Наш край у другій половині XIX ст. Практичне заняття
- 9-09-2022, 00:25
- 536
9 Клас , Історія України 9 клас Турченко, Мороко
§ 33. Наш край у другій половині XIX ст. Практичне заняття
ЗГАДАЙТЕ 1. Що ви знаєте про історію вашого краю в першій половині XIX ст.? 2. Які події першої половини XIX ст. у вашому краї ви вважаєте найважливішими? 3. Що вам відомо про духовне й культурне життя в краї в першій половині XIX ст.?
Підготуйтеся до практичного заняття, використовуючи запропоновані нижче завдання.
1. Особливості модернізацїі господарського і повсякденного життя. Продовжіть роботу з контурною картою. Позначте на ній міста та торговельно-промислові центри, що найшвидше росли в другій половині XIX ст.
На основі карти дайте характеристику модернізаційних процесів, що відбувалися на території краю.
Що вам відомо про адміністративно-територіальні реформи в 1860-1870-х роках? З’ясуйте, як вони позначилися на системі управління краю.
Проаналізуйте етнічний і соціальний склад мешканців регіону. Як на ньому позначилися економічні і, особливо, міграційні процеси? Адже, як ви знаєте, останні торкнулися значної частини тогочасної України. Відбувався еміграційний відтік з багатьох районів. Водночас ще остаточно не завершився переселенський рух у південні степи. Не лише за рахунок місцевих мешканців формувалася армія найманих працівників на заводах і шахтах Донбасу. Що ви знаєте про рух населення у вашому краї? З’ясуйте, чи пов’язано це з історією вашого роду. Напишіть або підготуйте відповідну усну розповідь.
Площа ринок в Снятині. Початок XX ст.
Проаналізуйте особливості економічного життя в регіоні. Позначте на контурній карті галузі промисловості та сільського господарства, що розвивалися в ньому.
Підготуйте розповідь про індустріалізацію в краї. Що ви знаєте про промисловий переворот, його вплив на життя краян?
Які зміни відбулися в сільському господарстві порівняно з дореформеними часами? Оцініть ці зміни, визначте їх позитивні й негативні сторони.
Істотні господарські зрушення другої половини XIX ст. суттєво вплинули на повсякденне життя значної частини українців. Покажіть відповідні зміни. Акцентуйте увагу на зростанні відмінностей у повсякденному житті різних верств місцевого населення.
2. Духовне життя й особливості розвитку культури. Розкажіть про вірування, звичаї, традиції земляків у період, що розглядається. З’ясуйте, що в них залишилося незмінним, а що трансформувалося в умовах становлення індустріального суспільства.
У другій половині XIX ст. відбувалися помітні зрушення, пов’язані з використанням у побуті технічних досягнень і винаходів. Це особливо стосувалося міських жителів. Знайдіть дані з історії вашого міста, які засвідчують ці зміни. Складіть розповідь про архітектурні будівлі, що з’явилися тоді у вашому населеному пункті, про знаряддя праці, житло, одяг і господарські споруди.
Площа ринок в Делятині. Початок XX ст.
Яким було суспільно-політичне життя краю у другій половині XIX ст.? Чи діяли у вашій місцевості громадські об’єднання, організації? З’ясуйте, до якої з течій суспільно-політичного руху вони належали. Назвіть відомих вам земляків - активних учасників цього руху.
Покажіть, як національно-визвольний рух, що зароджувався, міняв свідомість місцевого населення.
Як правило, у другій половині XIX ст. у більшості областей України відбувалися певні зрушення на краще в освіті й особливо помітні зміни в галузі науки та культури. Тому варто систематизувати дані про розвиток освіти, науки та культури у вашому краї. Хто з відомих діячів науки чи культури проживав у регіоні або був родом з нього?
Продовжте розповідь про ваш край у другій половині XIX ст., спираючись на твори художньої літератури, які ви вивчали на уроках або ж прочитали самостійно.
Якщо у вашому населеному пункті є краєзнавчий музей, побувайте в ньому перед уроком і підготуйте розповідь про життя краю в другій половині XIX ст., спираючись на побачене в ньому.
Характеризуючи особливості духовного та суспільного життя мешканців краю, порівняйте їх з аналогічними явищами та процесами на інших територіях України.
Складіть таблицю «Наука і культура в нашому краї в другій половині XIX ст.».
Коментарі (0)