Символіка назви роману Стендаля «Червоне і чорне»

 

Два кольори — чорний та червоний, які склали назву роману, уособлюють дві епохи: наполеонівську і епоху Реставрації.

Кольори — символічне визначення змісту цих епох. Червоний — колір мундирів армії Наполеона, колір прапорів Великої французької революції, яка сприяла піднесенню Бонапарта, колір крові, пролитої у війнах та революціях, — отже, колір наполеонівської доби.

Чорний — колір сутан священиків, які мали великий вплив на політичне життя країни, колір втрати надій на здійснення революційних гасел, колір трауру по нездійсненним мріям, отже — колір доби Реставрації.

Кожна людина має своє походження. У класовому суспільстві воно визначає долю. Але ніхто не забороняє бажати кращого: Жульєн мріє про червоне — сутану кардинала. Отже, червоний — це колір вершини кар'єри, символ самоствердження й успіху. Чорний у соціальному розумінні — колір одягу незнатної людини, символ поразки людини в боротьбі з системою чіткого поділу на класи і закріпленими за ними обов'язками і правами. Кожна людина постійно постає перед вибором, як у грі в рулетку: червоне — чорне, успіх — поразка, життя — смерть.

Кольори також відіграють велику роль у створенні емоційного тла роману. Червоний створює в душі героя настрій піднесеності і водночас тривоги: саме так сприймає Жульєн краплі води в церкві, підсвічені червоним кольоровим склом — вони нагадують йому краплі крові. Чорний символізує найважчі в моральному сенсі для Жульєна часи: навчання в семінарії, де колір одягу був чорний, та службу гувернером і секретарем, з обов'язковим чорним сюртуком для служника.

Ці кольори вказують і на одвічне поєднання позитиву та негативу р душі кожної людини. Для Жульєна вони ще й позначають характер його життя: внутрішнього, таємного, позначеного захопленням Наполеонівською добою (червоний). В ньому Жульєн відвертий, чистий, щирий. Друга половина його душі — чорна. Вона сповнена лицемірства, пристосуванства і корисливості.

Червоний для героя — мрії про подвиг, героїчне, минулу добу. Чорний — дійсність, де втрачаєш себе і приховуєш свою справжню сутність.

Отже, кольори, згадані в назві роману, символізують і політичне становище в країні, і світоглядні позиції Жульєна, і його внутрішній світ.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы