Етноси і природа в історії
- 28-11-2022, 08:38
- 486
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 6. Етноси і природа в історії
• Що таке етнос та наука етнологія?
• У якому етнографічному регіоні я живу?
• Як довкілля впливає на історію?
• Які історії оповідають географічні назви, а які назви приховують географію?
Обговорення
Пригадайте, які країни є сусідами України. Які народи там живуть? Чи проживають на території України інші народи, окрім українців?
Що таке етнос та наука етнологія?
Спільнота, у яку люди об’єднані уявленнями про спільне походження, територією проживання, культурою, мовою, звичаями та традиціями, утворює етнос. Зазвичай, етнос має ту назву, яку сам собі дає, або за тією мовою, якою розмовляє: українці спілкуються українською, поляки - польською, турки - турецькою мовами і так далі. «Етнос» у перекладі з грецької означає «народ». Тому наука, що вивчає народ, - це етнологія (наука про народи).
Український традиційний одяг XIX ст.
Дослідженням окремих народів займаються спеціальні напрями етнології. Приміром, українців вивчає українознавство, поляків - полоністика, слов’янські народи загалом - славістика, турків та інші тюркомовні народи (зокрема кримських татар) - тюркологія тощо.
Кримськотатарський національний одяг XIX ст.
Словник
Етнологія - наука, що вивчає етноси (народи), їхню історію, традиції та звичаї, одяг, традиційні заняття, фольклор тощо.
У якому етнографічному регіоні я живу?
Робота в парах
1. Розгляньте традиційний український стрій різних регіонів. Що між ними схожого, а що відмінного? Як виглядає український стрій у вашому регіоні? Про що свідчать такі особливості?
Кадри з документального фільму «Спадок». Виробництво FILM.UA Group за участю Українського інституту історії моди / 2020 р.
Населення Землі дуже різноманітне. На нашій планеті співіснують від трьох до п’яти тисяч етносів. Одні з них численні, інші налічують кілька сотень осіб. Деякі заселяють величезні простори, а інші живуть у кількох поселеннях. Кожен етнос формувався під впливом певних географічних і природних умов. І якщо етнос - це населення кількох сусідніх сіл і містечок, то відмінності між ними ви не помітите. А що ж відбувається всередині етносів, які мешкають на значних територіях? Наприклад, українці живуть у степах Таврії, лісах Полісся, горах Криму та Карпат. Зрозуміло, що повсякденне життя й побут цих людей відрізнятиметься: те, що потрібно для життя в горах, може не знадобитися мешканцям лісів чи степів. Тому територію, на якій проживає етнос, поділяють на етнографічні регіони.
Словник
Етнографічний регіон - певна територія, на якій проживає частина етносу. Для неї характерні певні відмінності від решти народу - в одязі, традиційних заняттях, звичаях, діалекті (мовних особливостях) тощо.
Робота в групах
2. • Дослідіть, у якому етнографічному регіоні розташоване ваше село/селище/місто. Яку назву має цей регіон?
• Чому він відокремлений від решти регіонів (за особливостями природи, рельєфу, через історичні події, традиційні заняття тощо)?
• Чи знаєте ви особливі традиції, яких дотримуються у вашому регіоні? Поміркуйте, чи це випадково.
Етнографічні регіони України
Як довкілля впливає на історію?
Робота в парах
3. Попрацюйте в парах. Роздивіться карту України.
Визначте, де кордони (між країнами чи областями) проходять уздовж річок чи горами. Поміркуйте, чи це випадково.
Річки, моря, гори, пустелі та інші географічні об’єкти - це не просто різні зображення на карті. Вони розділяють та об’єднують людей, тобто можуть бути як природними бар’єрами, так і спільним простором.
Вивчаючи карту України, ви помітили, що на заході природним бар’єром нашої країни є Карпати. На півдні - Чорне та Азовське моря. На півночі - ліси й річки.
Кожен етнографічний регіон має особливий рельєф, характерні погодні умови. Від них значною мірою залежали особливості господарювання місцевого населення. Наприклад, чорноземні ґрунти і помірний клімат забезпечували високі врожаї, великі річки були зручними торговельними шляхами, у горах розводили кіз та овець.
Людські ресурси й природні багатства постійно приваблювали загарбників, навіть із далеких країв. Тому на українських теренах не лише процвітала торгівля, а й тривали кровопролитні війни. Плекаючи багату культуру, українці мусили обстоювати власне право на неї у тривалій і виснажливій боротьбі. Проголошення незалежності України не далося нашому народові легко.
Клімат і погодні умови значною мірою впливають і на розвиток історичних подій. Теплий клімат Півдня України, сприятливі для землеробства умови, повноводні річки, що текли цими землями, спонукали давніх греків вибрати чорноморське й азовське узбережжя для заснування міст-колоній. Звісно, це сприяло розвитку торгівлі й землеробства, піднесенню освіти й культури у Причорномор’ї та Приазов’ї. Місцеві мешканці налагодили контакти з греками, пізнали їхню культуру. У греків було запозичено чимало слів, які й досі є в українській мові.
Слова, які ми запозичили з грецької мови
Корабель, м’ята, огірок, оладка, троянда, халепа
Пересохла річка Сула на Полтавщині
Клімат і рельєф упродовж існування людства зазнали чималих змін. Були періоди потеплінь і похолодань. Колись терени України були вкриті льодовиками, тож первісні люди не поспішали тут оселятися. Завдяки потеплінню люди почали поступово освоювати наші землі. Зараз людство переживає період глобального потепління. Наша планета потерпає від посух та неврожаїв в одних місцевостях та паводків в інших. Тисячі людей змушені полишати свої домівки.
Безвідповідальна діяльність людини зменшує кількість природних ресурсів, а потреба в них постійно зростає. З давніх-давен люди воювали за розширення або захист свого життєвого простору та за ресурси, що забезпечують їхню життєдіяльність. Навіть сьогодні це призводить до конфліктів між державами, що іноді вирішуються силою зброї.
Які історії оповідають географічні назви, а які назви приховують географію?
Обговорення
Як гадаєте, що таке камамбер, пармезан та бринза?
Деякі географічні назви нам оповідають цілі історії. Наприклад, місто Львів, засноване у XIII ст., назване на честь Лева Даниловича, одного з князів доби Русі-України. Місто Станіслав у XX ст. було перейменовано на честь видатного українського поета й мислителя Івана Франка в Івано-Франківськ. Сучасний етнографічний регіон Волинь (як і сучасна Волинська область із центром у місті Луцьку) зберігає пам’ять про давнє плем’я волинян, яке жило там за середньовіччя.
Деякі продукти та речі, які ми вживаємо та використовуємо щодня, приховують назви місцевостей та історії їхнього походження. Скажімо, апельсини потрапили в Європу з Азії у XVI ст., тому ця назва дослівно означає «яблуко з Китаю». Одеколон (у буквальному перекладі - «вода з Кельна») здобув популярність спочатку в Німеччині у XVIII ст., а вже згодом «завоював» Європу й світ.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Чи впливає на історію довкілля? Поміркуйте, коли діяльність людини для довкілля має позитивні наслідки, а коли - негативні.
2. Поміркуйте, що змушує окремих людей, родини чи цілі народи переселятися.
3. Розв’яжіть історичні задачі. Що сталося раніше?
• Станіслав став Івано-Франківськом чи до Європи завезли апельсини?
• засновано Львів чи греки заснували місто Ольвію на території нинішньої Миколаївської області?
• апельсини вживали в їжу в Азії чи в Європі?
4. Проведіть етнологічне дослідження свого регіону, спираючись на ключові запитання.
• Які особливості традиційного одягу, звичаїв і традицій регіону?
• Які характерні риси мають будівлі?
• Яких народних пісень співають у вашому селі/селищі/місті?
• Які слова та звороти вживають тільки у вас?
• Які страви готують лише у вашому регіоні?
• За що ви любите ваше село/селище/місто/регіон?
Коментарі (0)