Історичні події, явища і процеси. Історичні постаті
- 28-11-2022, 08:49
- 280
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 11. Історичні події, явища і процеси. Історичні постаті
• Що називають історичними подіями, явищами і процесами?
• Що таке причини, приводи, результати і наслідки історичних подій, явищ і процесів?
• Коли постаті стають історичними?
Що називають історичними подіями, явищами і процесами?
Обговорення
Поміркуйте, як ви розумієте значення слова «подія». Які події можна назвати історичними?
Життя складається з різноманітних подій, які мають для нас і суспільства різне значення. Надзвичайно важливою подією для ваших батьків стало народження вас - їхніх дітей. Для вас важливими подіями були перші кроки, перші слова, перший вивчений віршик і прочитана казка. День, коли ви пішли у школу, - теж значна подія у вашому житті.
Для України важливими подіями є проголошення незалежності, ухвалення Конституції, Революція Гідності та багато інших.
Усі події - і ті, що стосуються країни загалом, й ті, які визначні для однієї сім’ї, - важливі. Проте одні події впливають на життя багатьох людей, а інші - кількох осіб.
Кожна подія має дату і місце. Зазвичай подію називають історичною, коли минає певний час від моменту, як вона сталася. Історичною подію вважають і в тому разі, якщо вона мала значення для певної групи людей, країни чи всього людства. Події, що повторюються і мають спільні ознаки, називають явищами.
Минуле складається з багатьох подій і явищ, пов’язаних між собою. Історики вивчають знакові події та явища, які вплинули на розвиток суспільств та країн. Дослідники повсякденного життя при цьому звертають увагу на те, як і де жили люди, чим займалися, де навчалися і працювали, що їли і як проводили дозвілля.
Словник
Історична подія - те, що відбулося у минулому і має дату й місце.
Історичне явище - зміни, перетворення, що відбулися внаслідок певних подій.
Історичний процес - низка подій і явищ, пов’язаних між собою.
Робота в парах
1. Поміркуйте, які події вашого особистого життя важливі?
2. Які історичні події вплинули на ваше життя чи життя ваших близьких? У чому це виявилося?
Що таке причини, приводи, результати і наслідки історичних подій, явищ і процесів?
Усе, що відбулося в минулому, має причини, приводи, результати і наслідки. Розберімося, що це все означає.
Щоби зрозуміти минуле, ми маємо його проаналізувати. Аналіз починається із запитань, які ставимо. Правильно поставлені запитання - вже половина справи. Отож, щоби дізнатися причину події чи явища, ставимо запитання: «Чому так сталося?». Привід пояснить відповідь на запитання: «Які події чи явища призвели до певних дій та спонукали до вчинків?». Результатом буде з’ясування: «Що сталося у підсумку?». А наслідок - «Як це вплинуло на життя певного кола осіб/суспільства/країни тощо?».
Пропонуємо розібрати приклад.
Подія (Що сталося?):
Революція Гідності (грудень 2013 - лютий 2014)
Причина (Чому так сталося?):
тодішній президент В. Янукович разом з іншими представниками влади зловживали своїми повноваженнями, розкрадали державні кошти та вибрали проросійський напрям розвитку України замість проєвропейського, який обстоювало суспільство.
Підстава/привід (Що стало підставою/приводом?):
розгін мирної акції студентів та активістів на Майдані Незалежності у Києві, які прийшли захищати проєвропейський вибір України.
Результат (Що сталося в підсумку?):
повалено режим В. Януковича.
Наслідок (Як це вплинуло на життя українців та країни?)
Україна зберегла державну самостійність, відновлено проєвропейський напрям розвитку України, зміцніли ідеї патріотизму та солідарності в українському суспільстві.
Робота в групах
3. Прочитайте текст про Хотинську битву. Проаналізуйте описану подію за поданою схемою. Чому автор називає Хотинську битву історичною подією?
