Мстислав Великий. Ефективний менеджер роздробленої Русі
- 25-10-2022, 23:07
- 248
7 Клас , Правління князів: походи й реформи 7 клас Васильків 2020
Мстислав Великий
Ефективний менеджер роздробленої Русі
Княжі сини, які починали свою «управлінську» діяльність у Новгороді, а потім посідали батьківський стіл у Києві, зазвичай досягали значних успіхів. Тобі вже відомо, що в північному городі «набиралися» досвіду, проходили своєрідну «практику» Володимир Святославович (той, що його згодом назвали Великим), Ярослав Володимирович (відомий за прізвиськом «Мудрий»). Такий же шлях до київського престолу пройшов старший син Володимира Мономаха Мстислав. Про його вагому роль у державі свідчить той факт, що нащадки також іменували його Великим.
Період 1125-1132 років, коли Мстислав Великий правив, загалом не позначився якимись бурхливими подіями чи катаклізмами. Начебто нічого цікавого не відбувалося. Та все ж заглянемо в минуле...
У лютому 1076 року в дружини Володимира Мономаха Гіти, доньки останнього англосаксонського короля Гаральда II Годвінсона, народився первісток. Документально встановлено, що надали йому аж три імені: Феодор (християнське), Мстислав (за слов’янською традицією), Гаральд (в європейських документах, очевидно, на честь діда). Князював почергово у трьох містах — Новгороді, Білгороді та Києві. До слова, батько уповноважував сина верховодити від свого імені в Новгороді аж двічі. Перший «новгородський» досвід хлопчина здобув ще до одруження — від 1088 до 1094 років. Скільки ж це років виповнилося йому, коли покинув вітцівські хороми в городі Переяслав та вирушив у північні краї? У якому класі навчаються його ровесники сьогодні? Так, дорослішали в ті часи рано.
Як і більшість князівських нащадків, Мстислав узяв шлюб із дівчиною, як би ми сьогодні сказали, з-за кордону. Його першою дружиною в 1095 році стала донька шведського короля Інга І Стейнкельссона Крістіна. Наступного року він розпочав другий період новгородського «стажування». Там у подружжя народилися 11 дітей, зокрема чотири сини — Всеволод, Ізяслав, Ростислав і Святополк. Коли наймолодший був маленьким, мама померла. Згодом удівець одружився вдруге з донькою новгородського посадника, яку, подейкують, звали Любава. У них з’явилися ще дві доньки та двоє синів. Понад два десятиліття Мстислав князював у Новгороді, аж до 1117 року, водночас допомагаючи батькові в загальнодержавних справах. Численних його дітей знають як Мстиславовичів.
Шведка Крістіна Інгесдоттер на смертному одрі, поруч із нею — чоловік Мстислав Володимирович, мініатюра
Це був період, коли онуки Ярослава Мудрого боролися за верховну владу. Ззовні постійно втручалися войовничі сусіди — половці. Князь Володимир Мономах намагався згуртувати родичів для захисту держави і припинити усобиці. Супроти «неслухняних» довелося застосовувати силу. Двадцятилітній Мстислав зумів перемогти в битві та змусив покоритися чернігівського князя Олега Святославовича (Гориславовича), який, змагаючись із братами, кликав на допомогу чужинців і цим завдав чимало горя своїй землі. Його потомки, започаткувавши чернігівську родову гілку Олеговичів (Ольговичів), постійно претендували на київський «стіл».
Як мовилося вище, аж 1097 року, на снемі в місті Любеч, домовилися спільно захищати Русь-Україну, воюючи проти половців. Натхненником тієї ідеї, як тобі вже відомо, був Володимир Мономах. Логічно припустити, що його син Мстислав в організації воєнних кампаній відігравав важливу роль, підтримував батька. Варто згадати походи 1103, 1107, 1111 років, у яких брав участь старший Мономахович. Але надалі він спрямував зусилля в іншому напрямку — північному. У 1113, 1116 роках успішно подолав союз племен чудь, розширивши межі власних володінь.
Весілля Мстислава Володимировича та Любави Дмитрівни; смерть єпископа, мініатюра
Тоді дещо припинилися сварки всередині княжої родини. Адже упродовж 1113—1125 років державою правив Володимир Мономах. Йому вдалося відновити внутрішню єдність, припинити зовнішні зазіхання. У спокої і Мстислава перевів до міста Білгород у 1117 році.
У 1125 році той успадкував великокнязівську посаду. Наслідуючи відомих попередників, не поступався силою й авторитетом перед братами. Ті безумовно визнали його старшинство (сеньйорат). Двоюрідні й «дальші родичі», Олеговичі, Давидовичі, Ростиславовичі, які наполегливо домагалися шматка владного пирога, теж зрештою підкорилися Мстиславу. У Новгороді він доручив урядувати своєму синові Всеволоду, а в місті Полоцьк посадив сина Ізяслава.
Князь Мстислав Великий продовжував політику шлюбної дипломатії, започатковану ще прапрадідом. Його сватами й зятями стали монархи найпотужніших країн Євразії.
Доньки Мстислава Великого та їхні чоловіки
Із князюванням Мстислава Великого пов’язують як дрібні, але корисні справи — створення іменного Євангелія, спорудження кам’яної церкви Святого Федора в Києві, так і найважливішу — відновлення єдності Русі-України. Сам-один він утримував владу на величезних просторах. Однак після його смерті усобиці відновилися і міць держави похитнулася. Цікаво, що певною мірою до цього спричинився самодержець. Його старший син Всеволод мав би успадкувати великокнязівський престол після батька. Однак чомусь той передав владу братові Ярополку, найімовірніше, за принципом старшинства, запропонованим Ярославом Мудрим. При цьому поставив умову, що новопризначений віддасть Всеволодові власний Переяславський уділ. Його ж молодші брати виявили незадоволення, і між дядьками та племінниками зав’язалося кровопролитне протистояння за Київ. До того долучилися Олеговичі, і пішло-поїхало... Стримувати родичів було вже нікому... Від нищівного удару монгольських орд Русь-Україна, як величезний глек, розкололася на уламки, керовані представниками різних гілок генеалогічного дерева Ярославовичів.
Вір, але перевір
Князя Мстислава канонізували (зачислили до святих) орієнтовно в ХIII столітті. Православна церква України 21 серпня 2020 року відновила вшанування його як Святого та встановила день пам’яті — 15 квітня (28 квітня за новим стилем) із внесенням до календаря.
Поясни твердження «Від Володимира Великого до Мстислава Великого Русь-Україна розвивалася єдиною, міцною і великою». Сформулюй інше схоже гасло на підтвердження своєї думки.
Коментарі (0)