Перші кроки незалежної України
- 27-11-2022, 23:16
- 370
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
§ 25. Перші кроки незалежної України
Згадайте....
— що таке державний суверенітет, які його ознаки;
— що відомо вам про Левка Лук’яненка;
— які державні символи має наша держава.
Як ви розумієте...
— поняття «громадська організація», «економічна криза»;
— слово «олігарх»?
Чи знаєте ви, що...
— першою державою, що визнала незалежність України, стала сусідня Польща?
«Ми нарешті поставили країну на ті рейки, з яких вона вже не з’їде. Це і є той вільний світ, в якому ми хочемо чесно жити, чесно заробляти, бути захищеними».
Руслана Лижичко, народна артистка України
25.1. Проголошення незалежності України й перші кроки державного будівництва
Радянська система, яка не приймала ні людської індивідуальності, ні економічних законів, була приреченою. Та й поневолені народи усвідомлювали необхідність національного визволення. Тому розпад СРСР був неминучим. Наприкінці 80-х років XX століття українці, відчувши слабкість режиму, відчайдушно почали боротися за власну державу, власний народ. Український національний рух особливо активізувався в 1989 році. Тоді створюється організація Народний Рух України, виникають інші неформальні громадські організації, проводяться масові акції. Громадяни України все голосніше заявляли про свої права.
Депутати Верховної Ради Української РСР голосують за державну незалежність України, світлина, 24 серпня 1991 року
16 липня 1990 року Верховна Рада України проголосила Декларацію про державний суверенітет УРСР, а 24 серпня 1991 року, як вам уже відомо, — ухвалила Акт проголошення незалежності України. 1 грудня 1991 року було обрано першого Президента незалежної України. Ним став Леонід Кравчук. Невдовзі після того, як громадяни України на референдумі підтвердили прагнення жити в незалежній державі, Радянський Союз офіційно перестав існувати. Тривав процес формування Збройних сил України, власних державних інституцій. 28 червня 1996 року ухвалено Конституцію України, а у вересні цього ж року впроваджено гривню.
У 1994 та 1999 роках Президентом України обирали Леоніда Кучму. За підсумками наступних президентських виборів 2004 року пост Президента України обійняв Віктор Ющенко.
А як же навколишні держави? Чи прийняли вони до свого кола Україну? Тільки за грудень 1991 року незалежність України визнало 37 держав світу!!! Серед перших — Польща, Канада, Угорщина, Литва, Латвія. Цей процес тривав і за перше десятиліття незалежності — Україну визнали понад 170 країн. У 1995 році Україна увійшла до Ради Європи, у 2008 році — до Світової організації торгівлі (СОТ). Сьогодні Україна є учасницею понад 90 міжнародних організацій.
Леонід Кравчук, світлина, 1991 рік
Леонід Кучма, світлина, 1994 рік
Віктор Ющенко, світлина, 2005 рік
Запитання і завдання
1. Скільки часу пройшло між прийняттям Декларації про державний суверенітет і ухваленням Акта проголошення незалежності України? 2. Як світова спільнота сприйняла звістку про незалежність України? 3. Подискутуйте, що відбулося в серпні-грудні 1991 року: проголошення чи відновлення незалежності України.
25.2. Розвиток громадянського суспільства
Чи був простим шлях молодої Української держави? Складні виклики довелося долати, отримавши «в спадок» від СРСР безліч виробничих, фінансових та управлінських проблем. Тож українців спіткали політичні та економічні кризи. Почалися проблеми в економічному житті. Багатії-олігархи, які зосередили в своїх руках великі промислові підприємства та намагалися впливати на владні структури, нехтували інтересами простих людей. Залякували тих, хто відважувався протестувати. Траплялося, навіть вбивали. Величезного розголосу набула звістка про смерть журналіста Георгія Гонгадзе, який на сторінках інтернет-видань критикував політичні та економічні негаразди.
На президентських виборах 2004 року відбулися масові фальсифікації результатів голосування. Народ України повстав. 22 листопада 2004 року почалася Помаранчева революція (за кольором знамен політичного блоку «Наша Україна»), яка тривала кілька тижнів. Головною вимогою учасників виступу були чесні вибори. Суд визнав факти втручання в народне волевиявлення. Було призначено переголосування. Президентом країни, за його результатами, став Віктор Ющенко, повноваження якого розпочалися після складання присяги 23 січня 2005 року.
Помаранчева революція, світлина, 2004 рік
Україна впевнено виборювала престиж та авторитет серед інших держав. Поступово набувала статусу демократичної правової держави, в якій найбільшою цінністю для громадян є права та свободи. Зростала національна свідомість, було створено Інститут національної пам’яті. Його основне завдання полягало в тому, щоб привернути увагу суспільства до правдивої історії нашої держави.
В Україні існують різні релігійні громади. Християни, мусульмани, юдеї та й представники інших релігій мирно живуть поряд. Їх лідери є визнаними моральними авторитетами.
Запитання і завдання
1. Поясніть, з якими труднощами і чому зіткнулась Україна на шляху свого розвитку. 2. Коли відбулася Помаранчева революція? 3. Чому український народ повстав у 2004 році?
На стихійному ринку, світлина
Пейджер, світлина
Фотоапарат «Полароїд», світлина
«Кравчучка», світлина
Тамагочі, світлина
Відеомагнітофон, світлина
Попрацюйте разом
Вправа «Світлини». Розгляньте світлини предметів, що набули популярності в 1990-х роках. Спробуйте пояснити їх застосування. Перевірте свої здогади, розпитавши дорослих про призначення цих предметів. Про який стан господарства країни свідчить поява сумки-візка та стихійних ринків? Зафіксуйте письмово спогади дорослих про повсякдення перших років незалежності.
Вправи
Онлайн-цікавинка: Пісня-гімн Помаранчевої революції «Разом нас багато»
https://cutt.ly/4IgaaP7
Корисна гра: «Становлення незалежності України»
https://cutt.ly/oIganWJ
Пригадайте найважливіше
Народний рух України. Декларація про державний суверенітет України. Акт проголошення незалежності України. Помаранчева революція.
Перевірте себе
1. Складіть запитання до тексту параграфа, починаючи кожне такими словами: Коли ____? Що ____? Хто ____? Де ____? Звідки ми можемо дізнатися про ____? Чому ____? Як ____? Який результат ____? Запропонуйте свої запитання в класі.
2. Випишіть основні події, пов’язані зі становленням незалежної України.
3. Укладіть список слів, які, на вашу думку, ілюструють поняття «громадянське суспільство».
4. Поясніть, як ви розумієте вислів одного з творців незалежної України В’ячеслава Чорновола «Україна починається з тебе». Подискутуйте.
5. Вправа «Видатні імена». За допомогою додаткових джерел інформації дізнайтеся про повсякденне життя українців у перші роки незалежності.
6. Вправа «Інтерв’ю». Поцікавтесь у своїх батьків чи інших дорослих їхніми спогадами про події Помаранчевої революції. Відповіді запишіть. Запрезентуйте своє інтерв’ю класу.
Коментарі (0)