Вплив науково-технічної революції на життя українців
- 10-09-2022, 14:26
- 539
9 Клас , Історія України 9 клас Бурнейко
Вплив науково-технічної революції на життя українців
Автомобіль — самохідна колісна машина, що приводиться в рух встановленим на ній двигуном. На фото — автомобільна прогулянка Ялтою, 1913 р.
Велосипед — транспортний засіб, який приводить у рух сила людських м’язів, що передається на ведуче колесо. Популярністю на Західній Україні користувалися велосипеди англійської фірми «Ровер».
Грамофон — прилад для записування і відтворення звуків на грамофонній платівці. Перші грамплатівки зі співом українською мовою були випущені 1899 р. у Лондоні.
Кінетоскоп Йосипа Тимченка. Сучасна реконструкція. 1893 р. в Одесі Йосип Тимченко винайшов і сконструював прототип сучасного кінознімального та апарату для кінопроекції.
Лампа Пулюя та перший у світі знімок кисті руки, зроблений Іваном Пулюєм. Лампа Пулюя — основа рентгенівського приладу.
Лампа розжарювання — освітлювальний прилад, де світло випромінюється провідником, нагрітим електричним струмом. Іван Пулюй вдосконалив нитку розжарення, що збільшило термін користування лампою.
Літак (аероплан) — літальний апарат, важчий за повітря для польотів в атмосфері за допомогою двигуна та нерухомих крил. 1913 р. киянин Ігор Сікорський сконструював перший у світі чотиримоторний літак «Руський витязь» (друга назва «Гранд»).
Паровоз — локомотив, що використовує парову машину як двигун. Завдяки паровозу з'явився залізничний транспорт. Перша на українських землях залізнична лінія з’єднала Львів та Перемишль (1861 р.).
Пароплав — судно, що приводиться в рух паровою машиною або паровою турбіною. Перший в Україні пароплав «Бджілка» з’явився 1823 р. на Черкащині. Перший металевий пароплав на Дніпрі — «Українець» — був випущений 1853 р. на заводі Яхненків і Симиренка на Черкащині.
Телеграф — засіб передачі інформації по дротах або по інших каналах зв'язку за допомогою азбуки Морзе — через відтворення графічних знаків комбінацією крапок і тире. Видатним дослідником бездротового телеграфу в Україні був киянин Семен Ейзенштейн.
Телефон — вид електрозв'язку, що дає змогу передавати і приймати мовлення на відстань за допомогою електричних сигналів (що передаються дротами) або радіосигналів. На початку 80-х рр. XIX ст. телефонний зв’язок було встановлено в Одесі, а згодом — у Львові, Києві, Харкові.
Трамвай — наземний рейковий вид міського транспорту, двигуни якого живляться від підвісної контактної мережі. Трамвай винайшов український винахідник Федір Піроцький. Перший електричний трамвай у Російській імперії запустили 1892 р. у Києві.
1. Поміркуйте. Як перелічені вище винаходи змінили життя українців?
Коментарі (0)