Войти
Закрыть

Села й міста в минулому і тепер

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022

 

§ 8. Села й міста в минулому і тепер

Чим відрізняються сучасні села й міста від тих, які були в минулому?

Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:

  • пояснювати, якими були міста й села в минулому;
  • наводити приклади, чим відрізняються від них сучасні села й міста;
  • пояснювати, які зміни в житті людей спричинили ці відмінності;
  • виявляти, як старовинне та сучасне поєднується в населеному пункті.

1. Де і чому виникають людські поселення

Село — це найстаріший тип поселення, відомий людству. Там віддавна люди займаються спільним господарюванням: вирощують пшеницю, жито, інші зернові, а також городину, займаються рибальством, розводять свійських тварин.

За визначенням географів, село — це тип поселення, в якому живуть від 500 до 2500 мешканців. У давнину села засновували біля річок чи озер, на схилах гір, у зручних для землеробства чи скотарства місцях. Селяни будували свої помешкання, пристосовуючись до місцевості та природних умов.

Зазвичай у села є центр, де розташований храм, ринок, інші громадські місця (скажімо, пошта чи відділення банку).

Утім, люди селилися разом не лише, щоб займатися сільським господарством. Часом усе поселення займалося певним промислом. Наприклад, десь лише торгували, а деякі поселення ставали прикордонними, бо розташовувалися "з краю” і першими зустрічали нападників. Частина поселень із часом перетворювалася на великі добре захищені міста.

Із розвитком людства типів сільських поселень ставало дедалі більше. На те, чому люди селяться в певному місці й чим займаються, вплинула також і промислова революція.

У наш час і в Україні, і в більшості країн світу вже майже немає відмінностей в способі життя і заняттях містян і селян. Доступні спочатку лише в містах корисні винаходи, технічні споруди і засоби (як-от газова плита, електропостачання, каналізація, водогін) з’явилися і в більшості сільських поселень. Те саме відбулося і з послугами — лікарні, пожежні станції, поліційні відділки, та й інтернет і телебачення, є майже всюди. Вибір професій для мешканців і мешканок села також розширився.

1. Уяви, що тобі потрібно "осучаснити" цей інтер'єр. Як ти вважаєш, які речі варто залишити, а які додати?

Реконструкція інтер'єру хати 19 cт., с. Мізинівка, Черкаська обл.

2. Прочитай інформацію про чотири міста в перші століття їхнього існування (джерела 1-4) та знайди відповіді на запитання.

• Якими були основні заняття містян?

• Чим відрізняються міста? Що в них схожого?

Джерело 1. Чатал-Гьоюк

Це велике поселення перших землеробів і скотарів на території сучасної Туреччини було засноване понад 9 тисяч років тому і проіснувало близько 2 тисяч років.

У місті не було вулиць — замість них пересувалися дахами, тож і двері були згори. У місті мешкали до 8 тисяч осіб. Переважно вони займалися видобутком обсидіану — каменю, з якого робили дзеркала, леза для ножів, стріл і сокир. Пізніше тут також почали виплавляти мідь.

Реконструкція поселення Чатал-Гьоюк

Джерело 2. Рим

Нинішня столиця Італії та одне з найстаріших і найвизначніших міст Європи. Рим ще називають "вічним містом”. Він справді існує вже дуже давно — понад 2,5 тисячі років. Розташований на берегах річки Тибр на семи пагорбах, Рим упродовж майже тисячі років був галасливим і багатокультурним центром давньоримської цивілізації. Звідси правителі віддавали накази своїм підданим у багатьох країнах. Потужні римські армії завойовували далекі краї і несли із собою римські закони та правила. Сюди вели всі європейські дороги. Тут були розташовані найбільші тогочасні храми й будівлі, римські інженери залишили нам мости, площі й водогони далеко поза межами самої столиці.

Рим імперської доби. Реконструкція

Джерело 3. Київ

Київ виник щонайменше півтори тисячі років тому в дуже вдалому географічно місці, ще й на високому березі великої річки. Тому тут процвітала торгівля, адже через Київ проходив так званий "шлях із варягів у греки”. Також у давньому Києві мешкали князь і його почет, що перетворювало місто і на адміністративний центр. Тут розташовані такі християнські святині, як Києво-Печерська лавра і Софійський собор.

Діорама старого Києва, з експозиції Музею Михайлівського Золотоверхого собору

Джерело 4. Тустань

Наскельне місто-фортецю Тустань почали будувати в 4 ст. в українських Карпатах і багато століть розбудовували й укріплювали. Її розквіт припадає на часи існування Русі. Місто (град) було не лише перепоною на шляху ворогів, а й важливим адміністративним центром і митницею. Тут збирали мито (подать) із купців.

3D-реконструкція фортеці

2. Як змінили світ промислова революція та урбанізація

3. Прочитай текст і дізнайся, що таке промислова революція та урбанізація. Як ти зрозумів/зрозуміла значення цих понять?

Перші міста на нашій планеті з’явилися приблизно 12 тисяч років тому. Відтоді вони розвиваються, ростуть і занепадають. Як і тисячі років тому, у наші часи будують нові міста, а якісь, навпаки, — зменшуються і поступово зникають.

Місця, у яких мешкають люди, дуже змінилися впродовж століть. Щось лишається незмінним — ми живемо в будинках, між якими прокладаємо дороги, у наших поселеннях є громадські місця, у яких ми збираємося разом, і приватні оселі, куди запрошуємо найближчих. Є місця для роботи й відпочинку, для свят і релігійних відправ. Зрештою, гори, річки, ліси, пагорби — також змінюються вкрай повільно.

Але багато чого змінилося. І сталося це не так давно. Приблизно 250 років тому зміни зазнали не лише поселення, а й спосіб життя людства. Саме тоді розпочалася перша індустріальна, або промисловареволюція. Завдяки науковому прогресу і різноманітним технічним винаходам ручну людську працю почали заміщати машини та механізми. Парові двигуни й електропостачання змінили те, як люди облаштовують своє життя.

Змінилися й міста. Чимало з них стали центрами, де зводили фабрики і заводи. Бувало і навпаки: спочатку зводили завод чи фабрику, а тоді довкола неї "наростало” спочатку невелике поселення, а тоді й ціле місто. Постійна потреба в робочих руках, вища зарплата — і от уже до міст масово починають переїжджати люди із сіл. Якщо, скажімо, 300 років тому в містах мешкали заледве два-три відсотки населення світу, то нині містян більше ніж половина.

Місто Київ

Місто Чикаго, США

Міста швидко стали осередками не лише культурного й релігійного життя, а й розвитку науки та технічного прогресу. Тому вони активно ростуть, розвиваються і розбудовуються. Процес розвитку міст і активного переселення до них людей називають урбанізацією (від латинського слова "urbi" — місто). І ми ще неодноразово звертатимемося до цього слова — адже за ним ховаються неймовірні історії про людство та його минуле.

Цікавий факт

Отаке місто майбутнього будують зараз у Китаї. Це — лісове місто Лючжоу, у якому, за задумом архітекторів, не лише має використовуватися відновлювальна енергія, а й повітря має очищуватися завдяки величезній кількості висаджених рослин.

Ще одна надзвичайно важлива ознака розвитку населених пунктів — розбудова публічного простору. Поліційні відділки, державні лікарні та школи, пожежні станції, пошта тощо роблять життя мешканців і мешканок безпечнішим і зручнішим. Їх наявність означає, що про добробут громадян і громадянок взялася піклуватися держава.

4. Проаналізуй фотографії 1-4. Зверни увагу, що їх розділяють приблизно сто років. Що змінилося за цей час? Що залишилося таким, як було? Відповіді запиши.

Площа Дам в Амстердамі (Нідерланди), 1890 рік

Площа Дам в Амстердамі (Нідерланди), 2017 рік

Київська набережна в 1926 році

Київська набережна в 1996 році

5. Спробуй також побути архітектором/архітекторкою і спроєктувати місто, у якому тобі хотілося б жити. Подумай, як спланувати забудову, розмістити громадський транспорт, забезпечити постачання харчів і води, вивезення сміття. Не забудь про громадські місця, парки, лікарні, пожежні станції тощо.

6. Розглянь уважно зображення 5-6. Зверни увагу на ландшафт, подумай, яка там може бути погода впродовж року. Уяви, що ти будуватимеш тут місто. Яким воно буде? Хто захоче в ньому поселитися? Які елементи твого плану знадобляться будь-якому місту, а які зумовлені саме місцем розташування?

Підсумкові запитання і завдання

1. Чим місто відрізнялося від села та чим воно приваблювало людей?

2. Як пов'язані промислова революція та урбанізація?

3. Довідайся в дорослих або знайди інформацію в інших джерелах (довідниках, енциклопедіях або інтернеті):

• Коли був заснований населений пункт, у якому ти живеш?

• Що в ньому відтоді змінилося?

• Що залишилося з давнини?

• Що тобі хотілося б додати: можливо, добудувати чи, навпаки, звільнити якийсь простір, змінити транспорт тощо?

Результати дослідження запиши.

4. Якщо хочеш, намалюй придумане тобою місто.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду