Узагальнення до розділу І «Українські землі в XVI ст.»
- 27-09-2022, 00:05
- 325
8 Клас , Історія України 8 клас Струкевич (2 варіант підручника)
УЗАГАЛЬНЕННЯ ДО РОЗДІЛУ І «УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ в XVI ст.»
Українське суспільство XVI ст. було подібним до європейських, поділених на тих, що воюють, моляться й працюють. Провідну роль у суспільстві відігравала шляхта.
На житті українських станів позначився перехід від натурального до товарного виробництва. Він посприяв запровадженню фільваркової системи, розвитку зернового, лісового господарства та тваринництва. Це, зрештою, призвело до повного закріпачення селян, насамперед на західноукраїнських землях і в центральних районах Правобережжя.
Поступовий занепад Великого князівства Литовського спонукав до укладення Люблінської унії з Польським королівством та утворення нової держави — Речі Посполитої. Унія призвела до включення українських земель до складу Польського королівства. В Україні настало різке посилення національного, релігійного та соціального гноблення, вона опинилася перед загрозою національної катастрофи внаслідок окатоличення й полонізації української шляхти.
Поширення в Україні європейських реформаційних і контрреформаційних рухів спричинило зародження українського національно-визвольного руху. Православні церковні громади рішуче стали на захист рідної культури, освіти й мови, піднімали громадський дух, сприяли формуванню патріотичних настроїв національного відродження.
Виникнення за Дніпровими порогами міцної козацької організації з центром у Запорозькій Січі сприяло подальшому піднесенню національно-визвольного руху. Демократичні засади управління, участь козаків в управлінні спільними справами перетворили Запорозьку Січ на козацьку республіку, яка отримала міжнародне визнання.
Посилення національно-релігійного гніту наприкінці XVI ст. дало поштовх до козацьких воєн протягом 1591-1596 рр. Вони яскраво виявили національно-визвольний і соціальний характер боротьби.
Складовою історичних процесів XVI ст. була українська культура, яка протягом цього періоду здійснила прорив у розвитку української літературної мови, що набувала яскраво виражених ознак мови народу, шкільництва (заснування вищої школи — Острозької академії), сприяла поширенню книгодрукування.
Надзвичайно вагому роль у розвитку української культури того часу відіграло те, що, проживаючи на місці зустрічі трьох цивілізацій, українці мали можливість побачити свою відмінність від інших, тому й берегли власну культуру. Вони навчилися запозичувати все найкраще в інших народів; навчилися і свого не цуратися, і чужого навчатися.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ ДО РОЗДІЛУ І
1. Укажіть, якому історичному діячеві належать слова.
«Наголошуємо Вашій королівській милості, що ми погоджуємося (на створення Речі Посполитої. — Авт.) як люди вільні, свобідні. Щоб ми не були понижені в нашій шляхетській гідності. Бо ми є нарід такий поштивий, що не відступимо першенства ніякому іншому народові на світі...»
А Байді (Дмитру) Вишневецькому
Б Костянтину Острозькому
В Северину Наливайку
Г Костянтину Вишневецькому
2. Установіть хронологічну послідовність.
А укладення Люблінської унії
Б будівництво Хортицької фортеці
В заснування першого православного колегіуму
Г створення Пересопницького Євангелія
3. Визначте, у яких твердженнях ідеться про В.-К. Острозького.
А майже 50 років обіймав уряд київського воєводи, проте слави полководця не зажив
Б підтримував православ’я й одночасно поважав віру інших конфесій
В засновник і перший ректор Острозької академії
Г фінансував написання та друкування Острозької Біблії
4. Установіть відповідність між проявами протистояння.
1 виникнення козацтва
2 посилення реформаційного впливу в Україні
3 створення єзуїтських колегіумів
А зосередження українського православного духовенства на питаннях оновлення церкви
Б утворення греко-католицької церкви
В розвиток православними братствами освіти та книгодрукування
Г протистояння наступові Кримського ханства, Османської імперії на українські терени
5. Укажіть вимоги, які ставилися до членів січового товариства.
А сповідування православ’я
Б спілкування українською «природною» мовою
В обітниця не одружуватися
Г володіння майном на землях Війська Запорозького
Д обов’язкова участь у морських походах
Е утримання сім’ї в зимівниках
Коментарі (0)