Леся Українка. Драматична спадщина Лесі Українки
- 8-12-2022, 01:03
- 264
10 Клас , Українська література 10 клас Фасоля, Яценко (рівень стандарту)
Драматична спадщина Лесі Українки
У третій і найблискучіший період своєї творчості Леся Українка є поет виключно драматичний.
М. Зеров
Цей період складає дванадцять років. Одним із творчих підсумків його є близько двадцяти драматичних творів: поем, діалогів, сцен, етюдів.
Це був крок уперед у розвитку української драматургії. На місце соціально-побутової драми, що переважала тоді в репертуарі українських театрів, приходить драма філософська, психологічна.
Її конфлікт будується на основі зіткнення ідей, світоглядів, художні образи набувають широкого узагальнення, символічного звучання. Рушієм конфлікту стає не стільки дія, як слово, зростає роль підтексту.
Животрепетні питання тогочасної дійсності мисткиня розглядає крізь призму «вічних» тем і образів. Усе написане Лесею Українкою має загальнолюдський зміст, а в її античних сюжетах і образах зі світової літератури віднаходимо національну специфіку.
Так, «Одержима» (1901), на переконання Ліни Костенко, містить морально-етичне відкриття, актуальне для духовного життя людства: чи не вперше в історії світової літератури піддається сумніву доцільність жертви Христа.
Авторка крізь призму зіткнення світоглядних настанов Месії і Одержимої розглядає питання обов’язку, свободи вибору, компромісу з совістю. Міріам — сильна духом, волею, велична і трагічна особистість. Вона є палкою послідовницею Месії, вважає, що Христос — один-єдиний, за кого варто йти на муку. Але героїня не приймає його вчення про всепрощення, любов до ворогів.
Драматична поема написана протягом однієї ночі біля ліжка вмираючого С. Мержинського. З болю і муки від усвідомлення приреченості коханого поетеса «створила драму».
Проблеми співвідношення слова і діла, віри у справу, яку робиш, ідею, яку проповідуєш, досліджуються в драматичній поемі «Касандра». Героїня твору прагне бути корисною власному народові. Це людина чесна і благородна, але нерішуча і безвольна. І її пророчий дар виявляється незатребуваним, оскільки Касандра не вірить у справу, яку вона обстоює. «Діла без віри мертві суть», — стверджує Леся Українка.
Складні філософські питання — духовної свободи, влади, вірності і зради — порушує Леся Українка в «Камінному господарі». На думку самої авторки, це її «перша справжня драма».
До образу Дон Жуана зверталися Т. де Моліна, Ж.-Б. Мольєр, О. Пушкін. Лесі Українці вистачило сміливості взятися за цей «вічний» образ і таланту, щоб розкрити його оригінально і неповторно.
У творі стикаються консерватизм Командора, егоїзм, властолюбство донни Анни, волелюбність Дон Жуана, благородство, готовність до самопожертви Долорес. Перемагає, як зазначала сама Леся Українка, правда життя. Дон Жуан, який традиційно трактувався як романтичний спокусник, сам стає жертвою.
Вагомими для розвитку української драматургії є: «Осіння казка», «В катакомбах», «На руїнах», «Вавілонський полон» та інші твори.
У них Леся Українка реалізувала творчу настанову про неоромантичний твір і неоромантичного героя: «Новоромантизм прагне звільнити особу в самій юрбі, розширити її права, дати їй можливість знаходити собі подібних, або, якщо вона виняткова і при тому активна, дати їй нагоду підносити до свого рівня інших, а не опускатися до їх рівня...» Відмежувавшись від естетики народництва, Леся Українка свідомо виводила українську літературу на авангардні естетичні позиції своєї історичної доби.
Запитання і завдання
1. Чим приваблює вас Леся Україна як особистість? Чи змінилося ваше уявлення про поетесу після знайомства з оглядом її життєвого і творчого шляху? Якщо так — у чому? Своїми враженнями поділіться з однокласниками й однокласницями.
2. Створіть асоціативний портрет Лесі Українки, використовуючи висловлювання сучасників про неї.
3. Леся Українка — письменниця, перекладачка, громадська діячка, дочка Прометея, яскрава представниця українського модернізму, «поетка Досвітніх вогнів», «Жанна д’Арк» (М. Рильський). Чи погоджуєтеся ви з такими визначеннями? Додайте власні ключові слова до характеристики поетеси.
4. На основі змісту вивчених поезій визначте провідні мотиви й теми, які домінують у творчості Лесі Українки. Охарактеризуйте образи-символи. Запишіть їх асоціативний ряд.
5. Знайдіть на тематичних сайтах інформацію, фото- та відеоматеріали про екранізацію творів Лесі Українки. Перегляньте фрагменти фільму за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня. Мавка» (1981; реж. Ю. Ілленко), «Іду до тебе» (1971; реж. М. Мащенко). Напишіть есе чи відгук.
Довідник читача
Драматична поема — невелика за обсягом віршована п’єса, у якій зливаються драматичне, епічне й ліричне розкриття теми; виклад відзначається стислістю і лаконізмом, відсутні широке тло подій і зовнішня інтрига. В основі драматичної поеми — внутрішній динамічний сюжет, конфлікт світоглядних та моральних принципів. Авторами драматичних поем е Дж. Г. Байрон, Й. В. Гете, Леся Українка, І. Франко, В. Самійленко.
Драма-феєрія (фр. fee — фея) — один із жанрових різновидів драми, якому властивий фантастично-казковий сюжет, неймовірні перетворення. У такій драмі поряд із людьми виступають фантастичні істоти.
Коментарі (0)