"Анна Кареніна" сюжет

 

Сюжет роману “Анна Кареніна” Льва Толстого про трагічну любов заміжньої дами Анни Кареніної і блискучого офіцера Вронського на тлі щасливого сімейного життя дворян Костянтина Левіна і Кіті Щербацької викладено в цій статті.

“Анна Кареніна” сюжет

Роман починається з двох фраз, що давно вже стали хрестоматійними: «Всі щасливі сім’ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я нещаслива по-своєму. Все змішалося в домі Облонських ».

У Москву до Облонских приїжджає сестра Стіви Облонського – знатна петербурзька дама Анна Кареніна. Стіва зустрічає Анну на вокзалі, молодий офіцер зустрічає свою матір Графиню Вронську. При вході в вагон він пропускає вперед даму, і передчуття змушує їх поглянути ще раз один на одного, їх погляд уже світився поза їхньою волею. Здавалося, що вони й раніше були знайомі … У цей момент сталося нещастя: вагон подався назад і розчавив сторожа на смерть. Анна прийняла цей трагічний випадок як погану прикмету. Анна відправляється в будинок до Стіви і виконує свою місію, заради якої приїхала – примирення його з дружиною Доллі.

Чарівна Кіті Щербацка повна щастя, чекаючи зустрічі з Вронским на балу. Анна, всупереч її очікуванням, була в чорному, а не в бузковому платті. Кіті зауважує мерехтливий блиск в очах Анни і Вронського і розуміє, що світ перестав існувати для них. Відмовивши напередодні майбутнього балу Левіну, Кіті була пригнічена і незабаром захворіла.

Анна їде в Петербург, Вронський прямує слідом. У Петербурзі він наче тінь слідує за нею, шукаючи зустрічі, його анітрохи не бентежить її заміжжя і восьмирічний син; тому як в очах світських людей, роль нещасного коханця смішна, але зв’язок з добропорядної жінкою, чоловік якої займає настільки солідне становище, видавалася величною і переможною. Їх закоханість неможливо було приховати, але вони не були коханцями, проте світ вже щосили обговорював даму з тінню, з нетерпінням чекаючи продовження роману. Тривожне почуття заважало Кареніну зосередитися над важливим державним проектом, і він був ображений тим враженням, таким важливим для значення громадської думки. Анна ж продовжувала їздити в світ і майже рік зустрічалася з Вронским у княгині Тверської. Єдине бажання Вронського і чарівна мрія про щастя Анни злилися в почутті, що для них почалося нове життя, вони стали коханцями, і ніщо вже не буде, як раніше. Дуже скоро всім у Петербурзі стало про це відомо, в тому числі і чоловікові Анни. Така ситуація була болісно важка для всіх трьох, але виходу з неї ніхто з них знайти не міг. Анна повідомляє Вронського, що вагітна. Вронський просить її залишити чоловіка і готовий пожертвувати своєю кар’єрою військового. Але його матері, яка спочатку дуже симпатизувала Ганні, зовсім не подобається такий стан речей. Анна впадає у відчай, впадає після пологів у пологову гарячку і ледь не вмирає. Її законний чоловік, Олексій Каренін, до хвороби Анни твердо збирався розлучитися з нею, побачивши її страждання під час хвороби, несподівано для себе самого прощає і Анну, і Вронського. Каренін дозволяє їй далі жити в його будинку, під захистом його доброго імені, тільки б не руйнувати сім’ю і не соромити дітей. Сцена вибачення – одна з найважливіших у романі. Але Ганна не витримує гніту великодушності, проявленого Кареніним, і забравши з собою новонароджену доньку, їде з Вронским в Європу, залишивши улюбленого сина під опікою чоловіка.

Деякий час Анна і Вронський подорожують Європою, але незабаром розуміють, що зайнятися ним власне нічим. З нудьги Вронський навіть починає балуватися живописом, але скоро кидає це пусте заняття, і вони з Анною вирішують повернутися до Петербурга. У Петербурзі Ганна розуміє, що для вищого світу вона тепер ізгой, ні в один з пристойних будинків її не запрошують, і ніхто, крім двох найближчих подруг, її не провідує. Тим часом, Вронського приймають скрізь, і завжди йому раді. Ця ситуація все більше розгвинчує нестабільну нервову систему Анни, яка не бачить сина. У день народження Сергія, потайки, рано вранці Анна пробирається в свій старий будинок, заходить в спальню до хлопчика і будить його. Хлопчик радий до сліз, Анна теж плаче від радості, дитина наспіх намагається щось розповісти матері і про щось розпитати її, але тут прибігає слуга і злякано повідомляє, що Каренін зараз зайде в кімнату сина. Хлопчик сам розуміє, що матері з батьком зустрічатися не можна і мама зараз піде від нього назавжди, з плачем він кидається до Анни і благає її не йти. У двері входить Каренін, і Ганна, в сльозах, охоплена почуттям заздрості до чоловіка, вибігає з дому. Більше син її ніколи не бачив.

У відносинах Анни з Вронским відкривається тріщина, що розводе їх все далі й далі. Анна наполягає на відвідуванні італійської опери, де в той вечір збирається весь великий світ Петербурга. Вся публіка в театрі буквально тицяє в Анну пальцями, а жінка з сусідньої ложі кидає Ганні в обличчя образи. Розуміючи, що і в Петербурзі робити їм нічого, вони переїжджають подалі від вульгарного світу в маєток, який Вронський перетворив на відокремлений рай для них двох і дочки Ані. Вронський намагається зробити маєток дохідним, впроваджує різні нові прийоми ведення сільського господарства і займається благодійністю – будує в маєтку нову лікарню. Анна у всьому намагається допомогти йому.

Паралельно з історією Анни розгортається історія Костянтина Левіна, Толстой наділяє його найкращими людськими якостями і сумнівами, довіряє йому свої потаємні думки. Левін – досить багата людина, у нього теж є великий маєток, всі справи в якому він веде сам. Те, що для Вронського забава і спосіб убити час, для Левіна – сенс існування і його самого і всіх його предків. Левін на початку роману сватається до Кіті Щербацької. За Кіті на той момент забави ради доглядав Вронський. Кіті, однак, серйозно захопилася Вронским і відмовила Левіну. Після того, як Вронський слідом за Анною помчав до Петербурга, Кіті навіть захворіла від горя і приниження, але після поїздки за кордон оговталася і погодилася вийти заміж за Левіна. Сцени сватання, весілля, сімейного життя Левіних, пронизані світлим почуттям, автор ясно дає зрозуміти, що саме ось так і повинна будуватися життя сімейне.

Тим часом, у маєтку обстановка загострюється. Вронський їздить на ділові зустрічі та світські раути, на яких Анна не може його супроводжувати, а його тягне до колишньої, вільного життя. Анна відчуває це, але помилково припускає, що Вронського тягне до інших жінок. Вона постійно влаштовує Вронскому сцени ревнощів, які все більше випробовують його терпіння. Щоб вирішити ситуацію з процесом розлучення, вони переїжджають до Москви. Але, незважаючи на вмовляння Стіви Облонського, Каренін скасовує своє рішення і залишає собі сина, якого вже не любить, тому що з ним пов’язана його відраза до Ганни, як до «ганебної дружини котра оступилася ». Шестимісячне очікування цього рішення в Москві перетворило нерви Анни в натягнуті струни. Вона постійно зривалася і сварилася з Вронским, який все більше часу проводив поза домом. У Москві відбувається зустріч Анни з Левіним, який усвідомлює, що цю жінку інакше, як втраченою, назвати вже не можна.

У травні місяці Анна наполягає на швидкому від’їзді в село, але Вронський каже, що запрошений до матері для важливих ділових питань. Ганні ж приходить в голову думка, що мати Вронського задумала одружити Вронського на княжні Сорокіної. Вронскому не вдається довести Ганні абсурдність цієї ідеї і він, не в силах вже постійно сваритися з Анною, їде в маєток до матері. Анна ж, в одну мить усвідомивши, як важке, безпросвітне і безглузде її життя, бажаючи примирення, кидається слідом за Вронским на вокзал. Перон, дим, гудки, стукіт і люди, все злилося в страшному кошмарі сумбуру асоціацій: Анна згадує свою першу зустріч з Вронским, і як в той далекий день якийсь обхідник потрапив під потяг і був роздавлений на смерть. Ганні приходить в голову думка, що з її ситуації є дуже простий вихід, який допоможе їй змити з себе ганьбу і розв’яже всім руки. І заодно це буде відмінний спосіб помститися Вронскому. Анна кидається під поїзд. Анна вибрала смерть як порятунок, це був єдиний вихід, який вона, змучена собою і змучевши всіх, знайшла.

Минуло два місяці. Життя не те, що колись, але воно продовжується. Знову вокзал. Стіва зустрічає приреченого Вронського на пероні, і поїзд відправляється на фронт. Убитий горем Вронський поїхав добровольцем на війну, щоб там скласти голову. Каренін забрав дочку Анни до себе і виховував її як свою, разом із сином. У Левіна і Кіті народжується первісток. Левін знаходить спокій і сенс життя в доброті й чистоті думок. На цьому і закінчується роман.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы