Як змінювалися публічні простори із часом
- 26-11-2022, 14:07
- 707
5 Клас , Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Кафтан, Козорог 2022
§ 12. Як змінювалися публічні простори із часом
Яким був публічний простір у минулому та як він використовувався? Якими є сучасні публічні простори?
Після ознайомлення з матеріалами параграфа та виконання завдань ти зможеш:
- розрізняти призначення різних об’єктів публічного простору;
- пояснювати, як публічний простір змінювався із часом;
- пояснювати потребу доступності публічного простору для людей з інвалідністю і маломобільних груп населення;
- дотримуватися правил поводження в публічному просторі.
1. Яким був публічний простір у минулому та як він використовувався
1. Пригадай, якою була діяльність людей у містах і селах у минулому та як вона змінилася із часом.
2. Що змінилося в містах із появою залізниці, електропостачання, громадського транспорту?
3. Які публічні простори майже не змінилися із часом?
Ти вже знаєш, що з появою постійних поселень, окрім приватних помешкань, люди створювали публічні простори, доступні всім жителям громади. Можливо, спочатку це було багаття, біля якого члени племені обговорювали план полювання чи обміну чимось із сусідами. Згодом поселення розбудовувалися, проходи між хатинами ставали вулицями — місцями, де мешканці обмінювалися новинами, продавали вироблені товари чи харчі тощо. Поступово з’являлися великі площі.
Зазвичай така площа була розташована в центрі поселення. Там само, для зручності, зводили й будівлі, якими користувалася вся громада: храм, будинок вождя, спільна комора для припасів та інше.
З утвердженням державної влади ставали важливими і публічні простори. Правителям потрібні були величні храми й палаци, широкі дороги, якими б могла пересуватися армія чи пройти урочиста процесія, просторе місце, де збиралася б велика кількість людей для обговорення різних питань.
Публічний простір охоплює певні місця в місті чи селищі, як-от: площі, проспекти чи набережні й приміщення, якими можуть користуватися усі. У давні часи такими приміщеннями були храми — навіть людина, яку підозрювали в скоєнні злочину, могла просити там прихистку. Утім, у різні часи в різноманітних культурах певні групи людей обмежували в правах — не дозволяли заходити до деяких місць чи й просто перебувати надворі без супроводу: так ставилися до рабів, людей інших національностей, а подеколи й до жінок.
4. Розглянь зображення відомих публічних просторів різних часів (джерела 1-4). Прочитай описи цих місць і визнач, яке місце описується.
Центральний залізничний вокзал (м. Київ, Україна)
Цей простір виник відносно нещодавно, з появою залізниці. Тисячі людей щодня користуються цим простором, щоб розпочати або завершити подорож.
Колізей (м. Рим, Італія)
Одна з найвеличніших споруд Давнього Риму, що збереглася дотепер. У ній влаштовували святкування, вистави, бої гладіаторів (бійців-невільників) та інші масові розваги.
Руїни храму давньоєгипетського бога Амона-Ра (м. Луксор, Єгипет)
Тут відбувалися пишні релігійні обряди та церемонії, на які збиралися тисячі людей.
"Ринок". Картина нідерландського художника Пітера Артсена, 16 ст.
Міський ринок — місце, де в усі часи вирувало життя. Тут не лише продавали та купували, а й дізнавалися новини, домовлялися про бізнес і знайомилися.
5. Які ще призначення публічних просторів ти знаєш? Наведи кілька прикладів.
Із плином часу публічні простори змінюються. Площі, які спочатку використовували для торгівлі, публічних покарань і суду, згодом стали центрами мирних розваг і відпочинку. А парки спочатку створювали як місця для прогулянок багатіїв, але згодом туди дозволили заходити будь-кому. Зоопарки кінця 19 ст. демонстрували європейській публіці не лише екзотичних тварин, а й "дикунів” — людей, силоміць привезених із далеких країв. Сьогодні таке складно уявити. Навіть такі публічні простори, як лікарня чи вокзал, — дуже змінилися, відколи людство почало замислюватися над тим, що й у таких місцях кожна людина має відчувати повагу до власної гідності, почуватися зручно й безпечно.
6. Розглянь зображення публічних просторів (джерела 5-6). Що в них спільне, а що відмінне?
Середньовічний європейський ринок
Сучасний торговельний центр
2. Сучасні публічні простори
У сучасному світі публічні простори суттєво змінилися. Люди докладають чималих зусиль, щоб ці місця ставали зручнішими та доступнішими для всіх.
Площі, парки, бульвари, береги водойм тощо — про все це дбає місцева влада чи держава. Проте жителі громади і народ загалом також мають змогу долучатися до облаштування публічного простору. Музеї чи театри можуть бути і приватними, але правила в них зазвичай такі самі, як і в державних, надто щодо рівного доступу для всіх громадян.
Цікаво, що нині ми розрізняємо не лише фізичний публічний простір (як-от: вокзал, лікарня, парк), а й віртуальний. Безумовно, соціальні мережі чи сайти також є публічним простором, у якому люди висловлюють власні думки та спілкуються.
7. Які публічні простори є в сучасних містах?
8. Які нові публічні простори з'явилися? Чим вони відрізняються і для чого слугують?
9. Розглянь публічний простір на світлині та дай відповіді на запитання.
• Хто може сюди приходити? Чи комусь може бути заборонено відвідувати це місце?
• Чи є в тебе право приходити сюди? Які права в тебе є в цьому просторі?
• Чи дають ці права тобі дозвіл робити що завгодно: щось розтрощити, встановити скульптуру, пофарбувати стіну в помаранчевий колір?
• Оскільки це місце належить усім людям і всі вони тут користуються однаковими правами, на твою думку, які обов'язки люди мають щодо цього простору?
• Склади список із щонайменше трьох обов'язків, які ти маєш у цьому (або схожому) просторі.
Площа перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. Соломії Крушельницької
10. Розглянь світлину і дай відповіді на запитання.
• Хто вирішує, як облаштовувати цей простір?
• Хто встановлює правила користування цим простором?
• Хто може сюди приходити?
• Хто повинен дбати про цей простір?
Дитячий майданчик
11. За законом сьогодні всі люди мають рівний доступ до публічного простору незалежно від віку, статі, національності чи статусу. Але чи всі насправді можуть скористатися цим правом? Подивися на зображення та опиши труднощі, які можуть постати перед людьми. Поміркуй, як можна подолати ці труднощі.
3. Школа як публічний простір
12. Уяви, що ти архітектор/архітекторка і маєш можливість переоблаштувати простір, де учні й учениці перебувають під час перерви (це може бути, наприклад, коридор чи хол). Що саме ти б зробив/зробила, щоб цей простір став зручнішим і доступнішим для всіх у школі?
Що найперше спадає на думку, коли чуєш слово "школа”? Мабуть, ти одразу згадаєш своїх шкільних друзів і подруг, предмети, що вивчаються в школі, учителів і вчительок. Це місце, до якого щодня приходить багато людей — учити та вчитися, організовувати життя школи, розв’язувати якісь питання тощо.
Школи є різні — ті, що належать громаді міста чи села, і приватні школи. Користуватися їхнім простором безперешкодно можуть усі учасники й учасниці освітнього процесу — учні та учениці, учителі та вчительки, адміністрація школи та батьки. Для сторонніх осіб цей простір може бути закритим.
Якою має бути школа, як про неї дбати, щоб у ній було затишно та комфортно учасникам і учасницям освітнього процесу, учнівство, учительство й батьки мають вирішувати разом. У школі голос кожного має бути почутим і, звісно, школа має бути пристосована і для тих людей, які потребують додаткових умов, щоб користуватися її простором. Наприклад, мати пандуси, ліфти для малорухливих людей, парти й дошки, висоту яких можна регулювати, тощо.
Попри те, що школа є публічним місцем, у ній також є місця, що вважаються приватним простором. Це окремі шухлядки для речей та одягу та місця, де людина має право усамітнитись, — туалети, роздягальні в спортивних залах, басейнах.
Підсумкові запитання і завдання
- 1. Що таке публічний простір?
- 2. Наведи приклади публічних просторів минулого.
- 3. Яким буває призначення публічних просторів у наш час?
- 4. Як із часом змінюється призначення чи використання публічних просторів? Наведи приклади.
- 5. Як ти вважаєш, чи всі люди мають рівний доступ до публічних просторів у твоєму населеному пункті? Якщо ні, чи можна це змінити і що для цього потрібно?
- 6. Як розрізнити приватний та публічний простори?
- 7. Якою ти уявляєш власну школу через п'ять років? Які нові приміщення або місця в ній можуть/мають, на твою думку, з'явитися? Намалюй або запиши свої міркування.
Коментарі (0)