Військо Запорозьке в 1650-1653 рр.
- 23-09-2022, 14:24
- 235
8 Клас , Історія України 8 клас Бурнейко, Наумчук
§22. Військо Запорозьке в 1650-1653 рр.
Якою була мета боротьби Б. Хмельницького?
Якими були умови Зборівської мирної угоди?
Коли було укладено Зборівську мирну угоду?
Упродовж уроку з’ясуйте ключові моменти боротьби українського народу за волю в 1650-1653 рр.
1. 1-й молдовський похід. Напад М. Калиновського на Брацлавщину
Зверніть увагу — це важливо!
1650 р. Б. Хмельницький відновив приязні стосунки із ханом Іслам - Ґереєм III, і об’єднаними силами рушили на Молдавію, у вересні 1650 р. здобули її столицю — м. Ясси, а господар (князь) Молдови Василь Лупул погодився на союз із Військом Запорозьким. Запорукою нового союзу мало стати весілля дочки Василя Лупула Розанди та Тимоша — старшого сина Богдана Хмельницького. Так завершився Перший Молдовський похід.
10 лютого 1651 р. Річ Посполита порушила Зборівський мир — понад 25-тисячне військо Мартина Калиновського захопило м. Красне на Брацлавщині. Потім М. Калиновський спробував захопити Вінницю, але завдяки старанням вінницького полковника Івана Богуна і вчасно надісланим підкріпленням від Хмельницького було не тільки захищено Вінницю, але і вигнано загарбників за межі козацької держави. Так було зупинено спробу захопити Брацлавщину, під час якої М. Калиновський надаремно згубив близько половини свого війська.
1. Чим закінчився Молдовський похід?
2. Хто і коли порушив умови Зборівської мирної угоди?
Обеліск на могилі Данила Нечая поблизу с. Черемошного на Вінничині
Дослідник про Данила Нечая і Національно-визвольну війну. о. Юрій Мицик (український історик)
Данило Нечай - герой Визвольної війни українського народу середини XVII ст., брацлавський полковник. Нечай разом із Б. Хмельницьким брав участь у підготовці повстання (з 1646 р.)... Організував Брацлавський полк, який став одним із найбоєздатніших. ... По смерті Максима Кривоноса очолював радикальну течію у повстанському русі... Навесні 1649 р. організував оборону Поділля та Південної Волині, вів бої під Баром, Меджибожем. (Брав участь у всіх кампаніях 1648-1650 рр.). Загинув у бою після раптового нападу ... М. Калиновського на м. Красне (взимку 1651 р.).
1. Яка роль Д. Нечая під час Збаразько-Зборівської кампанії?
2. Хто захищав м. Красне на Брацлавщині від М. Калиновського?
Вінницький полковник Іван Богун
Джерело про захист Вінниці І. Богуном навесні 1651 р.
Літопис Григорія Граб’янки
...Ще (вояки М. Калиновського) не дійшли до Вінниці, як він організував засідку і перебив значну частину шляхетського війська... (Богун) прорубав лід на річці Бог (Пд. Буг) і притрусив лід снігом... Поляки кінно пішли на штурм ... проломилися й багато потонули. ... чимало (вояків М. Калиновського) перебили козаки і під час штурму Вінниці.
1. Яку засідку організував Іван Богун?
2. Берестецька битва 1651 р. Білоцерківська мирна угода
Зверніть увагу — це важливо!
Після зимової поразки М. Калиновського Річ Посполита до початку літа зібрала величезне військо: регулярні королівські загони, шляхетське ополчення, наймані західноєвропейські загони та озброєні слуги разом складали понад 200-тисячну армію на чолі із королем, Миколаєм Потоцьким та Мартином Калиновським. Військо Б. Хмельницького складалося із козацьких та селянських загонів, татарської кінноти Іслам-Ґерея III і разом також сягало 200 тисяч. Зійшлися дві армії під м. Берестечком на Волині.
Берестецька битва тривала з 18 по 30 червня 1651 р. Вже на третій день бою стала відчутною деяка перевага українсько-татарського війська, проте в найбільш вирішальний момент Іслам-Ґерей III відвів свої загони з поля бою. Б. Хмельницький з малою охороною кинувся навперейми ханові, але був ним ув’язнений і звільнений лише по завершенні битви. Тим часом козаки 10 днів в оточенні боронилися від атак вдвічі більшого війська, після чого 30 червня під керівництвом Івана Богуна налагодили переправи через р. Пляшівку, до якої були притиснуті ворогом, і під покровом ночі вийшли з оточення. Поразка під Берестечком ослабила козацьке військо і загрожувала знищенню української державності.
Після звільнення з полону Б. Хмельницький швидко відновив боєздатність козацького війська і вже у вересні під час протистояння під Білою Церквою, маючи близько 60 тисяч війська, змусив великого коронного гетьмана М. Потоцького до підписання мирної угоди. Білоцерківський мирний договір 18 вересня 1651 р. обмежував володіння гетьмана лише землями Київського воєводства, але дозволив у критичній ситуації зберегти козацьку державу і дав Богдану Хмельницькому час для підготовки до подальшої боротьби.
1. Які війська зібралися на битву під Берестечком 18 червня 1651 р.?
2. Хто врятував від розгрому козацьке військо під Берестечком?
3. Чого вдалося домогтися Б. Хмельницькому попри поразку в Берестецькій битві?
Кам’яний хрест з козацького цвинтаря на полі Берестецької битви
Джерело про панічний відхід окремих частин українського війська під час переправи через р. Пляшівку.
Літопис Григорія Граб’янки
...На раді полковники вирішили навести через Плешиву міст ... і дати змогу усьому козацтву вийти з облоги. Посеред ночі з возів, з войлоку та опанчі козаки навели три мости через Плешиву, а на ранок тими мостами пішли кінні загони (І. Богуна). Побачив їх Лянцкоронський ... відступився і дав прохід козакам. (Тим часом) з-поміж сіроми ... зчинилося сум’яття, всі кинулися до переправи, юрмилися, щоб вибратися на мости, сильно розхитали їх і почали тонути. Сила-силенна люду загинула в болоті...
Примітка. Селяни вирішили, що старшина хоче втекти з табору без них.
1. Висловіть декілька припущень. Яка саме деталь із описаних подій зчинила поміж селян паніку?
Бойова коса - основна зброя селянських загонів
Учасник подій про героїчний опір окремих козацьких загонів під час Берестецької битви.
Станіслав Освєнцім (шляхтич із посполитого рушення)
Одна ватага козацька, зложена з двохсот або трьохсот козаків, зробивши засіку на однім острівці, ставила мужній опір так відважно і самовідречено, що Потоцький велів їм обіцяти життя (коли піддадуться). Але вони не хотіли того прийняти. ...Викинули з чересів своїх гроші в воду і так сильно почали відбиватися від наших, що кінець-кінцем піхота мусіла на них гурмом наступити. А хоч ... розігнала з острова (з великими власними стратами), але ... один з них, добившися до човна, на очах короля і всього війська дав докази мужности не хлопської! Кілька годин відбивався він з того човна косою, зовсім не вважаючи на стрільбу - котра чи то припадком його не трапляла - чи такий твердий був, що кулі його не брали.
1. Наскільки можна довіряти джерелу? Чому?
Угода
Основні пункти Білоцерківського мирного договору 18 вересня 1651 р.
Територія козацької держави обмежувалась Київським воєводством.
До Брацлавського і Чернігівського воєводств поверталася польська адміністрація.
Магнати і шляхта отримували свої довоєнні маєтки.
Козацький реєстр зменшувався із 40 до 20 тисяч.
1. Відшукайте місця і роки головних битв.
Януш Радзивілл
Джерело про похід на Київ литовських військ Я. Радзивілла в червні-липні 1651 р. (в часі Берестецької битви).
Літопис Григорія Граб’янки
...(Януш Радзивілл), розбивши Небабу (чернігівського полковника) під Лоєвом, а потім і Гаркушу, завітав ... у Київ, сплюндрував вогнем опустілий Поділ, бо козаки і міщани, посідавши на байдаки і добро забравши, Дніпром попрямували на Черкаси, а то іще далі. Пограбував Радзивілл Київ і всю здобич ... послав до себе.
Примітка. Вище духовенство та магістрат попросили козаків вийти за межі міста, щоб уникнути в ньому побоїща.
1. Співставте мету і наслідки прохання магістрату міста до козаків.
3. II - IV Молдовські походи. Жванецька облога 1653 р.
Зверніть увагу — це важливо!
Молдовський господар Василь Лупул після Берестецької битви відмовився дотримуватися союзу з Україною. Тоді Б. Хмельницький із кримським ханом вирушив у Другий Молдовський похід, а Ян II Казимир, щоб захистити свого нового союзника, відправив навперейми їм військо на чолі з Мартином Калиновським. Бій відбувся 23 травня 1652 р. поблизу гори Батіг на Брацлавщині (нині Вінницька обл.) і завершився цілковитою поразкою королівського війська. Після Батозької битви повсталі козаки, селяни та городяни знову очистили від королівських урядників Брацлавське та Чернігівське воєводства. Так Білоцерківський договір втратив чинність. А гетьман з сином Тимошем і військом вирушив до Молдавії, відновив союз із В. Лупулом, а дещо згодом справили весілля Тимоша та Розанди Лупул.
У відповідь на це володарі Валахії Матвій Басараб та Трансільванії Дєрдь II Ракоці, об’єднавши свої зусилля, навесні 1653 р. захопили м. Ясси, усунувши від влади В. Лупула. Через це у квітні 1653 р. відбувся III Молдовський похід. іиміш Хмельницький на чолі експедиційного козацького корпусу відновив владу тестя над Молдовою, але як тільки повернувся до України, Лупул знову був змушений тікати зі своєї столиці і потрапив в облогу в м. Сучава. Через це у серпні 1653 р. розпочався трагічний Четвертий Молдовський похід. Тиміш Хмельницький з 6-тисячним військом прорвався крізь оточення до В. Лупула, але зняти облогу йому не вдалося. 2 вересня 1653 р. він зазнав смертельного поранення гарматним ядром.
Б. Хмельницький не зміг надіслати до Молдавії більше війська, оскільки саме в цей час разом з татарами взяв в облогу понад 40-тисячне військо Яна II Казимира під Жванцем (неподалік Хотина). Від повного розгрому короля під час Жванецької облоги 1653 р. вчергове порятував Іслам-Ґерей III. Він уклав з королем усну Кам’янецьку угоду 15 грудня 1653 р. За тією угодою, король мав ханові виплачувати щорічні «упоминки» - своєрідну данину, а щодо козаків поверталися в дію умови Зборівської угоди 1649 р., що вже їх не влаштовувало. Тому Б. Хмельницький вирішив шукати нового союзника.
1. Коли відбулася і як закінчилася битва під Батогом? Які її наслідки?
2. Коли відбулися та чим закінчилися Третій та Четвертий Молдовські походи?
3. Коли відбулася та чим закінчилася Жванецька облога?
Розанда Хмельницька-Лупул
Свідок подій, що перебував у Яссах, про бій Тимоша Хмельницького під Яссами навесні 1653 р.
Павло Алеппський (архідиякон, сирійський мандрівник)
Козаки стояли табором, обставившись возами і викопавши навколо рів і зробивши вал... Вони сиділи спокійно в ровах так, що не видно було й душі, коли ж молдавське військо приступило і вистрілило зі своїх гармат, козаки спочатку стріляли з своїх 11 гармат, потім дали вогонь з рушниць, а нарешті, добувши шабель, кинулися рубати неприятеля, від котрого нічого не лишилося, крім скорої втікачки.
1. Зверніть увагу. Багато дослідників вважають, що козаки першими почали застосовувати настільки поширене нині використання окопів.
Тиміш Хмельницький
Сучасник про можливі наслідки перемоги Тимоша Хмельницького під Яссами.
Анджей Тшебіцький (коронний підканцлер у 1653 р.)
Тепер небезпека ця (козацька) ще збільшилася з перемогою бунтівників (козаків) на Волощині (у Молдавії), коли 10 тисяч козаків побило легко, з першого ж наступу 30-тисячне військо Ракоція, воєводи Валахії і нового господаря Волощини. Треба ... міркувати, яка то величезна козацька сила ... коли вони відважилися свої сили розділити на двоє - чого іншими роками не робили. ... Переможений Ракоцій і воєвода Валахії, бачучи слабосилість Польщі, без сумніву, ратуючи себе, увійдуть в порозуміння з Хмельницьким проти короля і Корони.
1. Яких трьох наслідків боявся польський урядник?
Детальніше про...
дії козаків у Сучаві після загибелі Тимоша Хмельницького
Козаки ще місяць утримували місто, незважаючи на щільну облогу, а потім погодилися його здати, але натомість отримали можливість повернутися додому при зброї і з тілом загиблого гетьманича.
План Жванця із замком (виконав Наполеон Орда)
Джерело про становище польських військ на чолі з Яном II Казимиром під Жванцем.
Літопис Григорія Граб’янки
...Король ... став біля Жванця. ...Ось тоді Хмельницький разом з ханом і підійшли до (коронного) війська і так облягли його, що (коронні вояки) не могли з табору й голови виткнути. Почався голод ... (з п’ятнадцяти тисяч піших залишилося тільки чотири), чимало кінних та піших і від меча загинуло. ... Король ... почав хана просити і згоду обіцяти. Проте хан, аж поки йому не заплатять за труди і поки Зборівських статей козаків клятвою король не підтвердить, не хотів меч у піхви вкладати. Тоді поляки здалися на ласку переможців (і) з усім погодилися ... (а) самі заледве з вошами повернулися у Польщу.
1. Запропонуйте декілька інших можливих варіантів розвитку подій.
Коли в Україні
1653 р. Т. Хмельницький здійснював Молдовські походи, ... в Англії лордом-протектором було проголошено Олівера Кромвеля.
Підсумуйте свої знання.
1-2. Запам’ятайте дати і події.
- вересень 1650 р. - Перший Молдовський похід.
- лютий-березень 1651 р. - напад Мартина Калиновського на Брацлавщину.
- 18-30 червня 1651 р. - Берестецька битва.
- 18 вересня 1651 р. - Білоцерківський мирний договір.
- 23 травня 1652 р. - битва під Батогом, а потім похід до Молдавії.
- квітень-серпень 1653 р. - Молдовські походи Тимоша Хмельницького.
- вересень-грудень 1653 р. - Жванецька облога.
- 15 грудня 1653 р. - Кам’янецька угода.
3. Підготуйте усну довідку про введення в дію і припинення чинності Білоцерківського мирного договору.
4. Висловіть обґрунтоване судження. Які держави були зацікавлені у зміцненні Війська Запорозького, а які - ні і чому?
Коментарі (0)