Як змінювалися село і місто від минулого до тепер
- 28-11-2022, 16:45
- 501
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 21. Як змінювалися село і місто від минулого до тепер
Обговоріть у класі
Чи бували ви в різних селах і містах? Які враження вони на вас справили?
Досліди
Розглянь зображення села і міста початку XX ст. Знайди щонайменше 5 відмінностей між цими населеними пунктами.
1. Як жили мешканці села в минулому
Поміркуйте
Читаючи текст, визначте, що з цього було вам відомо, а що нове. Запишіть відомості у «бортовий журнал».
Здавна й донині село — це невелике поселення, мешканці якого займаються землеробством і домашнім тваринництвом. У давнину селяни жили в хатах, що будували з глини, перемішаної з соломою, інколи з додаванням каміння. Ззовні хату обмазували глиною й білили, а дах крили соломою або очеретом. Підлога в хаті була також глиняною.
Досліди
Що нового розповіли тобі подані світлини про побут селян у порівнянні з текстом?
Микола Пимоненко. Свати
Сергій Васильківський. Околиця
Музей народної творчості Михайла Струтинського
Вирощеною й виготовленою в домашніх господарствах продукцією селяни торгували на ярмарках. Сюди везли зерно, мак, льон, а з ХVIII ст. — картоплю й соняшник, продавали свійських тварин й домашню птицю.
Досліди
Чому, згідно з описом Дмитра Яворницького, ярмарки приваблювали людей?
До дня Петра та Павла (12 липня) з’їжджається на ярмарок сила-силенна людей різних звань і народностей: українців, росіян, німців, євреїв, циган11, болгар, вірмен. І, Господи, скільки того товару понавезено, скільки живності викладено, скільки худоби пригнано!
Ярмарку в селі чекають і старе, і мале, і чоловіки, і жінки. Дітвора за півроку, навіть за цілий рік готується до ярмарку: діставши від хрещеного батька на святвечір одну або дві, іноді й три копійки, хлопчик бережно загортає свій скарб у ганчірочку, потайки від усіх закопує його десь у землі чи садку під яблунькою і жде не діждеться того найщасливішого дня, коли у село понаїде купців на ярмарок із солодкими пряниками, цукерками, смачними ріжками, щоб проміняти свої заповідні грошенята на ні з чим незрівнянні ласощі!
2. Як жили люди в містах
Поміркуйте
Розкажіть про міста за планом:
- 1. Виникнення
- 2. Забудова
- 3. Мешканці
- 4. Життя містян
Ще за античних часів на півдні сучасної України зародилось міське життя. Тут давні греки засновували міста, де вони активно торгували з сусідніми племенами.
У період середньовіччя міста набувають спільних рис: захист міста мурами, щільність забудови, наявність головної площі та вулиць, вимощених бруківкою. Ця давня традиція — мостити вулиці каменем — зосталася в основі українського слова «місто». Тому мешканців міст називали містянами.
11 Цигани — історична і побутова назва ромів.
Міста приваблювали людей різних соціальних верств, а також іноземців, тому населення міст було багатомовним і різнокультурним.
У багатьох містах запроваджувалося самоврядування. Громада міста обирала, наприклад, міського голову та міську раду, які ухвалювали рішення щодо важливих питань життя, управляли міським господарством. Такими містами були, приміром, Кам’янець-Подільський, Коломия, Луцьк, Чернівці, Вінниця тощо.
У Новий час виникали й нові міста. Так, в Україні на порубіжних територіях Слобожанщини були засновані Суми, Чугуїв, Харків, Ізюм. А на Півдні України з’явилися міста — морські порти Миколаїв, Одеса, Маріуполь, Херсон.
Досліди
Як з часом змінювалися міста?
Античне місто Херсонес м. Севастополь. Крим. Сучасне фото
Середньовічне місто. Тогочасне зображення
Нью-Йорк (США) на початку XX ст.
3. Як розвиваються сучасні села і міста
Поміркуйте
Що змінюється в селах і містах в наш час?
Розвиток міст і сіл пов’язаний із новітніми технологічними досягненнями. Інтернет, соціальні мережі, пошукові системи дають змогу містянам і селянам здобувати необхідну інформацію, отримувати потрібні послуги і товари.
У сучасних селянських, фермерських господарствах використовують різноманітну сільськогосподарську техніку та технології, що замінюють ручну працю. Завдяки спеціальним комп’ютерним програмами визначають площі для посіву, розраховують кількість кормів для тварин, палива для машин і добрив для ґрунту.
Проте, відсутність в селі перспектив працевлаштування для молоді, віддаленість від лікарень, закладів вищої освіти спонукає людей переселятися до міст. Тому сьогодні більшість населення України проживає в містах. Це негативно позначається на розвитку сіл, а деякі з них навіть припиняють своє існування.
Досліди
Які ознаки сучасного міста відображено на світлинах?
Місто Дніпро
Пробки в сучасному місті
Сінгапур - місто-держава - один з найбільших фінансових центрів світу
Скульптура кита з пластикових відходів. м. Утрехт, Нідерланди
Перевір себе
- 1. Чим займалися мешканці села в минулому?
- 2. Як змінюється життя у селі і місті сьогодні?
- 3. Знайди на карті України міста, про які йдеться в тексті параграфа.
- 4. Як ти розумієш вислів «Населення міст було багатомовним і різнокультурним»?
- 5. Про які явища у житті містян свідчать назви, подані у переліку? 1) Адміралтейство в Миколаєві; 2) Контрактова і Поштова площі в Києві; 3) Соборна вулиця у Вінниці; 4) грецька гімназія в Маріуполі.
- 6. Що змінилось у житті вашого села чи міста останніми роками? Що, на вашу думку, стоїть на заваді його розвитку?
А ще ти можеш
- 1. Від яких занять/роду діяльності, на твою думку, походять такі українські прізвища: Кушнір, Бондар, Слюсар, Коваль, Кравець, Писаренко, Швець, Козак? Поясни або дізнайся з інтернету.
- 2. Використовуючи матеріал уроку, уяви та намалюй (опиши усно) село або місто в майбутньому.
Коментарі (0)