Проблема зіткнення особистості та влади в романі Михайла Булгакова „Майстер і Маргарита”

 
На уроках світової літератури ми познайомились із творчістю російського письменника Михайла Булгакова, відомого своєю неординарністю. Його внесок у літературу був значним. Він першим розкрив тему надприродного. Доказом цьому є його останній роман „Майстер і Маргарита”, який містить багато чого і реалістичного, і надприродного. Цей роман важко зрозуміти і зрозуміти повністю, бо в ньому розглядається велика кількість проблем, які і в наш час є актуальними. Я хочу розглянути проблему влади в романі, адже вона, влада, буває різною.

У романі „Майстер і Маргарита” знайшла відбиття особиста, реальна ситуація, пережита автором. Адже всі його п’єси були заборонені в СРСР. Його намагалися знищити, як письменника. Тому перші асоціації зі словом „влада”, які виникають у мене, – це політика, уряд, держава. Тобто влада усвідомлюється мною, як влада суспільства. Ця тема дуже хвилювала письменника. Він намагався зрозуміти, чому державна влада виявляється ворожою для вільної особистості. Ієшуа стверджує, що „усяка влада над людьми є насильством” і що „настане час, коли не буде влади ні кесарів, ні будь-якої іншої влади”.

Але влада буває не тільки державною. У своєму останньому романі Булгаков приділяє багато уваги владі надприродній. Звичайно, очевидна сила Диявола. І першою подією, що доводить її, є раптова і передвіщена смерть Берліоза, потім божеволіє Іван Бездомний. Кульмінацією сили Сатани є бал. Булгаковський чорт карає сьогоденне зло і намагається допомогти людям знайти Бога, на відміну від персон, що володіють будь-якою владою. Наприклад, Берліоз, освічена людина, що повинна направляти свого молодого колегу на правильний шлях, насправді використовує свій вплив на нього, щоб максимально віддалити від нього суспільство.

Очевидно, що Диявол, маючи владу над Землею, не в змозі вирішувати, коли обриватися людському життю. І останнє слово у вирішенні долі Майстра і Маргарити теж належить не йому.

Мені здається, у романі дуже тісно пов’язані такі поняття, як „Бог” і „Любов”, оскільки Бог починається з любові, а любов – божественна сила. Можна сказати, що це влада любові. Заради кохання Маргарита покидає свого багатого чоловіка і переїжджає до Майстра.

Письменник розглядає різні види влади, але найбільше його цікавить влада державна, ідеологічна. Михайла Булгакова не влаштовувала влада, яка на той час існувала в державі. Адже його твори були заборонені. Така ситуація – ознака не тільки тоталітарної держави, а і свідчення про існування багатьох проблем, що існують у ній.

Михайло Булгаков – талановитий російський письменник, який зробив вагомий внесок у розвиток світової літератури. Його можна сміливо назвати Майстром.
Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы