Що таке права людини
- 26-11-2022, 15:13
- 369
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 26. Що таке права людини
Права людини як прояв рівності й гідності
Права дитини
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- пояснювати, коли та як виникло поняття прав людини;
- пояснювати, як держава забезпечує дотримання прав людини;
- наводити аргументи, чому важливо дотримуватися прав людини;
- самостійно звернутися по допомогу, якщо твої права порушуються, і допомогти іншим дізнатися, як захистити свої права.
1. Історія походження та розвитку прав людини
Історія прав людини нараховує не одне тисячоліття — ідеї прав і свобод існували впродовж майже всієї історії людства. У спільнотах завжди були захищені та незахищені люди. Одні мали владу, а інші часто потерпали від їхніх утисків. Із цього й розпочалася історія становлення прав людини як принципів, що дозволяли обмежити свавілля, захистити людей, зокрема тих, що опинилися в меншості.
Спочатку це були моральні норми — правила поведінки, яких дотримувалися в спільноті. Пізніше ці норми почали закріплюватися як закони. Наприклад, у законах вавилонського царя Хаммурапі та засновника Персидської імперії царя Кіра Великого заборонялося утискати слабких, надавалися деякі привілеї рабам тощо. У Стародавній Греції з’являється думка про те, що права не є привілеями, наданими владою чи суспільством, а є чимось природним, властивим людській істоті. Утім, ці права належали не кожній людині. У Стародавній Греції та Стародавньому Римі рівність існувала тільки для вільних людей, раби прав не мали.
У середньовіччі, у 12-13 ст., у деяких європейських країнах створили низку важливих документів, які проголошували права та свободи: спочатку — дворянства, а згодом — усіх вільних людей. Найвідомішим із них є Велика хартія вольностей.
1. Пригадай, які права і свободи гарантувала Велика хартія вольностей.
Велика хартія вольностей, видання 1542 року
Наприкінці 17 ст. погляди європейців на права людини суттєво змінилися. Філософи Джон Локк, Вольтер та інші стверджували, що права належать не лише вільним громадянам, а й кожній людині від народження. Згодом цей принцип був закріплений у багатьох документах — Біллі про права в Англії (1689 рік), Декларації незалежності Сполучених Штатів Америки (1776 рік), Декларації прав людини і громадянина Франції (1789 рік). Але попри це, ще майже півтора століття права людини не були визнані загальнолюдськими цінностями.
В історії є багато випадків, коли народи або окремі групи боролися проти несправедливості й домагалися, щоб держава, зрештою, забезпечила реалізацію прав людини. Однак до середини 20 ст. права людини фактично залишалися "правами білого чоловіка”. Існування рабства в багатьох країнах світу, відсутність прав у жінок і дітей, переслідування за різними ознаками — кольором шкіри, поглядами, віросповіданням тощо — були звичними практиками, закріпленими в законі.
2. На картині зображений момент підписання Декларації незалежності Сполучених Штатів Америки. Кого ти бачиш у залі? Скільки років цим людям? Чи є серед учасників події жінки, представники різних рас? Який висновок можна зробити?
Декларація незалежності. Художник Джон Трамбулл, 1819 рік
Лише після страшних подій Другої світової війни, коли людство пережило період зневаги і тотального заперечення прав людини: масових убивств, примусового виселення людей і примушування їх до праці в жахливих умовах, — більшість країн світу погоджується визначити перелік прав, які мають захищати всі країни. Уперше в історії більшість країн світу визнали цінність проголошених прав і свобод. Тож був ухвалений відповідний документ, перекладений 375 мовами, а 10 грудня стало Днем прав людини.
3. Пригадай, як називався і коли був ухвалений документ, який містить перелік прав, що належать кожній людині.
4. Чому, на твою думку, світова спільнота і нині відзначає День прав людини, адже з моменту ухвалення Загальної декларації прав людини минуло понад 70 років?
5. Розглянь логотип, який переміг на конкурсі "Логотип прав людини" у 2010 році. Це робота Предрага Стакіча із Сербії. Що, на твою думку, символізує зображення? Який логотип запропонував би/запропонувала б ти?
"Логотип прав людини" Предрага Стакіча
6. Визнач хронологічну послідовність тез про розвиток прав людини.
• Цінність прав людини й обов'язок країн забезпечувати їх.
• Поява прав у вільних громадян, безправ'я рабів.
• Закріплення прав людини в законодавстві деяких країн.
• Безмежна влада сильних і безправ'я слабких.
2. Що таке права людини?
7. Звідки беруться права людини?
8. Що, на твою думку, є важливим і цінним для всіх людей на Землі?
Кожна людина хоче бути щасливою. Але кожен і кожна по-своєму уявляє це щастя. Для когось найважливішими є друзі та родина, для когось — кохання або робота, можливість подорожувати чи займатися улюбленим хобі. Окрім цього, ми маємо потреби, без забезпечення яких не можемо почуватися повноцінною і щасливою людиною. Але важливо розрізняти реальні потреби та бажання.
9. Що в переліку є потребами, а що — бажаннями? Поясни свій вибір:
- медична допомога
- кока-кола
- родина
- плеєр
- захист від приниження
- подорож у Карпати
- прикраси
- навчання в школі
Цікавий факт
У світі щохвилини народжується 255 немовлят. Це означає, що, поки триває урок, вже народилося 10 200 малюків. І всі вони мають певні потреби.
• Що, на твою думку, потрібно будь-якій дитині, щоб зростати й розвиватися?
Людина ще від народження здобуває права. Їх не можна відібрати, заслужити або купити. Неважливо, скільки тобі років, якої ти статі, якого кольору твоя шкіра, яке в тебе громадянство, релігія чи будь-що інше. Права є щитом, який захищає гідність кожної людини від приниження й утисків і забезпечує можливість розвитку та самореалізації. Ми маємо усвідомлювати наші права та поважати права інших. В основі прав людини лежить повага до рівності й гідності всіх людей.
Права людини — це ті потреби, які держава зобов’язується забезпечувати відповідно до закону. Якщо людина їх не здобуває, то в неї є право їх вимагати.
3. Права дитини
Кожна людина до 18-річного віку вважається дитиною. До цього віку дитина не має достатнього досвіду та навичок, щоби брати участь у виборах, розпоряджатися своїм майном, нести повну відповідальність за власні вчинки. Водночас саме через свій вік і неможливість бути повністю самостійною дитина має певні додаткові потреби, яких немає в дорослих. Саме для того, щоб визначити ці потреби, ухвалили Конвенцію про права дитини. Її ще інколи називають "дитячою конституцією”.
Ця конвенція містить перелік прав, які мають діти. І найголовніше: у конвенції вказано, що держави, які її ухвалили, поважають і забезпечують усі права, передбачені цим документом, для кожної дитини. Усі права пов’язані між собою, усі рівнозначно важливі.
10. Співвіднеси малюнки, які ти бачиш нижче, з відповідним правом дитини, своїм правом.
А як бути, коли порушуються права дітей? До кого звертатися, кому довіритися? Майже кожна людина хоча б один раз замислювалася над цими запитаннями. Діти не знають, до кого звертатися, і тому не можуть вчасно отримати потрібну їм пораду та допомогу. Тому, зрештою, залишаються наодинці зі своїми проблемами. А даремно. Там, де ти живеш, існує мережа організацій, служб, здатних допомогти тим, хто цього потребує.
Ти можеш звернутися до:
- батьків або дорослих людей, яким довіряєш;
- шкільного психолога, учителів і керівників твого навчального закладу;
- служби в справах дітей та молоді, які є в кожному районі, місті;
- найближчого відділку поліції (або зателефонувати за номером 102);
- суду (можна звернутися самостійно, коли тобі виповниться 14 років, а до цього віку — з допомогою дорослого, який стане твоїм представником);
- Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (омбудсмена);
- Уповноваженого Президента України з прав дитини;
- недержавних громадських організацій, що працюють у галузі захисту прав дитини, таких як коаліція "Права дитини в Україні”, "Жіночий консорціум України”, "Save the Children Україна”, Громадська організація "Ла Страда Україна” та багато інших.
А ще ти можеш зателефонувати на "дитячу” Національну гарячу лінію, де дорослий може дати пораду, консультацію чи допомогу.
11. Розглянь ситуації 1-3. Визнач, чи є в них порушення прав дитини. Якщо так — то яке саме право порушено? До кого можна звернутися, щоб захистити права дітей у цих ситуаціях?
Ситуація 1
Наша родина незаможна. Коли розпочалася пандемія й у школі сказали, що ми навчатимемося дистанційно, я дуже засмутилася. Адже ми не маємо вдома ані інтернету, ані комп’ютера, та й телефон є тільки в тата.
Ситуація 2
Мені 12 років і я щодня ходжу до школи. Коли я приходжу додому, то до вечора допомагаю батькам поратися на городі. Потім я вечеряю, мию посуд, доглядаю молодших брата та сестру, допоки батьки не закінчать свою роботу. Після того, як молодші діти засинають, я намагаюся вчити уроки. Але зазвичай майже засинаю від утоми.
Ситуація 3
Мені 8 років. Я — єдина донька в родині. Моя мама — хвора, і їй потрібна допомога по господарству. Тому я не відвідую школу, на відміну від моїх братів.
Підсумкові запитання і завдання
- 1. Як виникло та змінювалося із часом уявлення про права людини?
- 2. Навіщо ухвалили Загальну декларацію прав людини?
- 3. Які потреби людини є її невід'ємним правом?
- 4. Чому права дитини відрізняються від загальних прав людини?
- 5. Наведи кілька прикладів, куди можна звернутися по допомогу, якщо твої права порушуються.
- 6. Переглянь, які права зазначені в Конвенції про права дитини (знайди її в інтернеті або бібліотеці). Обери одне з прав, яке, на твою думку, є найактуальнішим для тебе. Створи постер, який привернув би увагу спільноти для захисту цього права.
Коментарі (0)