви? Яким уявляєте майбутнє нашої держави?

Підготуйте відповідь на запитання.

Які державні свята пов’язані з подіями 20 ст.? Підготуйтеся до стислої розповіді про ті події.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Вступ до історії 5 клас Власов 2013", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація