Практично-узагальнююча мандрівка
- 27-11-2022, 23:20
- 440
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Васильків, Басюк 2022
Практично-узагальнююча мандрівка
Тур 1. За темами розділу 1 «Україна — сучасна європейська держава»
Привіт, друзі!
На вас чекає незвичайний тур Україною. Чотири цікавих мандрівки наприкінці вивчення кожного з розділів підручника. Упродовж подорожі вашій команді необхідно заповнювати туристичний квиток, який стане перепусткою до вивчення наступної теми з курсу історії 5 класу. Щоб його заповнити, слід рухатися за визначеним маршрутом, виконувати завдання і не забувати вносити їх результати в квиток. Успіхів!
• Поради:
- щоб команда працювала злагоджено, виконуйте завдання разом, слухайте один одного, не ображайте інших;
- розташування відвіданих об’єктів прослідковуйте за допомогою мапи.
Зупинка 1. Місто Київ
Розпочнемо подорож зі столиці України — міста Києва.
• Слід пригадати тему «Управління державою» та заповнити пропуски в реченнях:
В Україні існує ... гілки державної влади.
До законодавчої гілки належить ... .
Кабінет Міністрів — це ... України.
Верховним Головнокомандувачем Збройних сил є ... .
Будівля Верховної Ради України, м. Київ
Будівля Кабінету Міністрів України, м. Київ
Атрибути влади Президента України: штандарт, печатка, булава, нагрудний знак
Зупинка 2. Місто Харків
Харків — місто, яке від 1919 по 1934 рік було столицею Української Радянської Соціалістичної Республіки. У ньому є декілька університетів. Найдавніший було відкрито у 1805 році. Згодом його юридичний факультет став самостійним навчальним закладом і сьогодні відомий як Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Саме тут на вас чекає нове завдання, і ви, мабуть, здогадалися, що воно буде пов’язане з правами та обов’язками громадян.
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, м. Харків
• Поки ви мандрували, з таблиці «випали» права та обов'язки. Розташуйте їх у відповідні стовпчики, а також доберіть до кожного з них приклад.
- Неухильне додержання Конституції та законів України
- Усі діти мають право на освіту
- Захист Вітчизни
- Жодну дитину не можна ображати або принижувати
- Особлива турбота — дітям без сімей
- Усі діти рівні у своїх правах
- Не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані збитки
Зупинка 3. Острів Хортиця
Острів Хортиця — найбільший на Дніпрі. Він унікальний, бо може похвалитися рідкісним поєднанням на одній території різноманітних природних комплексів, пам’яток геології, культури, історії... Сьогодні цей острів має статус національного заповідника. Він асоціюється, передусім, з історією козацтва, лицарями української історії — козаками. Підготуйте відеолистівку для сучасних захисників і захисниць України з привітаннями до їхнього свята, яке ми відзначаємо щорічно 14 жовтня.
• Інструкція щодо виконання завдання: Продумайте текст/зміст/сюжет листівки. Тривалість не повинна перевищувати 1 хвилини. У кадрі може бути вся команда або одна-дві особи. Зніміть відеопривітання на телефон та надішліть учителю/учительці.
Острів Хортиця, знімок з космосу (супутник NASA)
Національний дендрологічний парк «Софіївка», панорамний план-провідник
Зупинка 4. Місто Умань, парк «Софіївка»
Національний дендрологічний парк «Софіївка» є одним із семи чудес України. Це шедевр світового садово-паркового мистецтва та музей природи. В цьому дивовижному парку поміркуйте про важливість збереження природних багатств та культурно-історичних надбань.
• Складіть перелік того, що можете зробити вже сьогодні для досягнення Україною сталого розвитку.
Зупинка 5. Місто Львів
Львів славиться найбільшою кількістю пам’яток архітектури в Україні. У 2009 році місто отримало звання Культурної столиці України. Саме в цій історичній перлині України виконаєте останнє завдання подорожі.
Пам’ятки міста Львів, колаж
• Розгадайте шифрограму. Оберіть з кожного рядка літери, які зустрічаються лише один раз, — і ви отримаєте висловлювання відомого українського педагога Василя Сухомлинського.
Що ж, ось і настав час повертатися додому. На зворотньому шляху у вас є час, щоб оцінити свою роботу. Зробіть записи у ваших туристичних квитках, здайте їх учителю/учительці та поділіться враженнями від мандрівки.
Тур 2. За темами розділу 2 «Від родини — до України»
Вітаємо, друзі!
Як ви, мабуть, зрозуміли, сьогодні ваша історична мандрівка Україною продовжиться. Тема подорожі — «Малі батьківщини великих українців». Подорожувати будете командою. Упродовж мандрівки варто створити спільну газету, замітки до якої — інформація, зібрана під час зупинок. Уважно слідкуйте за маршрутом, мапою та перевіряйте достовірність отриманої інформації! Бажаємо успіхів!
• Пригадайте правила роботи в команді!
Зупинка 6. Село Моринці Черкаської області
Черкаська область розташована в басейні середньої течії Дніпра. Тут знаходиться географічний центр України (на північній околиці села Мар’янівки Шполянського району). Черкащина — «мала» батьківщина одного із найвідоміших українців — Тараса Григоровича Шевченка. У рідних для Кобзаря місцях діє Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка».
Копія хати діда Якима, батька Тарасової матері Катерини, село Моринці, Черкащина
Хата дяка Петра Богорського в с. Шевченкове, знаходиться в захисній споруді
• Складіть рекламу туристичного маршруту «Рідний край Шевченка».
Зупинка 7. Село Гриньки Полтавської області
На місці сучасної Полтави у княжі часи існувало дерев’яне укріплення-фортеця. У цьому місті Іван Котляревський написав відому поему «Енеїда». А село Опішня на Полтавщині прославилося своєю керамікою, тут ви можете відвідати музей гончарства. Проте нове завдання стосується відомого українського композитора Миколи Лисенка, який народився в селі Гриньки на Полтавщині.
• Пропонуємо дослідити родове дерево Лисенків та відповісти на запитання.
1. З якого роду походив Микола Лисенко?
2. Які професії переважали в родині Лисенків?
3. Запишіть прямих родичів Миколи Лисенка.
4. Хто з нащадків відомого композитора є вашим сучасником?
Зупинка 8. Місто Новоград-Волинський Житомирської області
Мандруємо на захід до Новоград-Волинської територіальної громади, що в Житомирській області. Центр громади, місто Новоград-Волинський, відоме як батьківщина Лесі Українки, щоправда, в XIX столітті воно називалося Звягель.
Музей Лесі Українки в місті Новоград-Волинський
• Назвіть ті лідерські якості, які були притаманні Лесі Українці. Поміркуйте, яким ви бачите лідера/лідерку вашої громади.
Зупинка 9. Півострів Крим
Зазвичай, у Крим їдуть, щоб відпочити на берегах Чорного моря або піднятися на вершини Кримських гір. Але сьогодні цього зробити ми не зможемо. Ця частина України незаконно захоплена Російською Федерацією. Значна кількість корінного населення Кримського півострова, зокрема представники кримських татар, змушені були залишити свої домівки. До речі, в 1944 році киримли (так себе називають кримські татари) вже втрачали свою батьківщину, коли радянська влада примусово виселила цей народ за межі Криму. Проти порушення прав кримських татар виступив їхній лідер Мустафа Джемілєв.
Правозахисник Мустафа Джемілєв
• Намалюйте плакат на підтримку кримськотатарського народу «Крим — це Україна».
Зупинка 10. Місто Острог Рівненської області
Вирушаємо до міста Острог, що розташоване в Рівненській області. Тут знаходиться замок князів Острозьких, а ще музей книги та друкарства. На запрошення князя Костянтина-Василя Острозького та за його кошти в місті понад 620 років тому було засновано другу в Україні (перша — у Львові) друкарню. В ній Іван Федорович створював книги, зокрема й Острозьку Біблію — перше друковане видання Святого Письма церковнослов’янською мовою. В наші дні книги як джерело інформації стають, на жаль, менш популярними, ніж інтернет-джерела.
