Словник історичних термінів і понять
- 10-07-2022, 12:54
- 453
9 Клас , Історія України 9 клас Реєнт, Малій
Автономія - самоврядування певної частини держави (населення), що здійснюється в межах, передбачених загальнодержавними законами.
Адміністративно-територіальний устрій - поділ території країни на окремі частини - адміністративно-територіальні одиниці (губернії, провінції, області, округи, повіти), залежно від якого створюються і діють органи державної влади та місцеве самоврядування.
Асиміляція - процес втрати раніше самостійним етносом (народом) чи якоюсь його частиною своєї культури, мови, традицій тощо внаслідок поглинення іншим, зазвичай численнішим, етносом (народом).
Буржуазія - соціальна верства, яка володіє засобами виробництва (предметами і знаряддями праці), використовуючи найману робочу силу.
Геополітика - політична концепція, яка пов’язує політику держави зі співвідношенням географічних чинників (розташування країни, розмір території, наявність природних ресурсів, густота населення).
Громадське товариство - асоціація громадян, об’єднаних на ґрунті суспільних та власних інтересів.
Демографічний бум (вибух) - швидке зростання чисельності населення.
Державна монополія - виключне право держави на виробництво, торгівлю, промисловість тощо.
Еволюція - процес зміни, розвитку, перетворення.
Еліта національна - найбільш підготовлена і згуртована меншість суспільства, його провідна верства, яка усвідомлює цілі, що стоять перед народом (нацією), і скеровує зусилля національної спільноти на їх досягнення.
Еміграція - добровільне чи вимушене переміщення населення з країни постійного проживання в інші країни з економічних, політичних або інших причин.
Етнос - позачасова, позатериторіальна, позадержавна спільнота людей, об’єднана спільним походженням, культурою, мовою, історією, традиціями та звичаями, самосвідомістю та етнонімом (назвою).
Західники - представники одного з напрямів російської громадської думки 1840-х років, що виступали за ліквідацію кріпацтва та необхідність розвитку Росії за західноєвропейським зразком.
Ідентичність - рівнозначність, тотожність, однаковість.
Ідеологія - система політичних, економічних, правових, моральних, естетичних, філософських і релігійних поглядів, що виражають інтереси певних соціальних груп суспільства.
Індустріалізація - процес створення великого машинного виробництва в усіх галузях господарства країни.
Індустріальне (промислове) суспільство - різновид розвинутого суспільства з центральною роллю науково-технічної діяльності, машинним виробництвом, фабричною організацією та дисципліною праці, загальнонаціональним ринком і системою господарства. При переході від аграрно-ремісничого до індустріального суспільства має місце процес демократизації, включаючи процес зменшення спадкових соціальних розбіжностей, руйнацію традиційних станових привілеїв та ієрархій, становлення громадянських прав (юридичних, політичних, соціальних).
Кадровий пролетар - соціальний тип робітника, який був з ранніх років пов’язаний з промисловістю й мав тривалий стаж роботи на виробництві.
Колонія - 1) поселення громадян якоїсь держави поза межами своєї країни; 2) загарбана область або країна.
Консервативна ідея - ідея, що відкидає нововведення і відстоює незмінність чогось (політичного устрою, державного ладу тощо).
Консерватизм - політично-ідеологічна течія, яка прагне поєднати зміни в суспільстві зі збереженням традиційних, перевірених досвідом минулого цінностей, традицій і форм життя суспільства.
Конфедерація - об’єднання держав, що зберігають свою незалежність та об’єднуються тільки заради координації дій з певною метою, переважно - зовнішньополітичною або військовою. Свої завдання здійснює за допомогою спеціальних постійних органів, у яких беруть участь представники держав, що входять до конфедерації.
Конфесія - релігійна спільнота, яка має своє віросповідання і культові товариства, організації, належність до певної релігії.
Кооператив - добровільне об’єднання людей, які на пайових засадах займаються певним видом господарської діяльності.
Коробейник - у Російській імперії - мандрівний торговець, що розносив по селах у коробі дрібний товар.
Линва - канат, товста, дуже міцна мотузка з волокон або дроту.
Лібералізм - політична й ідеологічна течія, яка обстоює свободу, підприємництво, парламентський лад, демократичні права та свободу слова.
Ліберальна демократія - система державного управління, побудована на засадах конституційного ладу.
Менталітет - стійкі структури глибинного рівня колективної та індивідуальної свідомості й підсвідомості, що визначають устремління, нахили, орієнтири людей, у яких виявляються національний характер, загальновизнані цінності, суспільна психологія.
Метрополія - держава, що має колонії.
Меценат - покровитель мистецтва і літератури.
Модернізація - оновлення, осучаснення.
Наддніпрянська Україна (Наддніпрянщина) - умовний термін для позначення тієї частини українських земель, які входили до складу Російської імперії.
Народництво - ідеологія та суспільно-політична течія в Росії. Народництво поєднувало ідеї утопічного бачення світу з вимогами селянства знищити поміщицьке землеволодіння, кріпосництво.
Народність - історична спільнота людей, які мають спільну мову, територію, елементи спільної культури.
Національне відродження - термін, який набув поширення в XIX ст. та слугував для означення процесів, пов’язаних з пробудженням національної свідомості бездержавних народів Європи. Національне відродження в Україні мало кілька етапів, що визначаються вченими як фольклорно-етнографічний (період наукового зацікавлення), культурницький (формування національної свідомості) та політичний (боротьба за незалежність нації).
Нація - соціально-етнічна спільнота людей, яка формується при переході від аграрно-ремісничої до індустріальної цивілізації, на основі спільної території. Нація відрізняється здебільшого внутрішньою згуртованістю, що виявляється у встановленні міцних економічних зв’язків, формуванні єдиної національної мови, розвиткові національної самосвідомості.
Парафія - нижча церковно-адміністративна організація, що об’єднує вірян.
Парафіяльні школи - початкові школи при церковних парафіях.
Поділ влади - принципи розмежування функцій у єдиній системі державної влади з поділом її на законодавчу, виконавчу й судову гілки, які здійснюють свої повноваження кожна самостійно, врівноважуючи одна одну.
Політична партія - політична організація, що виражає інтереси певної соціальної групи (чи груп), об’єднує найбільш активних її представників і прагне досягнення певних цілей та ідеалів.
Політична система суспільства - сукупність державних і недержавних соціально-політичних інститутів, які здійснюють владу, управління справами суспільства, регулювання політичних процесів, взаємовідносин між соціальними групами, націями, державами та забезпечують політичну стабільність і прогресивний розвиток.
Поташ - калієва сіль вугільної кислоти. Застосовувалася як добриво, а також у миловарінні, виробництві скла.
Привілей - перевага, пільга, право, надане законом окремим особам, групам людей або певному станові.
Промисловий переворот - процес у розвитку продуктивних сил суспільства, який уособлює перехід від мануфактурного до машинного виробництва.
Пропінація - примусовий продаж селянам горілки поміщиками.
Радикали - прихильники докорінного, безумовного розв’язання будь-яких питань. Назва представників деяких політичних течій у країнах світу.
Реалізм - метод художнього пізнання, правдивого зображення в мистецтві дійсності. Реалізм у мистецтві досягає істинності відображення в художніх образах явищ природи і суспільства, внутрішнього світу людини.
Реформа - перетворення, яке не знищує основ існуючої структури.
Реформи (аграрні) - державні заходи з перетворення сільського господарства, форм землекористування, характеру земельних відносин.
Романтизм - 1) ідейний і художній рух у культурі кінця XVIII - першої половини XIX ст. В основі романтичного ідеалу - воля творчої особистості, інтерес до національної культури і фольклору, інколи втеча від навколишньої дійсності в ідеалізоване минуле або вимріяне майбутнє; 2) умонастрій, який характеризується ідеалізацією дійсності, мрійливим спогляданням.
Сепаратизм - прагнення до відокремлення, відособлення. У багатонаціональних державах - прагнення національних меншин до відокремлення і утворення самостійної держави.
Синдикат - один з видів монополій, особливістю якого є угода про спільний збут товарів. Синдикат обмежує торговельну самостійність підприємств. Диктуючи ціни і умови продажу, синдикат перетворює торговців на своїх агентів.
Слов’янофіли - представники одного з напрямів російської громадської думки XIX ст. Стверджували особливий шлях історичного розвитку Росії, який принципово відрізнявся від розвитку західноєвропейських держав. Самобутність Російської імперії вбачали, насамперед, в існуванні селянської общини та православ’ї.
Соборність - рух за возз’єднання нації, народів, котрі з певних історичних причин були роз’єднані.
Стани - соціально-правові групи, кожна з яких вирізнялася юридичним статусом, певними правами та обов’язками в суспільстві.
Суверенітет - політична незалежність держави, що полягає в її праві самостійно розв’язувати свої внутрішні і зовнішні проблеми без втручання в них будь-якої держави. Суверенітет є необхідною політичною і юридичною ознакою держави.
Суспільно-політичний рух - рух, учасники якого висувають ідеї тих чи інших змін в організації життя суспільства і спрямовують свою діяльність на досягнення цих змін.
Толерантність - терпимість до чужих думок і вірувань.
Традиція - звичай, порядок, правила поведінки, які переходять з покоління в покоління.
«Українська ідея» - першим цей термін ужив П. Куліш, позначаючи ним усвідомлення, розуміння людьми приналежності до свого народу, його культури і віри.
«Українське питання» - своєрідна концепція, яка не лише констатувала наявність геополітично значущої етноісторичної спільноти людей - українського народу з його мовою, звичаями, віросповіданням, мистецтвом, територією, національною свідомістю, виробничими традиціями, а й моделювала його дії, спрямовані на відродження власної держави.
Унітарна держава - держава, територія якої, на відміну від федерації, не має у своєму складі федеративних державних утворень (штатів, земель тощо), а поділяється на адміністративно-територіальні одиниці. Найважливішою ознакою унітарної держави є те, що в ній функціонують єдині для всієї держави системи права, організації та побудови органів влади.
Урбанізація - історичний процес зростання ролі міст в економічному і культурному житті суспільства; процес зосередження промисловості й населення в містах, переважно великих.
Фабрика - промислове підприємство, засноване на використанні системи машин; форма великого машинного виробництва.
Федерація - форма державного устрою; союзна держава, що складається з ряду держав або державних утворень, кожне з яких, поряд із загальнодержавними, має власні законодавчі, виконавчі й судові органи.
Філантропія - благодійність, допомога нужденним.
Фургонник - візник фургона, дрібний торговець, який розвозить і продає товар з фургона.
Шарварки - державна повинність кріпаків щодо будівництва й ремонту шляхів.
Коментарі (0)