Битва під Хотином, 1621 рік. Художник Йозеф Брандт
Хотинська битва
Найвідомішою і найважливішою історичною подією, яка відбулася під Хотином у XVII столітті, була війна 1621 року між турками (Османська імперія) і поляками (Річ Посполита), які володіли тоді величезною територією України. У цій битві вирішальну роль відіграли українські запорозькі козаки на чолі з гетьманом Петром Конашевичем Сагайдачним. Османська імперія давно виношувала плани завоювання Речі Посполитої. Це відкривало їй шлях до Європи.
Привід до війни не змусив себе чекати довго. На османські землі постійні набіги чинили поляки та козаки. Ослаблена поразкою під Цецорою Річ Посполита перебувала у досить складному становищі. Польський король звернувся до українських козаків по допомогу, обіцяючи їм розширити права та привілеї.
Вимотавши сили турків, Петро Сагайдачний повів запорожців у контрнаступ. В атаку пішли й польські війська. Султан Осман II змушений був укласти з Польщею Хотинський мир, який турки вважали за поразку.
Хотинська битва розвіяла легенду про могутність і незламність турків.
Перемога під Хотином врятувала Західну Європу від вторгнення османів, прославила запорожців і їхнього гетьмана Петра Сагайдачного.
За матеріалами сайту заповідника «Хотинська фортеця»
Коли постаті стають історичними?
Обговорення
Як вважаєте, хто такі історичні діячі або діячки?
Творцями історії є люди. Кожен і кожна з нас роблять свій внесок у життя суспільства. Однак не кожне ім’я записано в літописах історії. Чому так стається? Бо вплив людей на перебіг історії різний.
Найперше історія пам’ятає імена правителів, полководців, винахідників, митців, науковців. Тих, хто своїми справами гучно заявив про себе, чиї погляди вплинули на долю суспільства, хто створював щось нове, покращував життя інших. Звісно, імена деяких негативних персонажів також увійшли в історію. Але як таких, чиї вчинки наслідувати не потрібно.
Трапляється, що імена видатних особистостей відходять у небуття. Щоб такого не траплялося, плідно працюють історики й інші дослідники. Вони відшукують інформацію, яка дає змогу повернути із забуття імена звитяжців. На їхню честь називають вулиці та навіть міста (вулиці академіка Вернадського у Києві та Запоріжжі, міста Алчевськ, Хмельницький та Івано-Франківськ).
Із попередніх класів ви вже знаєте про деяких історичних діячів України. Вам відомі князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий, княгиня Ольга, княжна Анна Ярославівна, кошовий отаман Іван Сірко, гетьмани Богдан Хмельницький та Пилип Орлик. Ви знаєте про композитора Миколу Леонтовича, оперну співачку Соломію Крушельницьку, оперного співака Василя Сліпака. Вивчаючи історію України та світу, ви познайомитеся з багатьма непересічними особистостями, які змінили суспільство.
Робота в парах
4. Пригадайте, чим уславилися згадані історичні постаті? Які ще історичні особи вам відомі?
ПІДСУМОВУЄМО
1. Знайдіть в інтернеті відео «Спецпроєкт до Дня Незалежності України. Марія Бурмака» або інше відео зі спогадами політиків, митців, науковців про проголошення незалежності України. Проаналізуйте, чого стосуються спогади: причини, приводу, результату чи наслідків проголошення незалежності України?
2. Виберіть дві важливі події вашого життя чи життя України. Проаналізуйте їх за схемою, наведеною у параграфі.
3. Розташуйте запропоновані події на лінії часу в зошиті: проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року); перший рейс транспортного літака АН-124 «Руслан», розробленого під керівництвом Олега Антонова (9 січня 1986 року); перше виконання пісні «Червона рута» Володимира Івасюка (вересень 1970 року); перемога Джамали на пісенному конкурсі «Євробачення» (травень 2016 року).
4. Напишіть есе на тему «Мій улюблений історичний діяч» або «Моя улюблена історична діячка». Проаналізуйте пов’язану з ним чи з нею історичну подію за наведеною у параграфі схемою.
Коментарі (0)