• Запишіть власні судження, чому інтернет-джерела потрібно перевіряти на достовірність. Складіть перелік підказок, як це можна зробити.
Повертаємося додому
Настав час повертатися додому. Бо саме тут, у невеличкому селі, містечку чи великому місті, мешкаєте ви — неповторні особистості. І кожен із вас творить історію своєї «малої» батьківщини, своїми досягненнями формує успішну місцеву громаду.
• Намалюйте свій особистий шлях розвитку. Зліва напишіть, що нового ви плануєте навчитися. Справа — що для цього потрібно. Прямуйте цим шляхом! Успіхів!
Усю інформацію, яку ви зібрали під час мандрівки, покажіть учителю/вчительці. Обов’язково поділіться враженнями від мандрівки. За бажанням, можна зробити допис про неї в соціальних мережах.
Тур 3. За темами розділу 3 «Україна — світові, світ — Україні»
Вітаємо, друзі! Із задоволенням запрошуємо в нашу третю історичну мандрівку Україною. Сьогодні у вас особливе завдання: потрібно зібрати інформацію про унікальні речі, які створені українцями. Бажаємо цікавої подорожі та натхнення для власних мистецьких шедеврів, технічних інновацій, стартапів та креативних ідей. Відстежуйте місця зупинок за маною.
Зупинка 11. Чернівецький університет, місто Чернівці
Університет у Чернівцях засновано в 1875 році. Це один із найстаріших, а також найкрасивіших університетів України. Архітектурний комплекс Чернівецького університету входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Найвідоміші приміщення головного корпусу: «Мармурова», «Червона», «Зелена» та «Блакитна» зали. Найцікавіша зала — «Червона». Стіни там оздоблені китайським шовком, стеля декорована вишуканими орнаментами, а підлога встелена паркетом з червоного бука, дуба та зеленої липи.
Чернівецький університет
У 1989 році Чернівецькому університету присвоєно ім’я Юрія Федьковича (1834-1888), поета, письменника, перекладача, редактора української газети «Буковина».
Юрій Федькович
• Відшукайте додаткову інформацію про Чернівецький університет та запишіть її у формі гри «Вірю — не вірю». Пограйте в цю гру з однокласниками/однокласницями.
Зупинка 12. Місто Луганськ
Саме в цьому місті на Сході України в 1963 році народився Сергій Бубка, президент Національного олімпійського комітету України, багаторазовий чемпіон світу зі стрибків у висоту з жердиною, володар 35 рекордів світу, перший в історії стрибун з жердиною, який подолав висоту 6 метрів. Ім’я Сергія Бубки внесено до Книги рекордів Гіннеса за найбільшу кількість світових досягнень у легкій атлетиці.
На території Луганська в козацькі часи існували поселення козаків Кам’яний Брід, Красний Яр та хутір Вергунка. В 1795 році тут засновано перший в Україні чавуноливарний завод. Його будував шотландський інженер Карл Ґаскойн на березі річки Лугань, а першу вулицю в Луганську називали Англійською, оскільки тут селилися переважно інженери-англійці, які приїхали разом із Ґаскойном працювати на ливарному заводі. До речі, з 1992 до 1996 року на цьому заводі карбували перші монети незалежної України.
• Доберіть по три аргументи, які підтримували б протилежні точки зору щодо запропонованого твердження. Запишіть їх у Т-схему. «Промисловий розвиток українських земель в минулому відбувався з участю фахівців з інших країн»
Зупинка 13. Місто Одеса
А ви знаєте, що кіномистецтво на території України зародилося саме в Одесі? Влітку 1893 року одеський інженер Йосип Тимченко спільно з фізиком Миколою Любимовим і винахідником Михайлом Фрейденбергом розробив скачковий механізм «равлик», який потім став основою для апарата під назвою кінетоскоп. Цей апарат використовував не кіноплівку, а дискову фотопластинку. У 1907 році вийшли фільми першої одеської кінофабрики. А в 1919 році приватні одеські кінофабрики об’єднали в державну кіностудію.
Логотип Одеської кіностудії, оновлений у 2019 році
Пам’ятна монета номіналом 5 гривень
До речі, тут розпочинав свою режисерську кар’єру Олександр Довженко (фільми «Звенигора», «Арсенал»), працював Лесь Курбас («Шведський сірник»). Тому й не дивно, що саме в Одесі проходить щорічний міжнародний кінофестиваль.
• Спільно намалюйте кадри до кінохроніки розвитку українського кіномистецтва.
Зупинка 14. Село Монастирок Вінницької області
Мандруючи Україною, не можемо не відвідати село Монастирок, що належить Немирівській міській громаді Вінницької області, адже саме тут народився український композитор, автор обробки всесвітньовідомого твору «Щедрик» Микола Леонтович.
Дитинство майбутнього композитора минуло також на Вінничині. Батько Миколи був сільським священником, грав на віолончелі, скрипці, гітарі, керував хором. Мати навчила сина народних пісень. У 1904 році Микола Леонтович переїжджає на Донбас, згодом у Київ, але через бурхливі історичні події 1919 року знову повертається на свою малу батьківщину, Поділля. Улюбленим заняттям композитора була обробка народних пісень. У творчому доробку Миколи Леонтовича понад 150 композицій. Серед них такі відомі, як «Щедрик», «Дударик», «Пряля», «Козака несуть».
Марка «Микола Леонтович»
Микола Леонтович з дружиною та донькою, до 2011 року
Музей-квартира М. Д. Леонтовича — музей «Щедрик» у місті Тульчин
Ви можете відвідати Музей-квартиру М. Д. Леонтовича у місті Тульчині Вінницької області або скористатися 3-D-туром на сайті музею.
http://leontovychmuseum.org.ua/3d-tour/
• Укладіть 10 фактів про діяльність Миколи Леонтовича.
Зупинка 15. Місто Бучач Тернопільської області
Вирушаємо до міста Бучач, що на Тернопільщині. У це містечко понад 250 років тому були запрошені архітектор Бернард Меретин та скульптор Йоган-Георг Пінзель для будівництва міської ратуші. Скульптури Пінзеля, що прикрасили будівлю ратуші, прославили автора. Він створює скульптурні композиції для храмів у Бучачі, Монастириськах, Городенці, Годовиці, Маріямполі, Львові, Рукомишлі, Буданові.
Місто Бучач Тернопільської області
Пам’ятник Йогану-Георгу Пінзелю в Бучачі
Сьогодні твори Пінзеля мають унікальне значення. Оглянути їх можна у Львівській мистецькій галереї та на платформі https://pinsel-ar.com
• Створіть пресанонс (текст-запрошення) виставки творів Пінзеля:
- придумайте назву виставки;
- складіть кілька речень про ключові моменти події;
- уточніть дату, час, місце проведення, посилання на соціальні мережі та сайт.
Зупинка 16. Село Пальчики Чернігівської області
Це село на Півночі України унікальне тим, що тут працював і похований відомий бджоляр Петро Прокопович. Його вважають засновником українського бджільництва. Петро Прокопович сконструював рамковий вулик та створив найбільший на той час у світі «бджолиний завод», заснував першу в Європі школу пасічництва. Найважливіше, що винахід Прокоповича дозволив вилучати мед, не винищуючи бджіл. Сьогодні Україна є світовим експортером меду. В кількох містах України Петру Прокоповичу встановлено пам’ятники, а в Києві його іменем названо Інститут бджільництва.
Пам’ятник Петру Прокоповичу в місті Батурин
• Заповніть інформаційні соти фактами про Петра Прокоповича.
Зупинка 17. Село Сокирниця Закарпатської області
У школі села Сокирниця поблизу міста Хуст навчався Валентин Фречка. Хлопець у 2018 році здобув золото на «Олімпіаді геніїв» у США. А в 20 років юнак став директором та співвласником компанії RE-leaf PAPER. Спочатку він експериментував вдома на кухні, де винайшов економічно виправданий спосіб виробництва паперу з опалого листя. «Зберегти ліси», — так формулює свою місію молодий винахідник та бізнесмен Валентин Фречка.
Валентин Фречка
• Запропонуйте власні ідеї стартапів.
Бажаємо успіхів! Відкривайте унікальні місця нашої України. Пропонуйте власні креативні ідеї!
Тур 4. За темами розділу 4 «Сторінки нашого минулого. Шлях до незалежності»
Вітаємо, друзі! Незабаром літні канікули. Ви зможете не тільки відпочити, а й мандрувати Україною. Сьогодні ж маєте можливість дізнатися про нові цікаві куточки нашої Батьківщини. І, можливо, вони увійдуть до вашого літнього маршруту. Ми пропонуємо уявно пройти всіма сходинками, які подолала Україна на шляху до незалежності. Відстежуйте місця зупинок за мапою.
Зупинка 18. Село Покров Дніпропетровської області
Тут у 1971 році дослідник Борис Мозолевський відкрив поховання скіфів — курган «Товста могила». Вчений знайшов зброю, металевий і глиняний посуд і понад 600 золотих прикрас. Особливо цінні — меч у золотом окутих піхвах, золота пектораль, оздоблена майстерними скульптурними зображеннями сцен із життя скіфів та зображеннями тварин. Сьогодні знахідки зберігаються в Музеї історичних коштовностей України (Київ).
Курган «Товста могила»
Чимало інших цінних знахідок зберегли кургани у Дніпропетровській області. Так, у кургані «Чортомлик» знайдено срібну вазу із зображенням скіфів, золотий гребінь у кургані «Солоха».
• У наш час багато скіфських курганів розорано під час сільськогосподарських робіт. Підготуйте допис у соціальні мережі із закликом не руйнувати давні скіфські могили.
Зупинка 19. Місто Очаків Миколаївської області
Якщо ми відвідали причорноморські степи, то варто нам помандрувати на південний захід. Пропонуємо познайомитися з містом Очаків у Миколаївській області, котре має давню історію. Воно розташоване там, де Дніпро зустрічається з Чорним морем. Поблизу нього було засновано відоме поселення стародавніх греків Ольвія. Сьогодні за кілька кілометрів від Очакова існує Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія».
Руїни поселення Ольвія
На місці Очакова у князівський період існувало місто, а згодом фортеця Дашів. У 1480-х роках Дашів став частиною Кримського ханства та отримав назву Кара-Кермен, а після того, як Кримська держава потрапила до складу Османської імперії, фортецю перейменовано на Ачі-Кале або Очаків. Укріплення постійно захоплювали і палили запорозькі козаки, але османська влада відбудовувала їх все потужнішими і неприступнішими. Козацькі очільники Остафій Дашкевич, Іван Сірко та Семен Палій здобували свого часу Очаків.
План фортеці Очаків, XVIII століття
• На прикладі історії Очакова спростуйте або доведіть тезу: «Історія українського прикордоння — переплетення часу та культур».
Зупинка 20. Місто Галич Івано-Франківської області
Мандруємо на Захід України. В Івано-Франківській області ви можете відвідати Національний заповідник «Давній Галич», створений у 1994 році. Під охорону держави взято понад 200 історичних пам’яток. Серед них давні храми святого Пантелеймона, Різдва Христового, Успіння Пресвятої Богородиці, костел та монастирський комплекс Кармелітів, легендарна Княжа криниця, фундаменти величного катедрального Успенського собору з місцем поховання князя Ярослава Осмомисла та каплицею святого Василія.
Макет давнього Галича
У селі Крилос, яке розташоване на території заповідника, збереглася система оборонних споруд з кількома рядами потужних валів. На мальовничому пагорбі над Дністром височать мури Галицького замку. Усі ці пам’ятки ви також можете оглянути на макеті, що знаходиться біля церкви Різдва Христового.
• Створіть рекламний постер, флаєр, буклет чи листівку (на вибір) про Національний заповідник «Давній Галич».
Зупинка 21. Луцький замок Волинської області
А ви знаєте, що на купюрі номіналом 200 гривень зображено будівлю замку Любарта в місті Луцьк? Споруді понад 650 років. Князь Великого князівства Литовського Любарт дав наказ замість старих дерев’яних укріплень звести новий мурований замок. Він зберігся в майже первісному вигляді, адже не використовувався для оборони ще з початку XVII століття.
Купюра 200 гривень, зображення Луцького замку
Замок Любарта в Луцьку
Сьогодні замок Любарта належить до історико-культурного заповідника «Старий Луцьк». У приміщенні фортеці міститься кілька музейних експозицій: виставка дзвонів з України, Польщі, Австрії, Румунії, Росії. Найстарішому з них майже 400 років! На нижньому ярусі — виставка давньої в’язниці та замкової зброї. В колекції Музею книги є книги XVII—XX століть, реконструйовані старовинні друкарські верстати. На зовнішніх стінах замку можна побачити написи з різних століть, з давніми іменами людей, датами.
У стародавній споруді регулярно відбуваються історичні, етнічні, джазові фестивалі. Пропонуємо відвідати «Ніч у Луцькому замку» — фестиваль середньовічної культури та старовинної музики. Його проводять із 2007 року.
• Запропонуйте власну програму цього фестивалю в офлайн чи онлайн форматі.
Зупинка 22. Село Пилява Хмельницької області та місто Кам’янець-Подільський
Мандруємо на Хмельниччину, частину Поділля, обласний центр якого отримав назву на честь козацького гетьмана Богдана Хмельницького. Саме на території Хмельницької області під Пилявцями (сьогодні село Пилява Хмельницької області) в 1648 році козацьке військо здобуло одну з перших перемог в боротьбі українського народу проти панування Речі Посполитої. До речі, у цій битві козакам допомагала кіннота кримських татар. До рук Хмельницького перейшли гармати, запаси пороху, зброї, коні, прапори та відзнаки. Загальна вартість спорядження та майна, захоплених козаками під Пилявцями, перевищила гігантські по тих часах 7 мільйонів злотих.
У квітні 1651 року під Кам’янцем-Подільським, що також на Хмельниччині, відбулося кілька сутичок козаків з ворожими військами, які завершилися перемогою українських козацьких полків. До речі, Кам’янець-Подільська фортеця — унікальний комплекс укріплень, до складу якого входять одинадцять веж, кожна з яких має свою назву й історію. Сама фортеця внесена до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО і входить до переліку 7 чудес України.
«Битва під Пилявцями», художник Мирослав Добрянський, 2008 рік
Кам’янець-Подільська фортеця
• Укладіть перелік відомих вам подій з участю українських козаків.
Зупинка 23. Міста Конотоп та Глухів Сумської області
На Північному Сході України знаходиться Сумська область. Тут жили давні племена слов’ян, за цю територію відбувалися сутички між князями Русі-України. В роки існування козацької держави Сумщина увійшла до її складу. Великими містами були Глухів, Кролевець, Конотоп, Ромни, Путивль, Суми. Саме на Сумщині, під Конотопом, в 1659 році відбулася знаменита битва, в якій українська армія Івана Виговського перемогла московське військо. Останньою столицею козацької держави, Гетьманщини, стало містечко Глухів, що теж знаходиться в Сумській області. І хоча на кілька століть українці втратили свою державу, але зберегли історичну пам’ять.
Пам’ятний знак на місці Конотопської битви в селі Шаповалівка
Місто Глухів
Суми стали першим містом у Лівобережній Україні, де 16 жовтня 1990 року було офіційно було піднято жовто-блакитний прапор.
• Поміркуйте та напишіть власну думку, чому важливо пам’ятати як славні, так і гіркі сторінки історії.
Зупинка 24. Місто Кропивницький
Це величне місто, що лежить на берегах річки Інгул, за свою історію мало не одну назву. Досить недавно, у 2016 році, воно перейменовано на честь українського театрального режисера, актора Марка Лукича Кропивницького. У 1982 році ЮНЕСКО визнало саме акторську трупу Кропивницького першою професійною трупою в Україні. І відлік українського професійного театру ми ведемо від 27 жовтня 1882 року, коли на сцені поставили «Наталку Полтавку» в Єлисаветграді (так у XIX столітті називалося це місто).
