Войти
Закрыть

Україна — багатокультурна країна

5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Панарін, Топольницька 2022

 

Урок 26. Україна — багатокультурна країна

Чому Україна - багатокультурна країна?

Про що свідчать музейні експонати?

Чи є багатокультурність цінністю суспільства?

Обговорення

Чи доводилося вам мати справу з культурним різноманіттям?

Чому Україна - багатокультурна країна?

В Україні живуть представники багатьох етносів - українці, росіяни, кримські татари, білоруси, поляки, азербайджанці, євреї, угорці, молдовани, болгари, греки, чехи, караїми та інші. Представники кожної етнічної спільноти мають свої культурні особливості. Проживаючи в Україні, вони створюють етнічне та культурне розмаїття нашої держави.

Люди в Україні сповідують різні релігії.

Найбільшу релігійну громаду мають православні християни. В Україні є також греко-католики, католики, мусульмани, юдеї, протестанти тощо. Усі вони мають традиції, деякі зводять спеціальні будинки для зібрання - храми, синагоги або мечеті. Усі разом ці спільноти впливають на українську культуру та формують її особливості.

Дівчата-гагаузки

Основний Закон України - Конституція - гарантує, що кожен має право на свободу віросповідання. Тобто, ви можете вільно сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої. Часто дитині пропонують прийняти віру, традиційну для її сім’ї. У дорослому віці ви зможете або дотримуватися поглядів родини, або змінити їх. Але пам’ятайте: кожен і кожна з нас має поважати віру інших. Навіть у тому разі, коли маєте інші переконання. У цьому й виявляється свобода віросповідання. Так ви демонструєте рівень власної культури та повагу до культури інших людей.

Юні українці та українки

1. Дослідіть культурне розмаїття вашого класу. Об’єднайтеся у групи по 5-6 людей. Складіть опитувальник. Орієнтовні запитання: до якої національності ти себе зараховуєш; яку мову вважаєш рідною, якою мовою користуєшся в побуті; які свята відзначають у твоїй родині; які національні традиції шануєш найбільше тощо. Розпитайте одне одного, запишіть відповіді. За результатами опитування підготуйте плакат «Культурне розмаїття нашого класу».

Про що свідчать музейні експонати?

2. Прочитайте текст і дайте відповіді на запитання до нього.

Скарби музейної колекції. Кримськотатарська вишивка XIX століття

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається невелика (лише 19 предметів), але цінна за історичним і художнім значенням колекція кримськотатарської вишивки XIX століття: жіночі головні убори, чоловічі весільні пояси, декоративні рушники, серветки, кисет (гаманець). Надійшли вони до музейного зібрання упродовж 1905-1964 років.

Традиційна культура кримських татар формувалася в непростих умовах. Нащадки тюркських племен, кримські татари увібрали багато рис культури древніх мешканців Криму, а в середні віки - візантійців, греків, італійців.

Ткані килими з національним кримськотатарським орнаментом

Орьнек - кримськотатарський орнамент. Включений до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Найбільшої краси, різноманітності й багатства малюнка, найніжнішої гами розцвічування досягла кримськотатарська художня культура у ткацькому і вишивальному виробництвах. Вражають яскраві костюми, головні жіночі покривала, хустки, а також «фески» (головні убори), чоловічі весільні пояси, декоративні рушники, серветки, розшиті з незрівнянною майстерністю.

Головний убір фес

Вишивки виконували на оксамиті, сукні, атласі, а також на тонкій білій чи кремовій тканині, виготовленій з бавовняної або льняної пряжі на ручному ткацькому верстаті. Нитки для вишивання використовували золотні, срібні, шовкові, вовняні та бавовняні.

У вишивках використовували різноманітні орнаменти, кожний елемент яких мав глибокий сенс. Основною функцією орнаменту була захисна, заклично-оберегова. Аналіз елементів орнаменту, що становить цілу систему символів, дає змогу простежити генетичні мистецькі зв’язки кримських татар із різними етносами.

Людмила Білоус

З допису на Фейсбук сторінці Національного музею українського народного декоративного мистецтва від 21.01.2019: https://www.facebook.com/617456761747782/posts/1146935785466541/

  • 1. Що ви дізналися з тексту про мистецтво кримських татар?
  • 2. Як пов'язані кримські татари з Україною?
  • 3. Чи є кримськотатарське мистецтво свідченням багатокультурності України? Обґрунтуйте свою думку.

3. Скориставшись інформацією з підручника (с. 12) та додатковими джерелами інформації, порівняйте культуру українців та кримських татар за наведеними ознаками.

Чи є багатокультурність цінністю суспільства?

Ви вже знаєте, що в Україні мешкають різні спільноти. Ми тут живемо, є громадянами нашої країни. Громадяни України рівні у правах та обов’язках. Кожен і кожна з нас поважає гідність інших і розраховує на гідне ставлення до себе. Це означає - дбати про культурне, етнічне й релігійне різноманіття. Проте шанувати ми маємо не лише те, що нас відрізняє одне від одного, а й те, що нас об’єднує. Всіх нас єднає Україна, її історія, українська мова, традиції. Кожен і кожна з нас є важливою частиною українського суспільства, яке спільно творить українську культуру.

4. Поміркуйте, які асоціації у вас викликає поняття «багатокультурна країна». Складіть асоціативну схему поняття «багатокультурна країна».

ПІДСУМОВУЄМО

1. Пригадайте, представники яких етносів мешкають в Україні.

2. Скориставшись словниками та додатковими джерелами інформації, запишіть 10-15 широковживаних слів, які походять з інших мов. Чи живуть в Україні носії цих мов?

3. Яку інформацію про багатокультурність України можна знайти в музеях?

4. Оберіть одну із запропонованих тем для обговорення. Підготуйте невелике есе з обраної теми. Висловіть власну думку, вислухайте обґрунтування інших.

Теми для обговорення

• Як культура об’єднує людей?

• Чи є багатокультурність цінністю для суспільства?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду