Перевірте, чого навчилися з теми "Київська Русь наприкінці 10 – у першій половині 11 ст."
- 25-10-2022, 23:55
- 732
7 Клас , Історія України 7 клас Власов
ПЕРЕВІРТЕ, ЧОГО НАВЧИЛИСЯ З ТЕМИ
Дати та події
1. Скільки минуло років від запровадження християнства як державної релігії до утвердження Ярослава Мудрого на великокнязівському столі? Скільки років тому відбулися ці події? Дати та обчислення позначте на стрічці часу.
2. Установіть, чи були сучасниками:
A. князь Мстислав Володимирович і князь Ярослав Мудрий.
Б. князь Володимир Великий і княгиня Ольга.
B. князь Аскольд і князь Володимир Великий.
Г. князь Олег і князь Ярослав Мудрий.
Д. князь Ярослав Мудрий і князь Святополк Окаянний.
Поняття та терміни
3. Які поняття та терміни є обов’язковими в розповіді про утвердження християнства на наших землях, а які - у розповіді про розвиток освіти та культури: • билини, • буквиця, • графіті, • дитинець, • єпископ, • ікона, • книжкові мініатюри, • митрополит, • мозаїка, • монастир, • палаци-хороми, • проповіді, • священик, • собор, • фреска, • церква, • чернець? Свій вибір поясніть.
ІСТОРИЧНА ОСОБИСТІСТЬ
4. Підготуйте розповідь про Володимира Великого чи Ярослава Мудрого за планом: 1. Коли жив; за якого часу мав найбільшу владу, унаслідок яких подій здобув її? 2. Опишіть зовнішність історичного діяча, схарактеризуйте його вдачу. Що, на вашу думку, вплинуло на формування його характеру? 3. Висловіть своє ставлення до історичного діяча (які вчинки і справи викликають захоплення, а які ви не можете схвалити; як ви ставитеся до засобів, якими він прагнув досягти мети).
ІСТОРИЧНА ПАМ’ЯТКА
5. Роздивіться ілюстрації із зображенням історичних пам’яток. Де, коли, за яких обставин, навіщо (для кого/для чого, на честь кого/чого) було створено наведені твори архітектури та образотворчого мистецтва? Що знаєте про їхнє призначення? Що собою являла архітектурна споруда зовні, яка вона всередині? Зробіть висновок про рівень розвитку культури.
ІСТОРИЧНА КАРТА
6. Роздивіться фрагменти історичних карт. Які періоди історії України вони відображають? Коротко розкажіть про кожен. Доберіть до карт назви. Визначте місцеположення найбільших міст Київської Русі відносно столиці.
ПРИЧИНИ, СУТНІСТЬ, НАСЛІДКИ ПОДІЙ
7. Роздивіться ілюстрації. Які події доби зображено на них? Назвіть події, що передували зображеним. Уявіть, що ви готуєте навчальний фільм з історії України для 7-го класу. Доберіть текстівки до запропонованого відеоряду.
8. Визначте, які причини та наслідки:
А. Запровадження християнства як державної релігії;
Б. «Шлюбної дипломатії» Ярослава Мудрого.
9. Назвіть дві-три події з історії Київської Русі кінця 10 - першої половини 11 ст., які вважаєте доленосними. Відповідь стисло обґрунтуйте.
ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО
10. Про кого з історичних діячів доби йдеться в уривках із джерел?
А. «І оплакували його бояри яко заступника землі їхньої, а вбогії - яко заступника і кормителя... Він є новим Константином великого Риму...».
Б. «До книг він мав нахил, читаючи їх часто і вдень і вночі... Як ото хто-небудь землю зорав, а другий засіє, а інші пожинають і їдять поживу вдосталь, - так і сей».
11. Установіть, про що йдеться в уривках з літопису. Дайте історичний коментар зазначеним подіям.
A. «І став княжити Володимир у Києві один. І поставив він кумири на пагорбі, поза двором теремним: Перуна дерев’яного, і Хорса, і Дажбога, і Стрибога, і Сімаргла, і Мокош. І приносили їм люди жертви, називаючи їх богами, і приводили синів своїх і жертвували їх цим бісам, і оскверняли землю требами своїми».
Б. «Бояри ж, відповідавши, сказали: "Якби лихий був закон грецький, то не прийняла б хрещення баба твоя Ольга, що була мудрішою за всіх людей”. А Володимир, відповідавши, мовив: "То де ми хрещення приймемо?”. І вони сказали: "Де тобі вгодно”».
B. «Коли ж охрестили Володимира в Корсуні, то передали йому віру християнську, кажучи так: "Хай не спокусять тебе деякі з єретиків. А ти віруй, так говорячи: «Вірую во Єдиного Бога, Отця Вседержителя, Творця неба і землі»”...»
Г. «І коли Володимир прибув, повелів він поскидати кумирів - тих порубати, а інших вогню оддати. Перуна ж повелів він прив’язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому узвозу на ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити його палицями».
Д. «Мстислав вийшов на лови, і розболівся, і помер. І положили його у Чернігові в церкві святого Спаса, що її він спорудив був сам; було бо зведено її при ньому так заввишки, як, на коні стоячи, можна рукою досягти. Після цього ж узяв волость його всю Ярослав і став єдиновладником Руської землі».
Е. «А печеніги почали йти на приступ, і зступилися вони на тім місці, де ото є нині свята Софія, митрополія руська; бо тоді це було поле поза городом. І сталася січа люта, і ледве одолів під вечір Ярослав, і побігли печеніги в різні боки, і не знали вони, куди втікати».
12. Підготуйте розповідь про найвизначнішу київську подію або проведіть екскурсію Києвом часів Ярослава Мудрого від імені когось із її учасників - великого князя київського, князівського дружинника чи простолюдина.
Коментарі (0)