Відомі вихідці з України
- 27-11-2022, 23:12
- 540
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 18. Відомі вихідці з України
Згадайте....
— які країни представляють астронавтки Роберта Лінн Бондар та Гайді-Марія Стефанишин-Пайперпід, українки за походженням.
Як ви розумієте...
— термін «українське коріння»;
— міркування, що одним із завдань української діаспори є формування позитивного іміджу України в світі?
Чи знаєте ви, що...
— Богдан Гаврилишин, економіст зі світовим ім’ям, народився на Тернопільщині, проживав у Канаді, і завдяки йому з’явилися Всесвітній форум у Давосі (сюди щороку з’їжджаються політики й перші особи світового бізнесу) та «Декларація відповідальності людини»?
«Я — українець, і цим пишаюся».
Серж Лифар
18.1. Українська діаспора
Кажуть, немає народу з легкою долею. Війни і неволя, утиски та заборони значно гальмували не тільки культурний розвиток, але й господарські можливості. Не дивно, що за першої нагоди люди шукали кращої долі, зокрема й на далекій чужині. Хоча перші переселенці (або, як кажуть, емігранти) з України з’явилися дуже давно, дослідники/дослідниці переважно вважають, що масові виїзди почалися понад 130 років тому. На той час приймали наших земляків США, Канада, Бразилія, Аргентина, Австралія. Згодом — і країни Європи та Близького Сходу. На новому місці переселенці з України часто потрапляли у вкрай скрутне становище, коли доводилось обживатися в незнайомому оточенні.
Голда Меїр, світлина, 1964 рік
Поштова марка Канади «Роман Гнатишин», 2004 рік
Христина Фріланд, кадр відеотрансляції виступу в канадському парламенті, 2016 рік
Упродовж 1969-1974 років прем’єр-міністром Ізраїлю була Голда Меїр, родина якої в 1906 році покинула Україну. В 1990-1995 роках генерал-губернатором Канади був українець за походженням Роман Гнатишин, а в 2020 році заступницею прем’єр-міністра Канади стала Христина Фріланд, яка теж має українське коріння.
У багатьох державах існує українська діаспора — спільнота вихідців з України і їх дітей, що зберігають зв’язок із нею та дбають про збереження її традицій. Одночасно вони популяризують нашу країну у світі. Так, у 1975 році в канадському місті Веґревіль було встановлено велетенську скульптуру української писанки, яка стала не тільки символом української громади, а й окрасою Канади.
Українська писанка, м. Веґревіль, Канада, сучасна світлина
Запитання і завдання
1. У яких країнах світу сформувалась українська діаспора? 2. Чому, на вашу думку, українська діаспора піклується про збереження народних традицій? 3. Спробуйте пояснити той факт, що в канадському місті Веґревіль українська мова друга за вживаністю після англійської.
18.2. Наука та мистецтво
Минуло понад півтисячоліття відтоді, як у Краківському університеті викладав український астроном Мартин Русин, який походив з-під Перемишля. Серед його учнів був Юрій Котермак, родом з міста Дрогобич. Він став ректором Болонського університету та був одним із перших учителів Миколая Коперника — польського знавця зоряного неба, рід якого був пов'язаний також зі Львовом. Саме Микола Коперник першим довів, що наша Земля обертається довкола Сонця, а не навпаки.
Долучилися вихідці з українських теренів і до новітніх технічних досягнень. Нік Голоняк — американський інженер українського походження (родом із Закарпаття), який став винахідником перших світлодіодних ламп. Його експерименти дали змогу розробити червоні лазери, які використовувалися в DVD-програвачах. Не меншої слави зажив Любомир Романків — виходець із містечка Жовква, який свого часу переїхав до США. Він (разом з Девідом Томпсоном) створив перші жорсткі диски, чим уможливив еру сучасних комп’ютерів в усьому світі. А Стів Возняк, батько якого походив з Буковини, разом зі своїм другом Стівом Джобсом змінили світ комп’ютерів та смартфонів, заснувавши компанію «Apple». Та й це ще не все! Співзасновником компанії, яка створила систему миттєвих повідомлень WhatsApp, є емігрант з України Ян Кум.
Нік Голоняк, світлина, 2002 рік
Любомир Романків, м. Львів, світлина, 2019 рік
Стів Возняк, світлина, 1983 рік
Чимало всесвітньовідомих митців мають українське коріння. Зокрема, дідусь та бабуся відомого композитора та музиканта Боба Ділана (лауреата Нобелівської премії з літератури 2016 р.) переселилися до США з Одеси. Варто також пригадати ім’я Квітки Цісик, чиї батьки походили із Західної України. Виконавиця англомовних та українських пісень на американській сцені заворожувала своїм голосом. За вокальну майстерність у 1978 р. вона одержала премії «Оскар» та «Золотий глобус».
Серж Лифар, афіша балетних виступів, 1929-1930 роки
Квітка Цісик, світлина, 1989 рік
Борис Лисаневич та Кіра Щербачова, світлина, 1966 рік
Боб Ділан, світлина, 2007 рік
Один із найвидатніших танцівників XX століття українець Серж Лифар, емігрувавши в Париж, став засновником Академії танцю при оперному театрі. «Бог танцю» чи «Добрий геній балету» — саме так називали його сучасники. Цікавою є доля артиста балету з Одеси, який у 1920-х роках виїхав теж до Франції, — Бориса Лисаневича. Тут він довгий час тішив місцеву публіку своїми артистичними талантами. Коли опинився в Азії, то познайомився з майбутнім королем Непалу і переконав його «відкрити» країну для туристів. У Непалі Борис Лисаневич сам заснував перший готель і приймав гостей. Завдяки йому увесь світ дізнався про дивовижної краси невелику гірську державу, від якої відкривався шлях на знамениту гору Еверест.
Найдорожчим твором українського мистецтва стала картина «Супрематична композиція» Казимира Малевича, художника, що народився в Києві, а помер у Росії. Її вартість у 2008 році становила 60 мільйонів доларів, а вже в 2018 році була продана з аукціону в Нью-Йорку за суму понад 82 млн дол. Однак цей митець більше відомий своєю картиною «Чорний квадрат». Ще один художник, син українських емігрантів, Енді Воргол (Андрій Варгола), своїми картинами змусив американців по-іншому придивитися до звичайних речей — реклами, постерів, плакатів.
«Супрематична композиція», художник Казимир Малевич, 1916 рік
Коріння багатьох кінозірок пов’язане з нашою землею. Так, успішна американська акторка Мілла Йовович активно підтримує зв’язки з нашою державою. Предки кіноакторів Дастіна Гофмана, Девіда Духовни, Леонарда Німоя, Сильвестра Сталлоне свого часу емігрували з Києва, Одеси, Ізяслава, Бердичева. А відомий меценат, уродженець Львівщини, Петро Яцик з Канади заснував кілька наукових установ, які проводять українознавчі дослідження. Також він започаткував міжнародний конкурс знавців української мови, який нині названий на його честь.
Енді Воргол, світлина, 1968 рік
Мілла Йовович, світлина, 2019 рік
Петро Яцик, світлина, до 2001 року
Запитання і завдання
1. Назвіть відомих у світі діячів культури, які мають українське коріння. 2. В якій галузі мистецтва прославилася Квітка Цісик? Чи відомі вам її пісні? 3. Розкажіть, як Борис Лисаневич «відкрив» Непал для світу.
18.3. Туризм та спорт
Знайшлося серед українців і чимало мандрівників. З України походив рід славнозвісного Миколи Миклухо-Маклая — подорожанина, який докладно описав туземців Південно-Східної Азії, Океанії та Австралії. Сьогодні пам’ять про нього однаково шанують в Україні, Індонезії, Папуа-Новій Гвінеї. Адмірал Ярослав Окуневський очолював медичну службу флоту Австро-Угорської імперії. З багатьма місіями він відвідав далекі краї — був навіть у Китаї, де його нагородили почесним титулом Мандарина (найвищого достойника).
Відомими у світі є записи, репортажі та фотографії Софії Яблонської. Ще в 1926 р. вона керувала кількома кінотеатрами в Тернополі, проте надалі виїхала до Парижа. Захопившись східною культурою, мандрувала Лаосом, Камбоджею, Китаєм, Австралією та Новою Зеландією.
Продовжуючи оповідь про «заокеанських» українців, не можна оминути увагою звитяги у спорті. Вейн Грецкі — легендарний канадський хокеїст, найкращий бомбардир Національної хокейної ліги (НХЛ) за всю її історію. Йому покорилися понад 60 особистих рекордів у цій найсильнішій світовій першості, за що його справедливо вважають найвидатнішим хокеїстом усіх часів та народів. Можливо, конкуренцію йому може скласти хіба Террі Савчук, охрещений при народженні як Тарас. Цей відомий воротар упродовж середини минулого століття відіграв в НХЛ понад двадцять чемпіонатів. Окрім титулів, він запам’ятався уболівальникам своєю мужністю. До останнього сезону він не використовував захист — воротарську маску (обов’язкова нині!). Через це його обличчя було вкрите шрамами — слідами відбитих кидків.
Ярослав Окуневський з сім’єю, світлина, до 1918 року
Софія Яблонська, світлина, 1930-ті роки
Микола Миклухо-Маклай, світлина, між 1870-1880 роками
Вейн Грецкі, світлина, 1997 рік
Террі Савчук, світлина, 1964 рік
Запитання і завдання
1. В якому спорті досягли вершин успіху спортсмени українського походження Грецкі та Савчук? 2. Назвіть відомих українських мандрівників. Які країни і території вони відвідали? 3. Поміркуйте, чому Софію Яблонську в Галичині називали «незвичайною подорожничкою».
Попрацюйте разом
1. Вправа «Літачок». Зробіть паперового літачка. Напишіть на його крилах імена відомих українців. Скеруйте свій літачок однокласнику/однокласниці, завдання якого/якої пригадати, чим прославилися ці особистості. 2. Вправа «Опитування». Якби ваш клас взяв участь в опитуванні на тему: «100 видатних українців», кого з відомих вихідців з України кожен/кожна із вас запропонував би / запропонувала б відзначити? Чому? Коротко запишіть своє обґрунтування власних трьох пропозицій. Укладіть спільний перелік видатних українців.
Вправи
Онлайн-цікавинка: «Держави, де проживає найчисленніша українська діаспора»
https://cutt.ly/DIsEbaY
Корисна гра: «Українці у світі»
https://cutt.ly/cIsE1fz
Пригадайте найважливіше
Українська діаспора. Вихідці з України. Науковці, митці, політики, меценати, мандрівники, спортсмени.
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Порівняйте причини еміграції українців сьогодні і колись. Що спільного та відмінного між ними?
3. Складіть сенкан зі словами «діаспора» або «еміграція».
4. Опишіть одного з видатних діячів/діячок, які згадуються в параграфі, не називаючи його/її. Запропонуйте однокласникам/однокласницям відгадати цю особистість.
5. Вправа «Лист». Напишіть короткого листа додому від імені відомого мандрівника чи мандрівниці.
6. Вправа «Інтерв’ю». Уявіть себе журналістом/журналісткою і «проведіть» інтерв’ю з одним із представників/представниць мистецтва або спорту, діяльність яких вас найбільше вразила.
Коментарі (0)