Марко Кропивницький
У чому ж заслуга Марка Кропивницького? Його сучасник, відомий історик козаччини Дмитро Яворницький писав: «Велику справу зробив Марко Кропивницький. Ми з усією своєю історією та археологією навряд чи досягли б такої популяризації української культури, як Марко Лукич Кропивницький зі своїм театром».
Театр у Кропивницькому, сучасний вигляд
Пам’ятаймо: основна заслуга Марка Кропивницького перед українською нацією в тому, що він створив перший український професійний театр!
• Напишіть текст короткого електронного листа до друга/подруги, у якому поділіться інформацією, яку дізналися про Марка Кропивницького.
Зупинка 25. Заповідник «Асканія-Нова» Херсонської області
Херсонська область розташована на Півдні України в басейні нижньої течії Дніпра. В давнину тут жили кочові племена кіммерійців, скіфів. У часи Русі-України Херсонщину заселяли як кочовики печеніги, торки, половці, так і слов’янське населення. Згодом територія майбутньої Херсонщини знаходилася під владою Османської імперії та Кримського ханства, а частина земель входила до складу Запорозької Січі. Після втрати державності, російська влада активно заселяє колишні козацькі землі іноземцями. Так, на Херсонщину переїжджає чимало чужинців. Нащадок німецьких переселенців Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн назавжди увійшов в історію України, заклавши в 1880-х роках зоопарк та дендрологічний парк на штучному зрошуванні. Сьогодні це унікальний заповідник «Асканія-Нова». В 1984 році цей заповідник рішенням Бюро ЮНЕСКО внесений до списку еталонних територій планети і є Біосферним резерватом. Тут налічується більше 500 видів рослин і більше 3000 видів тварин.
Фрідріх Фальц-Фейн
У заповіднику «Асканія-Нова»
• Запропонуйте власні екологічні ідеї збереження природи нашої держави.
Зупинка 26. Донецький аеропорт
Остання зупинка нашої історичної мандрівки — Донецький аеропорт. Донецька область здавна була заселена людьми, тут мешкали кочівники: скіфи, сармати, печеніги, половці та інші. Довший час це була степова територія Дикого Поля. Донеччина багата на корисні копалини. Тому не дивно, що цей край став розвинутим промисловим регіоном. Власне і саме місто Донецьк виросло навколо селища Юзівка, в якому в 1869 році англійський підприємець Джон Юз (Хіюз) побудував металургійний завод.
Руїни Донецького аеропорту
У наш час Донецьк асоціюється зі словом «кіборг». Ви вже знаєте, що 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли російським військам та проросійським бойовикам. До останнього свого подиху вони захищали малесенький клаптик української землі — аеропорт у Донецьку. 20 січня Україна вшановує День пам’яті захисників Донецького аеропорту. Оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, свідченням героїзму українських бійців.
І хоча нам не вдалося відстояти Донецьк, вберегти від руйнувань аеропорт, але ми назавжди запам’ятаємо подвиг сучасних українських героїв та обов’язково відновимо цілісність України!
• Напишіть слова подяки мужнім героям — захисникам та захисницям України як минулого, так і нашого часу.
Дякуємо, що мандрували разом з нами! Відкривали невідомі куточки України, дізнавалися нову інформацію про рідний край та пізнавали минуле!
Зробимо цей світ кращим!
Багато тисяч років тому люди почали змінювати планету. Виростили необхідні рослини, приручили тварин, об’єдналися у спільноти, багатіли й бідніли. А згодом почали воювати. Добробут одних будувався на злиднях і поневіряннях інших. Так триває й до нині.
Яким є світ, що нас оточує сьогодні? Людина освоїла найвіддаленіші куточки планети, дослідила найглибші океанічні западини, полетіла в космос. Наше життя стало неймовірно комфортним. Та ми забули, що планета жива. Вона не наша власність, ми тут не господарі. Всього лиш гості, які поводять себе вкрай нечемно? На планеті сьогодні проживає майже 8 млрд. людей. У нас рівні права і однаково сильне прагнення знайти щастя. Як цього досягти? Творити добро, будувати, а не руйнувати, поважати один одного, а не розпочинати війни. Тож робімо це спільно, разом і вже сьогодні!
Коментарі (0)