Держава Феодоро у Криму
- 6-11-2022, 19:41
- 443
7 Клас , Історія України 7 клас Дудар, Гук 2020
§ 25. Держава Феодоро у Криму
Пригадайте, якою була доля народів Криму за часів монгольської навали.
Розгляньте карту. Визначте особливості географічного положення держави Феодоро.
Феодоро — середньовічна держава у Криму. Її територія займала південно-західну гірську частину півострова. Дослідники вважають, що центром цього князівства було сучасне городище Мангуп. Але таку назву на позначення столиці стали вживати після 1475 р., а до того місто, напевно, називали Феодоро.
У IX ст. ці землі контролювала Візантійська імперія. Наприкінці X — на початку XI ст. Феодоро раптом почало занепадати. Науковці вважають, що причиною цього міг стати як напад печенігів, так і землетрус.
Життя у місті відродилося аж у 60-ті роки XIV ст. — і землі навколо нього об’єднали в одну державу, яку й назвали Феодоро.
Розгляньте світлину фортеці. Поміркуйте, чому для Феодоро було важливим мати гарно укріплену цитадель.
Фортеця у городищі Мангуп. Сучасний вигляд
Відновилася й розквітла держава лише у XV ст. завдяки ефективній політиці феодоритського князя Алексія. За його правління було збудовано основні фортеці держави, відреставровано давні храми і зведено нові, відбудовано столицю.
Основним джерелом з історії князівства є згадки в італійських (генуезьких та венеційських) документах XV ст. Збереглися епіграфічні пам’ятки князівства — написи на кам’яних поверхнях, а також згадки в письмових джерелах грецького, османського і західноєвропейського походження.
Важко реконструювати життя мешканців Феодоро. Відомо, що населення князівства сповідувало православ’я, хоча його населяли представники різних народів, як-от греки, готи, алани, черкеси, татари, караїми.
У 1475 р. потужний османський (турецький) флот під командуванням візира Гедик-Ахмеда-паші напав на Кафу і стрімко заволодів містом. Згодом османське військо захопило всі генуезькі володіння у Криму. Правителі Феодоро — князь Ісаак та його наступник Александр — хоробро боронили свою столицю. Тоді тільки один союзник надав феодоритам допомогу молдавський господар Штефан III Великий надіслав на підтримку 300 вояків. Облога Феодоро тривала майже пів року. Та османи мали значну перевагу — використовували важкі гармати, які руйнували укріплення, тож урешті здобули місто. Родину князя полонили, а самого Александра стратили у Стамбулі в 1476 р. Так князівство Феодоро стало Кафинським санджаком, тобто провінцією Османської імперії.
- 1. Визначте основні риси розвитку держави Феодоро в Криму.
- 2. Чому Османська імперія прагнула взяти під контроль землі Кримського півострова?
- 3. Виконайте онлайн-вправу.
- Дізнайтеся більше про розвиток Феодоро. Прочитайте додатковий матеріал.
Домашнє завдання
1. Визначте, які події із всесвітньої історії впливали на розвиток українських земель. Проілюструйте свої висновки прикладами з історії князівства Феодоро.
2. Намалюйте ілюстрацію-комікс або напишіть невеликий твір про життя феодоритів.
Коментарі (0)