Володимир Винниченко. Художній світ малої прози Володимира Винниченка
- 8-12-2022, 00:52
- 291
10 Клас , Українська література 10 клас Фасоля, Яценко (рівень стандарту)
Художній світ малої прози Володимира Винниченка
Літературний дебют В. Винниченка з оповіданням «Краса і сила» в 1902 р. був несподіваний для громадськості й водночас тріумфальний. «Талант чи випадковість?» — таку назву мала рецензія І. Личка, розміщена в «Літературно-науковому віснику»: «Чи не випадковість це, що молодий, нікому не відомий автор проявив у своєму першому творі щось таке, що привертає увагу? Чи початкуючий це, чи вже на першому кроці вмираючий талант, а можливо, й зовсім не талант».
Прочитавши оповідання «Краса і сила» та ознайомившись із рецензією І. Личка, Леся Українка висловила здивування, як можна сумніватися в тому, що автор — талановита людина, а його оповідання — справжня перлина української літератури. «Талановита людина може випадково наробити промахів у своєму творі, але безталанна не може випадково виявити того, чого у неї немає. Тільки талант міг створити ці живі фігури, ці природні діалоги і, особливо, цю широку, яскраву картину ярмарки, на тлі якої розігруються злодійські пригоди героїв».
І читачі, і критики творчості В. Винниченка бачили її зв’язок із модернізмом, визнавали свіжість сюжетів і характеристик, оригінальність відображення життєвих явищ на національному українському ґрунті. Окрім західних ідей, творчість письменника увібрала національні українські риси і проблеми, мала тісний зв’язок із демократичною літературою, демонструвала гармонію революційного романтизму, зрілого реалізму та екзистенціалізму, що перебував на етапі свого розвитку. Прозаїк створює зриму картину внутрішнього світу особистості, не намагаючись його витлумачити.
На відміну від письменників-реалістів, Винниченко показав, що психіка людини складається з бажань і поривів, мотивів і потреб, інтересів та переживань. Якщо попередники зосереджувалися на показі окремих моментів соціально-економічного характеру, що впливали на життя людини, то Винниченко показав унікальність кожної миті життя, неординарність і неповторність переживань, палких бажань особистості в її прагненні до щастя.
Запитання і завдання
1. Які ідеї європейських філософів вплинули на творчість В. Винниченка? У чому, на вашу думку, полягала для митця привабливість цих ідей і гасел?
2. Чому людина початку XX ст. мріяла про «нову мораль», неупереджену, вільну від соціальних норм і умовностей? Чи погоджуєтеся ви з думкою, що кожна особистість має нести у світ власну мораль?
3. Які риси, притаманні модерністському мистецтву, наявні в малій прозі В. Винниченка?
Коментарі (0)