Войти
Закрыть

Походи монголів на Русь. Підпорядкування руських князівств Монгольській імперії (Золотій Орді)

7 Клас , Історія України 7 клас Хлібовська 2020

 

§ 18. Походи монголів на Русь. Підпорядкування руських князівств Монгольській імперії (Золотій Орді)

Згадайте, між ким та коли відбулася битва на річці Калка.

Як ви розумієте значення понять «монголи», «половці»?

Чи пам’ятаєте ви, що Роман Мстиславич відродив Руську державу під назвою Галицько-Волинське князівство?

1. Утворення держави монголів. Битва на річці Калка.

Наприкінці ХІІ століття численні племена монголів, що кочували на величезних просторах Центральної Азії, утворили державу. В 1206 році її очолив енергійний політик, відважний воїн Темучин, якого називали Чингісханом (тобто великим ханом). Як вам уже відомо з курсу всесвітньої історії, упродовж 1207-1222 років монголи підкорили Південний Сибір, Північний Китай, Середню Азію та Закавказзя.

У 1222 році монгольське військо, подолавши Кавказькі гори, рушило в половецькі степи. Половецький хан Кобяк звернувся з проханням до руських князів. «Якщо не допоможете нам, будемо ми сьогодні порубані, а вас назавтра порубають», — мовив він. На князівській раді було вирішено битися разом з половцями проти монголів. Об’єднане військо русичів і половців налічувало близько 60 тисяч воїнів. Монголи, дізнавшись про це, направили до руських князів послів із пропозицією відмовитися від походу, бо їм потрібні були лише половці. Однак князі не змінили свого рішення.

Як ви вже знаєте, в 1223 році русько-половецьке військо і монголи зустрілися на річці Калка (тепер річка Кальчик, притока Кальміусу). Бій був важкий і тривалий. Неузгоджені дії між половцями й руськими князями призвели до розгрому об’єднаного війська. Літописець пише, що «руські князі зазнали такої поразки, якої ще не було ніколи». Загинуло шість князів, лише кожен десятий воїн повернувся неушкодженим. Під час битви був поранений Данило Романович. Але він зумів вивести свої полки із бою і повернутися додому. Монголи, не маючи достатньо сил для продовження боротьби, пішли у свої степи.

  • 1. Хто став на чолі монголів у 1206 році?
  • 2. Чому половці звернулися про допомогу до руських князів про спільну оборону?
  • 3. Які наслідки мала битва на річці Калка?

Відлуння минулого.

Із літопису Ібн-ал-Сіра про похід полководців Чингісхана-Джебе й Субудая в Європу (1223 рік)

«Захопивши країну кипчаків [половців], татари в 620 [1223] році пішли походом проти руських. Останні з’єдналися, щоб дати бій, з кипчаками монголи відступали, були переслідувані ворогом протягом дванадцяти днів, поки раптом не напали на руських і кипчаків... Це був один із найзавзятіших боїв. Кипчаки і руські зазнали поразки; під час безладної втечі вони здебільшого були порубані. Ті, які врятувались, дісталися до Русі в самому нещасному вигляді. Монголи по їхніх слідах вдерлися туди, руйнуючи все, що було на їхньому шляху».

Картина Дмитра Зябкіна «Битва на Калці»

  • 1. Про яку битву йдеться в документі? Чому русичі й половці зазнали поразки?

2. Похід монголів на чолі із ханом Батиєм на Київську державу.

Після смерті Чингісхана в 1227 році його спадкоємці почали готувати завойовницький похід на Захід. Очолив його хан Батий (Бату). Основою монгольського війська складала важка кіннота. Воно мало метальні й стінобитні машини, які запозичили в китайців.

Перший удар монголів припав на князівства Північно-Східної Русі. Упродовж 1237-1238 років Батиєва орда спустошила землі Рязанського та Володимиро-Суздальського князівств. Після цього монгольське військо повернуло на південь. На шляху до Половецького степу їм відчайдушний спротив чинили мешканці невеликого міста Козельськ, що в Чернігівському князівстві. Його монголи назвали «злим містом», а всіх жителів винищили. Упродовж року кочовики перебували у степу, відпочиваючи і підгодовуючи коней.

Монгольське військо. Реконструкція

По тому, в 1239 році монголи рушили на князівства Південно-Західної Русі. Вони дощенту зруйнували Переяславську і Чернігівську землі. Восени 1240 року оточили Київ. Обороною міста керував хоробрий і вмілий воєначальник — тисяцький Дмитро. Головний удар по місту Батий завдав з півдня. Він припав на Лядські ворота. Монгольські тарани бухали в браму та стіни, аж поки завойовники не вдерлися в місто. Під ударами стінобитних машин не витримали і завалилися стіни Десятинної церкви, поховавши під уламками останніх захисників. Столиця Київської держави була захоплена, як свідчить літопис, 6 грудня. Наступного 1241 року монголи розгромили галицько-волинські землі. Тут їм вчинили опір жителі міст-замків Данилів і Крем’янець. Відступивши від неприступних фортець, Батий змінив тактику. Він розділив свою армію на кілька загонів, які розійшлися по землях Галичини і Волині, знищуючи все на своєму шляху. Запеклими були битв за міста Володимир, Звенигород, Галич, Ізяслав. Добре укріпленій столиці Галицько-Волинського князівства Холму та гірським фортецям вдалося відбити напади монголів. Далі вони рушили до Польщі та Угорщини.

Картина Василя Максимова «Татаро-монголи під стінами Володимира»

  • 1. Назвіть причини успішних загарбницьких походів монгольського війська.
  • 2. Які землі спустошили монголо-татари в 1237-1238 роках?
  • 3. Коли монголи захопили Південно-Західну Русь?

Відлуння минулого.

Із «Никонівського літопису» про оборону Києва від монголів

«Оборона Києва». Реконструкція

«У тому ж році [1240] прийшов Батий до міста Києва з величезною кількістю воїнів і оточив місто. І неможливо було нікому з міста вийти, ні в місто ввійти. І не можна було чути в місті один одного від скрипіння возів, від звуків труб, від іржання стад кінських, від крику та галасу вся земля була переповнена монголами. ... Багато колод било [у стіни] безперестанно, а городяни мужньо боронилися, і багато було мертвих, і лилася кров, як вода».

  • 1. Поміркуйте, чому монголам вдалося захопити Київ.

 

3. Підпорядкування руських князівств Золотій Орді.

1242 року Батий припинив похід на Захід і, знову пройшовши руськими землями, привів орди в пониззя річки Волга. Там монголи заснували державу — Золоту Орду, одну із найбільших імперій у Євразії. Її очолював хан. Столицею стало місто Сарай (у перекладі з татарської означає «палац»). Золота Орда поділялася на провінції — улуси.

Найбільше потерпали від Золотої Орди найближчі до неї Київське, Переяславське і Чернігівське князівства, що увійшли до одного із західних улусів Монгольської імперії. Там постійно кочувало монгольське військо, готове у будь-який час до збройного нападу. В Києві правив золотоординський урядовець — баскак, котрий відповідав за збір данини і проводив облік населення. Менш залежним від ординців було Галицько-Волинське князівство.

Отже, Київська держава перестала існувати, а знекровлені князівства опинилися під владою Золотої Орди. Поневолене населення платило численні податками, відбувало виснажливі повинності, як наприклад, утримання доріг, молодь забирали в рабство, а селян і ремісників нещадно грабували. Князі мусили їздити в Золоту Орду, щоб отримати з рук хана ярлик (грамоту з дозволом ) на право управління своїми землями. Наприкінці 1245 року в Сарай приїхав Данило Галицький, який добився від Батия підтвердження прав на Галицько-Волинське князівство. «Доручено йому його землю», — зазначав літописець. Залежність від Золотої Орди передбачала участь княжого війська в походах монгольської армії. Натомість виплату данини не передбачали. Проте не завжди походи в Орду були безпечними для князів. Літописець розповів про мученицьку смерть чернігівського князя Михайла Всеволодовича, викликаного в Сарай у 1246 році, за відмову виконати язичницькі обряди.

«Баскаки збирають данину». Реконструкція

Золотоординське поневолення стало важким випробуванням для руських земель.

  • 1. Як називалася держава, заснована монголами в пониззі Волги?
  • 2. Хто такі баскаки? Які функції вони виконували?
  • 3. У якому становищі опинилися руські землі, підкорені монголами?

Відлуння минулого.

Із книги Плано Карпіні «Історія монголів» про життя на Русі під золотоординським поневоленням (1246 рік)

«Вони ні з ким не укладають миру, за винятком тих, які підкорюються їм. Вони від них вимагають: ходити з ними на війну проти всіх і давати десятину від усього — як з людей, так і з речей. Відрахувавши десять, беруть одного... Решту ж наказували, щоб кожний, як малий, так і великий, навіть немовля одноденне, давав данину, а саме: по шкурі білого ведмедя, чорного бобра, забула (соболя)., дохона (тхора), і по одній шкурі чорної лисиці. Хто не заплатить данини, того відводять до монголів, де він лишається в рабстві...».

  • 1. Як змінилося життя людей із встановленням у руських землях ординського ярма?

1. Запишіть у зошит дати та події, пов’язані з ними, трьома кольорами:

- 1239 р. — монголи зруйнували Переяславську і Чернігівську землі;

- 6 грудня 1240 р. — монголи захопили Київ;

- 1241 р. — монголи спустошили Галицько-Волинські землі;

- 1242 р. — засновано Золоту Орду.

2. Які поняття зашифровані в ребусах? Складіть з ним речення.

3. Від першої зустрічі русичів з монголами на річці Калка, де русько-половецькі війська зазнали поразки, до першої масштабної перемоги русичів над ординцями в битві на Синіх Водах пройшло 139 років. Коли відбулася битва на річці Сині Води?

4. Об’єднайтеся в групи. Створіть ілюстровану схему на тему: «Золотоординське панування на руських землях».

5. Перевірте себе, зайшовши за посиланням.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 7 клас Хлібовська 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду