Порядок вирішення питання про поворот виконання

 

Під поворотом виконання необхідно розуміти спосіб захисту майнових прав боржника, що полягає у поверненні стягувачем боржникові всього безпідставно стягненого з нього за судовим рішенням, скасованим судом апеляційної чи касаційної інстанції.

Питання про поворот виконання у виконавчому провадженні виникає у разі скасування рішення суду чи іншого юрисдикційного органу, що повністю чи частково виконано у примусовому порядку державною виконавчою службою.

Закон України "Про виконавче провадження" правил щодо повороту виконання не містить. Питання про поворот виконання, відповідно до ч. 1 ст. 380 ЦПК України, вирішує суд апеляційної чи касаційної інстанції, якщо, скасувавши рішення, він закриває провадження у справі, залишає позов без розгляду, відмовляє в позові повністю або задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.

Якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернено на новий розгляд, а при новому розгляді справи в позові відмовлено або позовні вимоги задоволено в меншому розмірі, або провадження у справі закрито чи заяву залишено без розгляду, суд, ухвалюючи рішення. повинен зобов'язати позивача повернути відповідачеві безпідставно стягнене з нього за скасованим рішенням.

У разі неможливості повернути майно в рішенні або ухвалі суду передбачається відшкодування вартості цього майна в розмірі грошових коштів, одержаних від його реалізації.

Новелою цивільного процесуального законодавства щодо повороту виконання стало положення щодо видачі виконавчого листа за судовим рішенням про поворот виконання (ч. 4 ст. 380 ЦПК України).

Відповідно до ст. 381 ЦПК України, якщо питання про поворот виконання рішення не було вирішено судом при новому розгляді справи або судом апеляційної чи касаційної інстанції, заява відповідача про повернення стягненого з нього за скасованим рішенням майна розглядається судом, у якому перебуває справа. Суд розглядає заяву про поворот виконання в судовому засіданні з повідомленням сторін і постановляє ухвалу. При цьому, за подання заяви про поворот виконання судовий збір не сплачується..

Для деяких категорій справ цивільним процесуальним законодавством передбачаються спеціальні правила щодо повороту виконання. Так, відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦПК України у справах про стягнення аліментів, а також у справах про стягнення заробітної плати чи інших виплат, що випливають з трудових правовідносин, поворот виконання не допускається незалежно від того, у якому порядку ухвалено рішення, за винятком випадків, коли рішення було обгрунтоване на підроблених документах або на завідомо неправдивих відомостях позивача.

У разі скасування у зв'язку з нововиявленими обставинами рішень у справах про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, поворот виконання допускається, якщо скасоване рішення було обґрунтоване на повідомлених позивачем неправдивих відомостях або поданих ним підроблених документах.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы