Громадська опозиція російському царизму в Україні. Соціальні протести
- 12-09-2022, 01:20
- 912
9 Клас , Історія України 9 клас Власов (повторне видання) 2022
§ 5. Громадська опозиція російському царизму в Україні. Соціальні протести
• 1. Поміркуйте, чому в 20-30-х роках XIX ст. у підросійській Україні було утворено організації, що захищали політичні інтереси поляків і росіян, проте подібні українські організації не виникали. • 2. Прочитайте фрагмент джерела. На яких суспільно-політичних засадах ґрунтувалася діяльність декабристської організації, про яку йдеться? У яких ідеях товариства виявилися патріотизм і національне чуття декабристів?
«...Товариство мало основною метою звільнення всіх слов’янських племен від самодержавства; знищення національної ненависті, що існувала між деякими з них, і возз’єднання всіх населених ними земель у федеративний союз. Передбачалося з точністю визначити кордони кожної держави, запровадити в усіх народів форму демократичного представницького управління, утворити конгрес для управління справами Союзу і для зміни, у разі потреби, загальних основних законів, надаючи кожній державі (право) зайнятися внутрішньою будовою і бути незалежною у складанні окремих своїх узаконень.
Беручи до уваги основи добробуту окремої людини, ми переконуємось, що вони бувають фізичні, моральні і розумові... Розгортати і поширювати ці три основні начала суспільного добробуту було першим і незмінним обов’язком слов’янина. Він повинен був по можливості викорінювати забобони і порочні схильності, і згладжувати різницю між станами, і викорінювати нетерпимість вірувань, власним прикладом спонукати до помірності й трудолюбства, прагнути до розумового і морального вдосконалення і заохочувати до цієї справи інших, всіма засобами допомагати бідним, але не бути марнотратним; не робити людей багатими, але вчити їх, яким чином за допомогою праці й ощадливості можна придбати багатства і яким чином, без шкоди для себе та інших, треба користуватися ними».
Горбачевський І. (один із засновників «Товариства з’єднаних слов’ян»). «Записки». 1882 р.
1. Масонські ложі у суспільно-політичному житті України
Декабристський рух свої лозунги та організаційно-конспіративні засоби багато в чому запозичив в іншої таємної організації, що була широкознана в Європі й добре розгалужена в Україні у першій половині XIX ст., - масонів.
ЗАУВАЖТЕ
Масонство (від фр. муляр) - релігійно-етичний рух, що виник у XVIII ст. й існує досі. Організаційну форму запозичив у середньовічних цехів. Масони проголошували демократичні гасла (республіка, конституція, права людини, свобода слова тощо), інколи підтримували національно-визвольні рухи. Кінцева мета - об’єднання всіх народів світу в так зване розумне суспільство під їхнім керівництвом.
Символи масонів
Ритуал посвячення в масони
У масонстві проповідь морального вдосконалення поєднується зі спеціальною обрядовістю і таємничістю.
Масонські ложі - перший вияв громадської опозиції царизмові. В Україну масонство прийшло через Польщу, Росію та безпосередньо з країн Західної Європи (передусім - із Франції та Німеччини). Центром масонського руху в Україні останньої чверті XVIII ст. став Київ. Членами лож були лікарі, архітектори, літератори, науковці, купці, вихідці з українських старшинсько-шляхетських родин. Проте кількісно в ложах України переважали поляки й росіяни. Ложі були клубами, у яких обговорювали політичні питання. Загалом масонство в Україні, на думку дослідників, сприяло розвитку ідей слов’янської федерації, а зовсім не національних.
Показовою є діяльність полтавської ложі «Любов до істини», яку заснував у квітні 1818 р. начальник канцелярії «малоросійського» генерал-губернатора М. Рєпніна багатий поміщик Михайло Новіков. Ложа ставила завданням залучити місцеве дворянство до активної громадсько-політичної діяльності. Серед її членів були І. Котляревський, В. Тарновський та В. Лукашевич. Члени полтавської ложі виявляли інтерес до історичного минулого України, проте програми щодо її майбутнього не виробили. Проіснувала ця ложа менше року: 1819 р. її було закрито.
Цілком інший характер мали ложі, які діяли на Правобережній Україні. Їхніми членами були польські шляхтичі, не пов’язані з російським масонським рухом. Основною політичною метою ці ложі вважали відновлення незалежної польської держави, до складу якої входила б і Правобережна Україна.
2. Декабристський рух. Роль України у програмових документах декабристів
СЛОВНИК
Декабристи - прогресивно налаштовані російські дворяни, які прагнули шляхом збройного повстання повалити в Росії царизм і здійснити низку політичних і соціальних перетворень. Названі за місяцем груднем (рос. - декабрь), коли відбулося їхнє повстання в Петербурзі.
