Микола Вінграновський. Знайомство здалеку і зблизька
- 30-11-2022, 10:10
- 333
11 Клас , Українська література 11 клас Фасоля (рівень стандарту)
МИКОЛА ВІНГРАНОВСЬКИЙ
7 листопада 1936 — 26 травня 2004
Нам треба вічно небом жить,
По шию будучи в планеті!
Микола Вінграновський
Вінграновський володіє даром винятково органічного відчуття слова, уміє розрізняти найтонші його модуляції... Читаючи його поезію, мимоволі замислюєшся над природою слова, над його ірраціональною дієвістю, його магією.
Леонід Талапай, поет
Микола Вінграновський — «чарівник слова» (І. Дзюба), поет, прозаїк, кіноактор, кінорежисер, сценарист, учень Олександра Довженка. Постановник низки художніх і документальних фільмів. Лауреат Державної премії України імені Тараса Шевченка, літературної премії «Благовіст», Міжнародної премії Фундації Антоновичів.
Знайомство здалеку і зблизька
Сторінки життєпису. Микола Степанович Вінграновський народився 7 листопада 1936 р. в селі Богопіль (нині місто Первомайськ) Миколаївської області. Закінчивши в 1955 р. місцеву школу, він вступив до Київського театрального інституту, а згодом до Московського всесоюзного державного інституту кінематографії, куди його запросив О. Довженко. Фахом він обрав кінорежисуру і, ще будучи студентом, зіграв роль Івана Орлюка у фільмі за кіноповістю О. Довженка «Повість полум’яних літ».
Прилучення до Довженкового світу позначилося на всій творчій долі Вінграновського. Довженківський добротворчий пафос, його розуміння творчості як торжества свободи й краси відчуватимуться в кожному слові поета. Своєму Учителеві він присвятив поезії «Величальна народові», «Величальна колискова», «Величальна молодій та молодому», «На золотому столі», «Присвячую Олександру Довженкові».
Упродовж 1962-1963 рр. М. Вінграновський працював актором на кіностудії ім. О. Довженка, а з 1964 до 1965 р. — режисером на Одеській кіностудії. У 1965 р. став редактором, потім — режисером Київської кіностудії ім. О. Довженка, де створив художні й документальні фільми, зокрема «Ескадра повертає на Захід» (1966, у співавторстві); «Дума про Британку» (1970); «Климко» (1984); «Слово про Андрія Малишка» (1983); «Щоденник О. П. Довженка» (1989, у співавторстві); «Довженко» (1999) та ін.
Із 1989 до 1993 р. М. Вінграновський був Головою Українського відділення ПЕН-клубу.
Помер поет після тяжкої хвороби 26 травня 2004 року. Його поховано на Байковому кладовищі в Києві.
Запитання і завдання
- 1. Скористайтеся інформацією, що «схована» в QR-коді. Що вас зацікавило в особі поета? Знайдіть у мережі Інтернет і перегляньте документальні стрічки «Подія дня. Микола Вінграновський», «Сімдесятники. Микола Вінграновський. Український Орфей», «Микола Вінграновський. Пишемо історію», фільм «Микола Вінграновський у синьому небі». Що нового про М. Вінграновського ви дізналися, що вас зацікавило, захопило в описі життя й творчості поета? Чи допомогли вам ці матеріали сформувати цілісний образ поета?
- 2. Підготуйте коротке повідомлення про життєвий шлях М. Вінграновського.
Культурно-мистецький контекст
Всесоюзне визнання молодому М. Вінграновському принесла зіграна ним головна роль у першому радянському ігровому широкоформатному фільмі «Повість полум’яних літ» (1961). Кінострічка за сценарієм О. Довженка була знята дружиною митця Юлією Солнцевою. Художня кінокартина була відзначена преміями міжнародних кінофестивалів у Каннах, Лондоні й Лос-Анджелесі. Цей фільм придбали більш як 130 країн світу.
На Міжнародному кінофестивалі в Каннах актора М. Вінграновського було нагороджено золотою медаллю за найкращу чоловічу роль.
Микола Вінграновський у ролі Івана Орлюка
Кадр із кінофільму «Повість полум’яних літ»
Запитання і завдання
- Перегляньте фільми за участю М. Вінграновського. Наскільки актору вдалося передати почуття й переживання своїх героїв? Які особистісні риси допомогли це зробити? Поділіться своїми міркуваннями у класі.
Коментарі (0)