Археологічні скарби світу й України
- 18-11-2022, 18:06
- 343
5 Клас , Вступ до історії та громадянської освіти 5 клас Хлібовська, Крижановська 2022
§ 6. Археологічні скарби світу й України
Разом із Кліо розв’яжіть ребус. Що означає розгадане поняття? Наведіть приклади.
1. Минуле світу в археологічних пам’ятках
У дитинстві німець Генріх Шліман зачитувався книгою «Іліада» давньогрецького поета Гомера. Мрія його життя — знайти місто Трою, про яку захоплено писав Гомер. Тривалий час учені припускали, що Троя — вигадка античних авторів. Проте у 1871 році археолог-любитель прокопав на 15 метрів углиб пагорб Гісарлик на північному заході сучасної Туреччини і виявив там руїни легендарного міста. Продовжуючи розкопки, Генріх Шліман знайшов скарб — понад 8 тисяч предметів, зокрема й із дорогоцінних металів.
- 1. Дайте назву світлині.
- 2. Висловте припущення, яке господарське призначення споруд, зображених на передньому плані.
На початку XX століття грецькі пірнальники за губками виявили на дні Егейського моря уламки затонулого корабля. Знайшли чимало артефактів, найцікавіший серед яких — антикітерський механізм (тому що знайдений поблизу острова Антикітер), — дивовижний прилад, котрому 2000 років. Щоправда, механізм зазнав значних ушкоджень, а деякі елементи були втрачені. У можливості його відновлення спочатку сумнівалися. Все змінилося, коли приладом зацікавився британський історик науки Дерек де Соллі Прайс. Учений назвав його «давньогрецьким комп’ютером». Імовірно, давні греки використовували прилад, щоб спрогнозувати розташування сонця, місяця і планет простим введенням даних.
- 1. Дайте назву світлині.
- 2. Висловте припущення, як давні греки здійснювали обчислення за допомогою цього приладу.
- 1. Дайте назву світлині.
- 2. Роздивіться світлину. Чи є вона історичним джерелом? Наведіть аргументи на користь своєї думки.
У Давньому Китаї, за традицією, правителя хоронили з його воїнами, слугами та кіньми. Унікальним є поховання імператора Цінь Ши Хуан-ді. Всупереч традиції, замість живих людей і тварин тут поховали 8 тисяч статуй китайських воїнів і коней. Теракотова (виконана з кольорової глини) армія була створена понад 2200 років тому. Всі воїни виконані в людський зріст, з найдрібнішими деталями, обличчя у кожного індивідуальне. Вага теракотового воїна близько 130 кілограмів, а теракотового коня досягає 200 кілограмів. Давнє поховання випадково виявили китайські фермери, копаючи колодязь. Під час розкопок встановили високий вміст ртуті. За заповітом імператора, його на той світ мали супроводжувати ріки ртуті, які омивали підземний палацовий комплекс.
- 1. Що допомогло Генріху Шліману здійснити свою дитячу мрію?
- 2. На основі інформації з 2 абзацу доведіть чи спростуйте думку: «Давні греки вивчали астрономію».
- 3. Поміркуйте. Чому в Давньому Китаї існувала традиція хоронити з правителем його воїнів та слуг? Яку екологічну небезпеку таїло поховання Цінь Ши Хуан-ді?
2. Археологічні скарби України
В Україні, як і в Європі загалом, багато пам’яток уже досліджено, а деякі ще лишаються невідомими археологам й археологиням. Але це зовсім не означає, що давні пам’ятки повністю втрачені. Вони просто чекають свого часу. Слід проводити розкопки і ретельно їх вивчати.
Перші поселення людей на території України виникли 1 мільйон років тому на території Закарпаття. Нині там знаходиться селище Королеве. З часом уся теперішня територія України була залюднена. Киїк-Коба, Мізин, Кирилівка, Межиріч — назви стоянок (поселень) первісних людей на українській території.
На стоянці в Мізині були знайдені цікаві артефакти — речі, виготовлені з бивня мамонта. Зокрема, знайшли браслет з меандровим орнаментом (тип геометричного орнаменту у вигляді безперервної ламаної лінії із завитками; від давньої назви річки Меандру в Малій Азії) та музичні інструменти. Їх виготовили близько 20 тисяч років тому. Селище Межиріч на Чернігівщині стало відомим у світі завдяки відкриттю поселення давніх мисливців. У цьому поселенні віднайшли залишки жител, які будували із кісток мамонта. На одному із бивнів мамонта археологи виявили дивні малюнки й прийшли до висновку, що це найдавніша в Україні карта. Її вік складає близько 17 тисяч років.
- 1. Що потрібно робити для того, щоб не втратити давні пам'ятки?
- 2. Назвіть найдавніші поселення первісних людей на території України.
- 3. У чому унікальність знахідок у Мізині та Межирічі?
Барвограй ідей
Об’єднайтеся в четвірки. Розгляньте ілюстрації та дайте відповіді на запитання до них, уважно вислухайте думку кожного у групі.
Мізинський браслет на пам’ятній монеті Національного банку України
- 1. Пригадайте, яка наука досліджує монети.
- 2. Про що свідчить наявність прикрас у найдавнішу добу — добу палеоліту?
https://cutt.ly/jUUJDD5
Ударні музичні інструменти зі стоянки Мізин
- 1. Відскануйте QR-код і прослухайте запис звучання кісток мамонта, зроблений у 1980 році.
- 2. Як ви вважаєте, для чого первісні люди застосовували музичні інструменти?
- 3. За бажанням, підготуйте танець під цю мелодію.
Реконструкція житла із кісток мамонта в Національному науково-природничому музеї НАН (Національної академії наук) України
- 1. Визначте площу житла. Його ширина — 8 метрів, довжина — 9 метрів.
- 2. Чи було житло із кісток мамонта комфортним і надійним?
Найдавніша карта на теренах України
- 1. На карті зображено житла, дерева та річку. Віднайдіть їх на малюнку. Житла споруджували на березі річки.
- 2. Поміркуйте, навіщо давні мисливці створили карту.
3. Трипільці — перші землероби на території України
Перші знахідки, пов’язані із трипільською культурою, виявив у 1896 році археолог Вікентій Хвойка. Звісно, самі трипільці себе так не називали. Назва виникла через те, що розкопки були пов’язані із селищем Трипілля на Київщині. Трипільці заселяли велику територію України. Вони жили в укріплених поселеннях — протомістах — які вчені вважають зародками міст. Перші протоміста виникли 6 тисяч років тому. Їх будували так, щоб зусібіч захистити від ворогів. Для цього використовували природні перешкоди: притоки річок, пагорби, обриви тощо. Одне з найбільших трипільських поселень Тальянки займало площу 450 гектарів і налічувало 3 тисячі будинків, у яких мешкало понад 15 тисяч осіб. Життя кожного протоміста тривало не більше століття. Трипільці були хліборобами, які вміли й любили обробляти землю. З часом земля, яку вони обробляли, виснажувалася. Тому трипільці спалювали своє старе поселення й будували нове.
Оселі трипільці будували двоповерховими й прямокутної форми. У землю вбивали дубові стовпи, між якими плели стіни з хмизу, зверху накривали соломою чи очеретом. Дах був двосхилий, з отвором для диму. Ширина житла складала 15-17 метрів, а довжина — близько 20 метрів. Перший поверх використовували як комору та загін для худоби. На другий поверх піднімалися драбиною. Тут мешкала родина. У кімнаті була піч — «серце хати», місце для сну, круглий вівтар для молитов, кругле вікно навпроти входу. Зліва від печі стояла лава для посуду та зерновики — великі посудини для зберігання зерна. Будівництво оселі тривало близько трьох тижнів, ще тиждень вона сохла. Сировиною для стін була глина, яку змішували з половою. З внутрішньої сторони стіни тинькували, хату фарбували вохрою — природною фарбою червоного чи жовтого кольору. Науковці вважають, що оселі трипільців є справжніми екобудинками, адже влітку в них було прохолодно, а взимку тепло. Ряди будинків розташовувалися колами, відстань між якими складала лише кілька метрів. Центр поселення був вузьким. Можливо, там ховали худобу від ворогів і звірів.
Трипільці багато працювали, тому й жили в достатку. У суспільстві панувала рівність. Основною ланкою трипільського устрою була невелика сім’я. Початково в ній головну роль відігравала жінка, однак згодом зростає роль чоловіка. Головне заняття — хліборобство. Трипільці розводили також домашніх тварин, ходили на полювання й рибалили. Опанували ткацьке ремесло, завдяки чому власноруч виготовляли тканину та шили одяг. Тривалий час основним матеріалом, з якого робили знаряддя праці, був камінь. Трипільці першими на українських землях почали користуватися виробами з металу — міді. Освоїли її холодне і гаряче кування і зварювання. Трипільці були вмілими гончарями, користувалися гончарним кругом. Вміли не тільки майстерно виробляти глиняний посуд, а й гарно його оздоблювали орнаментами білого, чорного, червоного, жовтого кольорів. Тому трипільську культуру ще називають «культурою мальованої кераміки». Трипільці вірили в багатьох богів, але з особливою шаною ставилися до великої Праматері. Вони були переконані, що вона — матір усього людства. Трипільці залишили по собі багато яскравих пам’яток, що дозволяє вченим наблизитися до розуміння життя і уявлень цих давніх землеробів. Артефакти із поселень трипільської культури представлені в багатьох музеях України та інших держав.
1-3. Попрацюйте в парах.
Складіть діалог про життя трипільців із 6 запитань і відповідей на основі 3 пункту параграфа.
Використайте в діалозі такі слова: Вікентій Хвойка, протоміста, екобудинки, землеробство, кераміка, Праматір.
Барвограй ідей
Сьогодні вам пощастить побувати на віртуальній екскурсії й побачити чимало експонатів у заповіднику «Трипільська культура». Але хтось переплутав написи під експонатами. Допоможіть Кліо й працівникам музею все повернути на свої місця.
Глиняна фігурка вагітної жінки — втіленння богині-Праматері. Глиняні фігурки закопували в землю і вірили, що земля дасть гарний урожай. У цієї фігурки в животику — дев’ять глиняних кульок; коли її потрясти, то можна почути звук, який лунав 5800 років тому.
Мідний рибальський гачок — найстаріший виріб з металу в Україні. Був виготовлений 6,5 тисяч років тому. Гачок дотепер гострий, і вправний рибалка може зловити на нього рибу до 5 кілограмів ваги.
Насіння горобейника — найстаріше в Європі. Археологи знайшли горобейник у глечику, затрамбованому глиною. Глечик був закопаний під стіною хати. Ймовірно, трипільці заклали цей глечик під час будівництва як магічний символ.
Біноклеподібна посудина — загадковий артефакт. Існує кілька версій про застосування посудини: для викликання дощу, для енергетичного заряджання зерна перед посівом. Дехто вважає, що це символ двох людей, поєднаних у шлюбі.
Парна упряж волів — доказ прогресу у трипільців. Пару волів запрягали і використовували для обробітку ґрунту сохою (схожа на плуг). Праця з сохою у 40 разів ефективніша за обробіток землі мотикою.
«Мальована кераміка» — спосіб вираження світогляду давніх трипільців. На горщику зображені земля й небо. Їх поєднує драбинка. Саме так трипільці уявляли будову світу.
Коментарі (0)