Узагальнення за розділом: «Козацька Україна наприкінці 50-х років XVII - на початку XVIII століття»
- 25-10-2022, 20:23
- 921
8 Клас , Історія України 8 клас Хлібовська, Наумчук 2021
Узагальнення за розділом: «Козацька Україна наприкінці 50-х років XVII - на початку XVIII століття»
Любі діти! Ось ви опанували четвертий розділ підручника й дізналися, як в умовах Руїни розвивалась українська культура. Поруч з вами були давні знайомі, юні знавці історії — Марічка та Ігор. Вони так були вражені освіченістю українців, а саме гетьманів, що вирішили повернутися в колиску тогочасної науки — Києво-Могилянську академію. Щоб дістатися до неї разом з ними, вам доведеться пригадати «сім вільних наук» — виконати сім завдань. Їх можна виконати як у зошиті, так і в гаджеті, використавши QR-код. Цікавої і незабутньої мандрівки!
«Сім вільних наук» — граматика
З’ясуйте, які слова зайві і чому.
- А Мартин Пушкар, Яків Барабаш, Юрій Хмельницький, 1658 рік.
- Б Слободищенський трактат, Чуднівська кампанія, Іван Виговський, Юрій Хмельницький.
- В 1659 рік, 1663 рік, 1677 рік, 1686 рік.
- Г 1677 рік, 1678 рік, Османська імперія, Петро Дорошенко.
- Д 1667 рік, Московське царство, Річ Посполита, Османська імперія.
«Сім вільних наук» — риторика
Марічці та Ігорю по дорозі до Києво-Могилянської академії трапився старовинний документ. Однак від давності деякі слова в ньому стерлися. Допоможіть нашим мандрівникам заповнити пропуски в документі. Заснований у ____ р. Києво-братський (Могилянський) колегіум став центром ____-____ життя українського народу. А за гетьманування Івана ____ в 1701 році отримав статус ____. Києво-Могилянка була ____ навчальним закладом, у якому могли навчатися як діти міст чи козаків, так і шляхтичів, а також триступеневим: коли учень проходив усі 12 років навчання, то отримував ____, ____, ____ освіту. Основу навчання складало вивчення «____ ____ ____», а в класах вищої школи вивчали ____ та ____. У Києво-Могилянці вивчали ____, ____, ____ та руську (____) мови.
«Сім вільних наук» — діалектика
Допоможіть Марічці та Ігорю розв’язати ребус. Дайте визначення розшифрованому поняттю. Складіть розповідь з 4-5 речень, використавши це поняття.
«Сім вільних наук» — арифметика
Встановіть відповідність між іменами гетьманів й угодами, які вони підписували.
«Сім вільних наук» — геометрія
Розділіть сторінку зошита на три колонки. В одну колонку випишіть факти, пов’язані з діяльністю Івана Виговського, в іншу — Петра Дорошенка, ще в іншу — Івана Сірка.
1) Уклав з Річчю Посполитою договір, за яким Україна, під назвою Велике князівство Руське, входила до Речі Посполитої на рівноправних засадах із Польщею та Литвою; 2) в 1668 році був обраний гетьманом по обидва береги Дніпра; 3) 15 разів обирався кошовим отаманом; 4) для заселення вільних земель у степовому прикордонні заснував Торговицький полк; 5) кошовий отаман Чортомлицької Січі; 6) провів близько 55 битв проти військ Османської імперії; 7) учасник козацько-селянських повстань на Слобожанщині і Правобережжі; 8) створив 20-тисячне сердюцьке військо; 9) за гетьмана Богдана Хмельницького був генеральним військовим писарем; 10) у 1657 році став гетьманом; 11) у 1669 році уклав з Османською імперією договір, який передбачав повну автономію Правобережної України в складі Османської імперії; 12) здобув перемогу в Конотопській битві.
«Сім вільних наук» — музика
Разом з Марічкою пригадайте роки укладання історичних документів, які визначали долю козацької України.
1) Вічний мир; 2) Корсунські статті; 3) Бахчисарайський мир; 4) Бучацький мир; 5) Андрусівське перемир’я.
«Сім вільних наук» — астрономія
Допоможіть Івану Мазепі створити сторінку в одній із соціальних мереж (на ваш вибір) за критеріями: родина, риси характеру, релігійні погляди, доброчинність, державотворчі прагнення, місця перебування, відносини з іноземними державами. Результати роботи представте на загал.
Коментарі (0)