Войти
Закрыть

Практичне заняття. Богдан Хмельницький як політик і особистість

8 Клас , Історія України 8 клас Гупан, Смагін, Пометун

 

§ 21. Практичне заняття. БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ ЯК ПОЛІТИК І ОСОБИСТІСТЬ

1. ЯКІ ФАКТИ ВІДОМІ ПРО ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНІСТЬ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО

Прочитайте основні факти біографії Богдана Хмельницького й обговоріть: яку освіту він здобув? Які факти біографії Хмельницького свідчать про те, що на початку Національно-визвольної війни він уже мав досвід воєначальника та дипломата? Які факти з його біографії вам найбільше запам’яталися?

Богдан-Зиновій Хмельницький народився 27 грудня 1595 р. в сім’ї дрібного українського шляхтича Михайла Хмельницького в родовому маєтку на хуторі Суботові, що на Чигиринщині. Навчався у школі при одному із монастирів Києва та в єзуїтському колегіумі у Львові, володів кількома мовами.

У 1620 р. у складі Чигиринської сотні реєстровців вирушив у похід до Молдови проти турків. У битві під Цецорою потрапив у полон. Звільнившись із полону, повернувся на службу до Чигиринського полку.

Брав участь у Смоленській війні 1632—1634 рр. на боці Польщі, у морських походах проти Туреччини, у козацькому повстанні 1637—1638 рр.

Повернувшись із походів, одружився з козачкою Ганною Сомківною. Мав трьох синів — Тимоша, Юрія та Остапа, який помер у дитинстві, і чотири доньки.

Набуваючи військового досвіду, просувався старшинськими посадами. Обстоював інтереси війська запорозького у козацьких посольствах, зокрема на переговорах із польським королем.

У 1648 р. на Запорозькій Січі підняв повстання проти Речі Посполитої, поклавши тим самим початок Національно-визвольній війні.

Під час війни виявив себе як досвідчений полководець, вправний дипломат, видатний державний діяч.

Помер у 1657 р. у Чигирині. Похований у Суботові в Іллінській церкві.

2. ЩО ГОВОРЯТЬ СУЧАСНИКИ ТА ІСТОРИКИ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ «ВЕЛИКОГО ГЕТЬМАНА»

Прочитайте наведені оцінки та виділіть протилежні. Як ви вважаєте, чим можна пояснити таке різноманіття? Яка (які) з наведених оцінок збігаються з вашими думками? Чому?

Український історик В’ячеслав Липинський (поч XX ст.)

нації нашої вийшов один з найбільш геніальних державних мужів Східної Європи, який для України зробив більше, ніж слушно прозваний «Великим» Петро зробив пізніше для Московщини. Бо Петро Великий тільки реформував готову вже державу... А Богдан Хмельницький творив нову європейську державу... й одночасно укріплював західну культуру в Україні в обличчю постійної татарської й московської небезпеки зі Сходу — і серед української громади, яка вся від верху до низу носила шаблі при боці... і яка кожної хвилини готова була кинутись до оружної боротьби сама поміж собою.

Із подорожніх нотаток Павла Алеппського

Описуючи своє враження від гетьмана Хмельницького, Павло Алеппський підкреслює: «Так ось він, Хмель, якого слава й ім’я рознеслися по всьому світу».

Подорожні нотатки сирійського архідиякона Павла Алеппського описують подорож антіохійського патріарха Макарія Україною у 1654 і 1656 рр.

Історик Михайло Грушевський

Він був «людиною дійсно великою своїми індивідуальними здібностями і можливостями. Але цих здібностей не вистачило йому для розв’язання історичного вузла українського життя. Як провідник, двигач і насильник мас він показав себе дуже яскраво, але політиком був невеликим і, поскільки керував політикою своєї козацької держави, виходила вона не дуже мудро... На Україні нікого так не любили, хвалили та не проклинали, як Хмельницького».

Сучасний історик Наталя Яковенко

Найбільшим досягненням Хмельницького у процесі Національно-визвольної війни українського народу було утворення й формування Козацько-Гетьманської держави — Війська Запорозького (1648—1764). У всіх галузях державного будівництва — у війську, адміністрації, судівництві, фінансах, у царині економіки й культури, Хмельницький виступає як державний діяч великого формату. Це виявилося в організації верховної влади нової української держави, яка під зверхністю й титулом Війська Запорозького й під владою його гетьмана об'єднала всі верстви українського народу. Б. Хмельницький створив не тільки державний апарат і виховав цілий гурт бойових військових і цивільних керівників як з козацької старшини, так і з української шляхти, але й цілу провідну верству Козацько-Гетьманської держави, яка, попри всі труднощі і поразки, зуміла свої завоювання зберегти і вдержати, супроти навали Москви і польсько-турецьких зазіхань, майже до кінця XVIII ст.

Із Літопису Самійла Величка

Бог послав їм, як Мойсея, людину на ймення Богдан Хмельницький, і дав йому підставу й розум визволити від такої тяжкої кормиги лядської вільний малоросійський народ, і віднайти йому сподівану свободу.

3. ЯКОЮ ЛЮДИНОЮ ПОСТАЄ БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ В ОЧАХ СУЧАСНИКІВ І НАЩАДКІВ

На основі поданих документів та ілюстрацій визначте риси характеру Богдана Хмельницького. На думку дослідників, гравюра Гондіуса найбільш правдиво відтворює зовнішність Хмельницького. Чи згодні ви з цією думкою? Чому?

Із книги Наталі Яковенко

Достеменно відомо, що 1620 р. Богдан... прийняв справжнє бойове хрещення у битві з турками під Цецорою... Юнак потрапив у полон і так би й скінчив своє життя на галерах, якби його не викупила мати, обмінявши на когось із родовитих турецьких полонених, захоплених раніше козаками...

Богдан був професійним вояком, брав участь у славетних морських експедиціях до Туреччини, відзначився у Смоленській кампанії 1633 р...

У 1644 р. де Брежі писав кардиналові Мазаріні: «Серед козаків є непересічний полководець Богдан Хмельницький, з котрим рахуються навіть при дворі». Щодо побутових звичок і уподобань, то відомо, наприклад, що гетьман палив довгу турецьку люльку і полюбляв каву, на ті часи ще мало вживану в Європі. Добре стріляв з лука, з яким виїздив на бій, а зі зброї завжди носив при собі шаблю. У доброму настрої міг пограти на бандурі.

Із книги історика Тараса Чухліба

Ті, кому пощастило спілкуватися з ним, звертали увагу на тонкий розум, ерудицію, вміння передбачати розвиток подій, сильну політичну волю гетьмана. Богданова різкість у судженнях і запальність у розмові поєднувалися з м’якістю і привітністю, дотепність — із мовчазністю, простота і щирість — з лукавством і мстивістю, доброта — із суворою вимогливістю і навіть жорстокістю. У його характері дивовижно сплелися воєдино відчайдушна сміливість і холоднокровна обачність, принциповість, що межувала з упертістю, і готовність до компромісу. Можна сказати, що це була цільна, але водночас і суперечлива натура.

Джерела засвідчують, що Богдан Хмельницький за невиконання своїх наказів суворо карав своїх полковників. Так, по декілька діб прив’язаними до гармати були і відчайдушний Максим Кривоніс, і писар Іван Виговський...

Сильний і вольовий характер гетьмана проявлявся у багатьох життєвих ситуаціях. Наприклад, коли в червні 1657 року до Чигирина приїхали посли зі Швеції, то вже тяжко хворий Богдан, як свідчив керівник посольства Гетгард фон Веллінг, «незважаючи на свою слабість, велів перенести себе туди (до кімнати переговорів), щоб мати зі мною розмову».

З Літопису Григорія Граб’янки

Це була людина воістину варта звання гетьмана. Він не боявся біди, у найтяжчому становищі не втрачав голови, не боявся найтяжчої роботи, був міцний духом; з однаковою мужністю зносив мороз і спеку, їв і пив не скільки хотів, а скільки можна було, ні вдень, ні вночі не знемагав від безсоння, а коли справи і труд воїна зморювали його, то він спав невеличку крихту часу і одягався він так, як і всі інші, мав коней та зброю не набагато кращу, ніж в інших.

1 — невідомий художник, копія з прижиттєвої гравюри В. Гондіуса;

2 — Б. Хмельницький на іконі Покрови Пресвятої Богородиці;

3 — А. Орльонов. Богдан Хмельницький спостерігає за пересуванням військ

Із записок венеційського дипломата Альберто Віміна

На зріст він скоріше високий, ніж середній, широкої кості й міцної будови. Його мова і спосіб правління показують, що він наділений зрілим судженням і проникливим розумом... У поводженні він м’який і простий, чим викликає до себе любов вояків, але, з іншого боку, підтримує серед них дисципліну суворими стягненнями...

4. ЯК СЬОГОДНІ ВШАНОВУЄМО ПАМ’ЯТЬ ВИДАТНОГО ДІЯЧА

Розгляньте зображення і обговоріть: як сьогодні вшановують пам’ять Богдана Хмельницького в Україні? Чи вважаєте ви це справедливим? Чому? Чи варто сучасній людині знати про нього більше? Чому?

1 — образ Б. Хмельницького в сучасному кіно, опері;

2 — ордени Б. Хмельницького для нагородження полководців: радянський і сучасний;

3 — сучасні монети і паперові гроші із зображенням Б. Хмельницького;

4 — наукові дослідження М. Костомарова про життя і діяльність Б. Хмельницького;

5 — пам’ятники Б. Хмельницькому в Києві та у Жовтих Водах;

6 — пам’ять про гетьмана в назвах вулиць, меморіальних дошках, назвах населених пунктів

Перевірте засвоєне на уроці

Сформулюйте власне ставлення до діяльності чи постаті Богдана Хмельницького. Викладіть свої думки в короткому есе, скориставшись методом «ПРЕС».

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 8 клас Гупан, Смагін, Пометун", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація