Перевірте, чого навчилися з теми. Становлення козацтва (XVI - перша половина XVII ст.)
- 17-10-2022, 23:23
- 888
8 Клас , Історія України 8 клас Власов, Панарін 2021
Перевірте, чого навчилися з теми. Становлення козацтва (XVI - перша половина XVII ст.)
ДАТИ І ПОДІЇ
1. Установіть хронологічну послідовність подій.
► Затвердження сеймом Речі Посполитої «Ординації Війська Запорозького реєстрового...» ► здобуття запорожцями фортеці Кодак ► Хотинська війна ► Деулінське перемир’я ► перша писемна згадка про козаків.
ІСТОРИЧНЕ ДЖЕРЕЛО
2. Установіть, про що йдеться в уривках з історичних джерел. Дайте історичний коментар зазначеним подіям.
A. «Коронний гетьман Карл Ходкевич, верхи на коні, стояв біля свого шанця, коли примчав гонець зі звісткою, що козаки з кількома польськими загонами захопили вже табір Османа і що для остаточної перемоги бракує тільки підмоги... Після несподіваного вторгнення запорожців у табір Османа турків охопила паніка: люди всіх станів були в невимовній тривозі, а сам Осман, який так недавно гадав, що нема на світі нікого могутнішого за нього, тепер на власні очі бачив усю непевність свого становища».
Б. «Хортиця - місцевість на Борисфені. Тут Дмитро Вишневецький, стародавній преславний герой, уславлений своїми воєнними звитягами, поставив колись фортецю. Середину цього місця оточив кам’яним муром та огорожею з дубів, що піднеслися, зміцнені природою та Богом. Унаслідок цього він міг протидіяти наступові кримського хана та сил усієї його орди».
B. «Хто ж затримає народ, коли в нього так закрутилися колеса свавілля, що їх ніяким чином не можна стримати!.. Переконався я про це під Кумейками: зимою знищив Павлюка, на весну, незважаючи на такий великий розгром, ожив Острянин. Розгромив я Острянина - зразу ж було обрано керівником Гуню, і я двадцять тижнів вів із ним війну та ледве привів до послуху зброєю і немалим пролиттям крові!»
Г. «Конашевич надзвичайно спритно, страшенно збентеживши ворога, злучився з Владиславом під самою Москвою, столицею держави. Проніс переможні корогви свої безмежними просторами, спустошив вогнем і мечем недружні землі, обернувши в сумні руїни такі незвичайні, сильні своєю позицією та залогами міста, як Єлець, Шацьк, Ливни, Калуга».
Д. «У 1635 р. непокірний козак, на ім’я Сулима, підступно й таємно прокравшись з... козаками з моря до Дніпра, насмілився напасти на фортецю, яку його милість король Владислав звелів на кошти Речі Посполитої збудувати на першому дніпровському порозі й оточити валами проти розбещеної сваволі козаків, щоб вони на море в човнах більше не ходили та турка не дратували. Сулима, напавши вночі на цю фортецю й перебивши сторожу, зарубав шаблею капітана та багатьох людей, забрав чимало грошей Речі Посполитої, а нову фортецю в кількох місцях зруйнував. Пізніше він був, з наказу його королівської милості, на тому ж дніпровському острові обложений реєстровими козаками і, коли дров у нього на паливо не стало, був виданий своїми й відправлений у Варшаву на двотижневий сейм, що відбувався на початку 1636 року. Там же йому та ще кільком таким самим негідникам відрубали голови й четвертували».
ІСТОРИЧНА ПОСТАТЬ
3. Складіть історичні портрети (двох на вибір) ватажків козацьких повстань кінця XVI та 20-30-х років XVII ст., використовуючи пам’ятку для характеристики історичної особи (с. 5-6). Порівняйте значення діяльності обраних вами історичних постатей.
ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ
4. Поясніть поняття й терміни і складіть з ними речення.
Запорозька Січ; морські героїчні походи козацтва; покозачення; гетьман; реєстрове козацтво.
ПРИЧИНОВО-НАСЛІДКОВІ ЗВ’ЯЗКИ
5. Використовуючи наведені дані, вкажіть подію і установіть причиново-наслідковий зв’язок.
ІСТОРИЧНА ПАМ’ЯТКА
6. Роздивіться ілюстрації. З якими подіями та історичними постатями вони пов’язані? Уявіть, що ви як редактор / редакторка інтернет-сайту з історії України XVI—XVII ст. отримали доручення написати пояснення до малюнків. Які історичні джерела ви використали б, які дібрали б до них текстівки?
Коментарі (0)