Чимало членів масонських лож в Україні ввійшли до складу організацій декабристів.
У 1816 р. в Петербурзі виникла перша декабристська організація - Союз порятунку. Вона існувала недовго: вже 1818 р. в Москві замість неї постав Союз благоденства. Тоді ж на території України створено Тульчинську управу Союзу на чолі з Павлом Пестелем.
1821 р. декабристи реорганізували свої об’єднання і створили дві організації - Північне товариство з центром у Петербурзі й Південне - з осередком у Тульчині на Поділлі. Південне товариство очолили Павло Пестель та Олександр Юшневський.
Протягом 1822-1825 рр. щороку в Києві під час контрактового ярмарку відбувалися з’їзди керівників Південного товариства. Учасники з’їзду 1824 р. обговорили і схвалили програму товариства - «Руську правду», яку написав
П. Пестель. На з’їзді в 1825 р. обговорювали можливість організації повстання в армії проти царизму. Керівники Південного товариства декабристів прагнули об’єднання з Північним, проте змогли домовитися тільки про спільні дії у разі початку повстання та про скликання в 1826 р. об’єднавчого з’їзду.
Знайдіть у мережі Інтернет «Руську правду» П. Пестеля та ознайомтеся з її змістом. Дайте відповіді на запитання до джерела. • 1. Чи переймалися декабристи «українським питанням»? Висловіть свої припущення, чому? • 2. Як у програмі окреслено регіональні відмінності Російської імперії? • 3. Охарактеризуйте основні положення програми у питанні державного устрою, ставлення до кріпацтва, земельного питання, виборного та громадянського права.
Павло Пестель (1793-1826)
У 1823 р. в Новограді-Волинському виникло Товариство об’єднаних слов’ян, очолюване братами Петром та Андрієм Борисовими. Програму товариства викладено у двох документах - «Правилах» і «Клятві», що передбачали визволення всіх слов’ян та об’єднання їх у федерацію; ліквідацію монархічних режимів та встановлення демократичного устрою; скасування кріпацтва і станових привілеїв. Товариство об’єднаних слов’ян у вересні 1825 р. увійшло до Південного товариства.
Пригадайте з уроків із всесвітньої історії інформацію про повстання Північного товариства декабристів у Петербурзі та причини його поразки.
Сергій Муравйов-Апостол (1796-1826)
Керівник Васильківської управи, організатор повстання Чернігівського полку. Страчений у липні 1826 р. разом із чотирма іншими керівниками повстання.
Після придушення повстання декабристів у Петербурзі 14 грудня 1825 р. повстав Чернігівський полк в Україні. Виступ почався на Київщині, його підтримали близько тисячі солдатів та 18 офіцерів. С. Муравйов-Апостол склав «Православний катехізис» із закликом до народу повалити самодержавство та встановити демократичний лад і знищити кріпацтво.
30 грудня повсталі зайняли Васильків і рушили на Білу Церкву. Але 3 січня 1826 р. поблизу села Устимівки відбувся бій із урядовими військами - понад 50 повстанців було вбито й поранено, інших заарештували. Повстання Чернігівського полку, не підтримане іншими полками й Тульчинською та Кам’янською управами Південного товариства, зазнало поразки.
Виступ декабристів мав неабияке значення, бо був першою спробою повалити російське самодержавство. Деякі їхні ідеї, зокрема ідею федеративної слов’янської держави, проголошену Товариством з’єднаних слов’ян, було розвинуто в політичних програмах українського руху.
Уявіть, що ви живете на українських теренах на початку XIX ст. «Створіть» власну масонську ложу, придумайте назву, статут, герб, програму, а також шляхи досягення мети. Результати роботи представте класу.
3. Польське повстання 1830-1831 рр. та його вплив на українські землі
У 1830 р. українські землі потрапили у вир революційних подій. У листопаді спалахнуло національно-визвольне повстання поляків проти режиму Російської імперії за відновлення незалежності Польської держави. Воно охопило Царство Польське й поширилося на землі Правобережної України та Білорусі.
На заклик «Поляки, до зброї!» було захоплено міський арсенал у Варшаві, її мешканці почали озброюватися. На бік повстанців перейшла частина військ. Незабаром польська столиця опинилася в руках повстанців. У ці дні вперше прозвучало звернене до всіх гноблених Російською імперією народів гасло «За нашу і вашу свободу!». Створений у січні 1831 р. Національний уряд на чолі з князем А. Чарторийським схвалив програму боротьби за відновлення Польщі в кордонах 1772 р.
Повстання на Правобережній Україні розпочалося у квітні 1831 р. з приходом на Волинь кількатисячного загону генерала Юзефа Дверницького і тривало неповних два місяці. Однак масового розмаху воно не набуло. Плани поляків залучити на свій бік українських селян провалилися.
ЗАУВАЖТЕ
Царство Польське - назва частини Польщі, що відійшла за рішенням Віденського конгресу до Росії. У 1815 р. цар Олександр І підписав Конституцію Царства Польського, яка передбачала власний парламент, уряд, військо, гроші, адміністративно-територіальний поділ, систему освіти, закріпила виняткове право поляків обіймати посади на цивільній і військовій державній службі тощо.
У листопаді 1831 р. російські війська захопили Варшаву. Було скасовано Конституцію Царства Польського й більшість ознак автономії. Землі краю ставали складовою імперії, було ліквідовано польську армію, а десятки тисяч її солдатів та офіцерів заслано до Сибіру і на Кавказ.
Проаналізуйте англійську карикатуру й дайте відповіді на запитання. • 1. Що зображено на карикатурі? • 2. Який символічний зміст вклав автор у зображення? • 3. Яке ставлення до події намагався сформувати автор у глядачів? • 4. Які світоглядні ідеали доби втілено в карикатурі?
Англійська карикатура на польське повстання 1830-1831 рр.
У липні 1832 р. царським указом у Правобережній Україні закрито близько 60 католицьких монастирів. Заборонено діяльність василіанського (греко-католицького) ордену. У 1839 р. було скасовано унію, а греко-католицькі віряни мусили перейти у православ’я.
На Правобережжі було посилено заходи, спрямовані на зросійщення населення. Від 1831 р. в діловодстві було заборонено користуватися польською мовою, закрито польські школи, натомість створювали російські, ліквідовано польські Віденський університет і Кременецький ліцей. З метою «поширення російської освіти й російської народності на спольщених землях Західної Росії» на базі цих навчальних закладів постав університет Св. Володимира в Києві.
Шляхті фактично закрили доступ до посад в органах місцевої адміністрації, на які почали призначати здебільшого російських чиновників. Більшість шляхтичів у Правобережній Україні втратили свої титули.
За словами історика Ігоря Гирича, декабристський рух набагато менше важив для українського питання, ніж польське повстання 1830-1831 рр. «З польським повстанням, - пише дослідник, - пов’язане перенесення центру українського руху з Харкова до Києва й, зрештою, заснування університету Св. Володимира». Чи погоджуєтеся з такими міркуваннями історика? Чи не перебільшено, на вашу думку, вплив польського повстання 1830-1831 рр. на українське суспільство?
4. Соціальні протести у підросійській Україні в першій половині XIX ст.
СЛОВНИК
Військові поселення - особлива форма військової організації, що передбачала поєднання військової служби із виконанням сільськогосподарських робіт.
З 1817 р. на теренах Слобідсько-Української, Херсонської та Катеринославської губерній за наказом імператора Олександра І почали створювати військові поселення. Таким чином російський уряд прагнув скоротити витрати на військо й ліквідувати рекрутські набори. У липні 1819 р. спалахнуло повстання військових поселенців Чугуївського полку, що на Харківщині. Повстанці виступали проти жорстоких умов праці та несправедливих порядків, що панували у військових поселеннях. До повстання приєдналися селяни із сусідніх сіл, а також мешканці міста Балаклії. На придушення повстання спрямували регулярне військо на чолі з військовим міністром генералом О. Аракчеєвим. За місяць повстання було придушене, а більшість його учасників заслано на каторгу.
Проаналізуйте схему й дайте відповіді на запитання. • 1. Які форми протестного руху селян вона ілюструє? Чого прагнули селяни, проти чого боролися? • 2. Які форми протесту в сучасному демократичному суспільстві вам відомі? • 3. Чи існували демократичні механізми боротьби за соціальні права в першій половині XIX ст.? Чи доречно звинувачувати тих селян, які вдавалися до радикальних методів боротьби з поміщиками, у соціальному бандитизмі? Чому?
Пригадайте попередні параграфи підручника і самостійно спробуйте визначити причини соціальних виступів селян у першій половині XIX ст.
Низька рентабельність кріпосницького господарства загрожувала фінансовим крахом державі й потужними соціальними потрясіннями. Поміщики в гонитві за прибутками в нових умовах збільшували панщину і повинності. Селяни намагалися захищати свої права. Поширеним було подання скарг до урядових установ та особисто цареві. Не дочекавшись справедливої реакції на скарги, селяни відмовлялися виконувати панщину, підпалювали маєтки, розправлялися з поміщиками, сподіваючись, що після цього стануть вільними. Підпали поміщицьких садиб набули масового характеру у 30-50-х роках XIX ст. на Правобережній Україні.
Найпоширенішою формою боротьби українських селян проти поміщиків були масові втечі. У деяких поміщицьких маєтках чисельність селян скоротилася більш як удвічі. Десятки тисяч утікачів рухалися на Південь із Правобережної України, де кріпосницький гніт був найсильнішим. Почастішали втечі селян і з Лівобережжя.
ЗАУВАЖТЕ
Упродовж 1822-1833 рр. в підросійській Україні за втечі та сприяння втікачам було заарештовано і відправлено до Сибіру 12 428 осіб, зокрема 1701 жінку.
Селяни, яким пощастило втекти, доклали рук до колонізації Півдня України, що згодом зумовило піднесення економічного розвитку краю, зростання населення південноукраїнських міст.
Поширеним явищем стали відкриті масові виступи селян проти поміщиків, що охоплювали окремі села або цілі регіони. У 1800-1847 рр. відбулося понад 500 виступів кріпаків. У 1848 р. на Правобережжі сталося приблизно 330 селянських виступів.
У першій чверті століття розгорнулася тривала боротьба селян Поділля на чолі з Устимом Кармалюком. У 1830-1835 рр. селянський рух під його проводом охопив усе Поділля, райони Бессарабії та Київщини. У повстанському русі брали участь близько 20 тис. осіб. Протягом двох десятків років боротьби повстанці на чолі з Кармалюком здійснили понад тисячу нападів на поміщицькі маєтки. «Українського Робіна Гуда» чотири рази заарештовували, засуджували до каторжних робіт і засилали до Сибіру. Але щоразу він утікав, повертався на Поділля й знову очолював повстанців.
Українець. Художник В. Тропінін. 20-ті роки XIX ст.
Припускають, що на портреті зображено Устима Карма - люка.
У сучасному академічному виданні «Історія українського селянства» зазначено, що «опоетизований та оповитий славою народний месник» У. Кармалюк таким не був, а «образ "народного героя” створено радянською історіографією на основі народної творчості». • 1. Поміркуйте, чому у фольклорній традиції ватажків соціальних виступів часто героїзують? • 2. Чому постать У. Кармалюка іноді оцінюють із протилежних позицій?
За Сибіром сонце сходить,
Хлопці, не зівайте,
Ви на мене, Кармалюка,
Всю надію майте.
Повернувся я з Сибіру,
Та не маю долі,
Хоч, здається, не в кайданах,
А все ж не на волі.
З народної пісні
ПЕРЕВІРТЕ, ЧОГО НАВЧИЛИСЯ
1. Установіть хронологічну послідовність подій.
• Ліквідація царською владою греко-католицької церкви на Правобережжі • повстання Чернігівського полку • Польське повстання • повстання військових поселенців у Чугуєві.
2. Виконайте проект. Подивіться фільм «Устим Кармелюк», знятий на кіностудії ім. О. Довженка у 1938 р. та фільм «Кармелюк» 1931 р. Напишіть рецензію на один із фільмів. Що вразило в сюжеті стрічки? Як гадаєте, чому в 30-х роках XX ст. тема селянського повстанння Кармалюка була відображена одразу у кількох фільмах? Пригадайте матеріал історії України та всесвітньої історії за 8 клас. Порівняйте повстання Кармалюка з якоюсь із подій раннього нового часу в Україні / подіями із світової історії. Свій вибір поясніть.
3. Дайте відповіді на запитання.
• 1. Якими були наслідки Польського національно-визвольного повстання для населення Правобережної України? • 2. Які причини та наслідки соціальних протестів селян? • 3. Хто такий У. Кармалюк, чим зумовлена його поетизація в усній народній творчості? • 4. Чому українське населення не підтримало повстання декабристів і Польське національно-визвольне повстання?
4. Поміркуйте, чому Т. Шевченко називав декабристів першими «благовісниками свободи», пишучи про них:
А я полину на Сибір
Аж за Байкал; загляну в гори,
В вертепи темнії і в нори
Без дна глибокії, і вас,
Споборники святої волі,
Із тьми, із смороду, з неволі
Царям і людям на показ
На світ вас виведу надалі
Рядами довгими в кайданах...
5. Доведіть або спростуйте твердження: «Україна залишилася мертвим звуком у політичних програмах російських декабристів».
6. Про які події йдеться у фрагменті джерела? Де, коли вони відбувалися, чим завершилися?
«Мужність солдатів похитнулася... Вигляд вбитих і поранених, відсутність С. Муравйова завдали рішучого удару мужності повсталих чернігівців: вони, кинувши рушниці, побігли в різні боки. Один ескадрон гусарів переслідував втікачів, які розсипалися полем; інший оточив офіцерів, які залишилися на місці, що займала раніше колона, між пораненими і вбитими...» (І. Горбачевський)
Коментарі (0)