"Хамелеон" головний герой

 

Характеристика Очумєлова з оповідання “Хамелеон” наведена в цій статті.

“Хамелеон” образ Очумєлова

Головний герой оповідання Чехова “Хамелеон” – Очумєлов, поліцейський наглядач.

Очумєлов – головний герой «Хамелеона» постійно змінює свої погляди не з безпринципності. Навпаки, в основі його поведінки лежить дуже стійкий принцип, що полягає в перевазі «генеральського» над «іншим».

Образ Очумелова являє собою сатиричне узагальнення, яке є суто символічним. Основні риси «хамелеона» – підлабузництво і покірність перед вищими чинами і зневага, жорстокість по відношенню до тих, хто нижчий за нього на соціальних сходах. Головний засіб характеристики героя – це сюжет. Автор описує майже анекдотичну ситуацію, в якій герой оповідання змальований різко і карикатурно: до О., поліцейського наглядача, звертається золотих справ майстер Хрюкін з проханням покарати укусивше його цуценя. Намагаючись з’ясувати, бродяча це собака чи ні, О. миттєво переходить від підлабузництва до самоправності, від самодурства до холопства залежно від того, ким є передбачуваний власник цуценяти, – генерал це Жигалов, чи хтось невідомий, або брат генерала. Момент, коли О. дізнається, що собака належить братові генерала, дуже показовий. «Та хіба братик їхній приїхали?» – Запобігливо запитує Очумєлов у генеральського кухаря, і «все обличчя його заливається посмішкою розчулення». Поліцейський наглядач до того ж грубий і неосвічений. Про це свідчить його мова: «Чему тут? Це ти навіщо палець? .. Хто кричав?

Поліцейський наглядач Очумєлов, що проходить через базарну площу разом з городовим Єлдирін, одягнений в нову шинель, яка перетворюється в тексті оповідання в важливу деталь, що характеризує стан поліцейського наглядача. Наприклад, дізнавшись про те, що, ймовірно, собака, який укусив золотаря Хрюкіна, належить генералу Жигалову, Очумелову стає нестерпно жарко, тому він каже: «Гм! .. Зніми-но, Єлдирін, з мене пальто … Жах як жарко! ». Тут зняте пальто – символ нервозності героя. Вважаючи, що така непоказна собака не може бути генеральською, Очумєлов знову лає її: «У генерала собаки дорогі, породисті, а ця – чорт знає що! Ні шерсті, ні вигляду … підлота одна тільки … »Але припущення людину з натовпу про приналежність собаки генералу тепер вже вселяє Очумелову страх за ті слова, які він щойно сказав. І тут, щоб передати настрій персонажа, автор знову використовує художню деталь. Наглядач каже: «Гм! .. Надягни, брат Єлдирін, на мене пальто … Щось вітром повіяло … Морозить …» Тут пальто як би допомагає герою сховатися від власних слів.

У фіналі твору пальто Очумелова знову перетворюється в шинель, в яку закутується герой, продовжуючи свій шлях по базарній площі. У Чехова немає зайвих слів, і тому важливий той факт, що нова шинель в розмові Очумелова перетворюється в пальто, тобто відбувається навмисне зниження ролі предмета самим героєм. Дійсно, нова шинель виділяє Очумелова як поліцейського. Але функція пальто інша, за допомогою даної художньої деталі письменник характеризує персонажа. Художня деталь допомагає письменникові глибше проникнути в психологію героя, а читачеві побачити як змінюється стан і настрій персонажа.

Оповідання «Хамелеон» спочатку здається дуже кумедним. Очумєлов хоче створити видимість сумлінної служби, коли йде через базарну площу. «За ним ступає рудий городовий з решетом, вщерть наповненим конфіскованим агрусом». Поліцейський наглядач намагається розібратися в «заплутаній справі Хрюкина». «Він стрясає» повітря, загрожує «мерзотникам» штрафом, але незабаром дізнається, що порушник спокою – жалюгідна собачка • – належить генералу Жигалову. Тут же Очумєлов змінює тон, звинувачуючи напівп’яного Хрюкина у всіх гріхах. Очумєлов ще не раз поміняє свою точку зору, а читачі здогадаються про внутрішню бурю, тривожного поліцейського наглядача, по короткій фразі: «Зніми-но, Єлдирін, з мене пальто» або: «Одягни-ка, брат Єлдирін, на мене пальто .. . »Розповідь тримається на живій мові, переважає діалог, своєю промовою персонажі видають свій характер. Поступово відчуваєш, що сміх замінюється смутком: як же принижена людина, якщо вона лабузниться навіть не перед генералом, а перед його песиком! Закінчується розповідь, як і починається: Очумєлов продовжує свій шлях по базарній площі, тільки тепер він погрожує не невідомому господареві собачонки, а Хрюкіну: «Я ще доберуся до тебе!»

Кінцева композиція оповідання допомагає автору підкреслити основну думку оповідання – для Очумелова важлива не істина, а схиляння перед сильними світу цього. Від них залежить його кар’єра і благополуччя, більше його нічого не хвилює.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы