Народні перекази
- 17-01-2023, 19:14
- 306
5 Клас , Українська література 5 клас Архіпова, Січкар 2022
Народні перекази
Вислови припущення, як слово пов'язане з темою.
Уявити, як жили наші предки, тобі також допоможуть народні перекази. У них особливо яскраво зображено те, у що українці вірили, чого боялися, ким захоплювалися і як сприймали світ і себе в ньому. Усе це разом називається духовною культурою.
У народних переказах з’являються українські супергерої — козаки. Сьогодні запорожець є взірцем відваги, мужності, сили волі й патріотизму. А перекази про них зберігають історичну пам’ять українців та нагадують, що всі ми — нащадки козаків!
Народний переказ — це усна розповідь про відомі історичні події та народних героїв.
ЛАЙФГАК
Як зрозуміти, що ти читаєш саме народний переказ?
За змістом перекази близькі до легенд, проте в них частіше йдеться про реальні історичні події, аніж про вигадані. Те, що траплялося з нашими далекими предками, вони запам’ятовували і переказували один одному. Звідси й назва — переказ. Так тривало багато років: люди усно передавали історії, імена народних героїв та їхні подвиги.
Пригадую вивчене
Що тобі відомо про запорожців? Про яких козаків ти чув/чула раніше?
ПРИЙОМ У ЗАПОРОЖЦІ
Переказ
Запорожці як підмовлять було до себе на Січ якого хлопця з Гетьманщини, то перше пробують, чи годиться бути запорожцем. Ото звелять йому варити кашу:
— Гляди ж, вари так, щоб і не сира була, щоб і не перекипіла, а ми підемо косити. То ти, як уже буде готова, вийди на такий-то курган та й клич нас, а ми почуємо і прийдемо.
От поберуть коси та й підуть нібито косити, а де там їм хочеться косити! Заберуться в комиш та й лежать. То оце хлопець, зваривши кашу, вийде на могилу й зачне гукати. А вони й чують, але не озиваються. То він гукав, гукав та й давай плакати:
— От занесла мене нечиста сила між сії запорожці! Лучче було б удома сидіти при батькові та при матері. А то ще перекипить каша, то прийдуть та битимуть, вражі сини! Ой бідна ж моя головонька! Чого мене понесло між сії запорожці!
То вони, лежачи в траві, вислухають усе та й кажуть:
— Ні, се не наш!
А далі вернуться до куреня, дадуть тому хлопцеві коня й грошей на дорогу та й скажуть:
— Їдь собі к нечистому! Нам таких не треба!
Працюю над текстом
Чому перший хлопець не пройшов випробування?
А як же которий удасться розторопний і догадливий, то, вийшовши на могилу, кликне разів зо два:
— Гей, панове-молодці! Ідіть кашу їсти!
А як не озиваються, то він:
— Чорт же вас бери, коли мовчите! Буду я й сам їсти, — та ще перед відходом ударить на могилі гопака: «Ой тут мені погуляти на просторі!» І затягнувши на весь степ козацьку пісню, піде собі до куреня і давай уплітати тую кашу.
То запорожці, лежачи в траві, і кажуть:
— Оце наш!
Та побравши коси, ідуть до куреня.
Працюю над текстом
Які риси характеру цінували в козацькому товаристві?
А він:
— Де вас у біса носило, панове? Гукав, гукав, аж горло розболілось; та щоб каша не перекипала, я почав сам їсти.
То запорожці споглянуть один на одного та й скажуть йому:
— Ну, чуро, уставай! Годі тобі буть хлопцем. Тепер ти рівний козак.
І приймають у товариство.
ЗБАГАЧУЙ МОВЛЕННЯ
Гетьманщина — українська держава, яку створили козаки.
Курган — земляний насип над місцем, де поховали козака.
Чура — зброєносець козацької старшини, козак.
Працюю над текстом
1. Як гадаєш, хто може бути автором цього переказу? Чому?
2. Як думаєш, тебе прийняли б у запорожці?
Працюємо разом
3. Прочитайте переказ за особами. Під час читання намагайтеся передати емоції героїв.
НОВЕ Й ЦІКАВЕ
Козаки завжди були для українців героями. Вони розумні й вправні, хоробрі й хитрі, мужні та справедливі. Козаки вміли таке, що звичайним людям було не під силу! Наприклад, могли дихати під водою, пересуватися тихо, мов тінь, справлялися голіруч з найміцнішими кайданами, а дехто, кажуть, навіть володів надзвичайними здібностями. Через такі риси козаків також називали характерниками.
С. Глушко. Козак-характерник
Якби козаки жили сьогодні, вони були б крутішими від усіх супергероїв нашого часу!
ЯК СІРКО ПЕРЕМІГ ТАТАР
Переказ
Давно-давно це було, ще за запорожців та за кошового Сірка. Минуло років чимало, як жив Сірко і як його не стало, а слава про нього й не пройшла, і не пропала. Він був для ворогів страшний і сердитий, а для українців — дуже добрий і милостивий.
Якось запорожці пішли з Сірком у похід, а татари прочули про те та одразу побігли на Січ і почали там хазяйнувати: усіх українців забрали та й повели в полон. А вони, бідні, не хочуть іти, плачуть і ридають так, що аж земля стогне. А татари на плач не зважають та нагайками їх підганяють.
Н. Павлусенко. Іван Сірко
Дізнався про те кошовий Сірко. Зараз зібрав своїх козаків — та в погоню за татарами: визволяти людей. Та летить, як птиця. Дістався близько до татар; бачить, що їх дуже багато, а козаків дуже мало — і давай хитрувати. Спинив свого коня й крикнув на козаків:
— А стійте, братця! Підождіть, не ворушіться!
Тоді зіскочив з коня, дав його другому козакові, а сам перекинувся хортом і побіг до татар.
Виконую складне завдання
Про що свідчить фантастичне перетворення Сірка?
Татари бачать: хорт, красивий такий! Сподобався він їм. Узяли вони його, нагодували. Як полягали татари відпочивати, то хорт поробив їм так, що вони всі поснули. Тоді він повернувся до козаків і знову зробився чоловіком! Кинувся з козаками до татар, усіх їх знищив, а українців повернув додому.
Люди дуже дякували Сіркові й пішли собі щасливо додому. А Сірко зі своїми козаками став гуляти по-старому.
Працюю над текстом
- 1. Хто головний герой твору? За якими ознаками це зрозуміло?
- 2. Знайди в тексті слова, що вказують на риси вдачі Сірка.
• Переглянь відео. Які факти про козаків тобі вдалося запам’ятати?
ПРО ЗАПОРОЖЦІВ
Переказ
От які богатирі були — земля не держала!.. У нього, у того запорожця, сім пудів голова!.. А вуса такі, що як візьме, було, їх у руки та як розправить одного туди, а другого сюди, то й у двері не влізе, хоч би ті двері були такі, що через них і трійка коней з повозкою проскочила. Вони дванадцятьма мовами вміли балакать; вони із води могли сухими виходить; вони вміли, коли треба, і сон на людей насилать, і туман на кого треба пускать, і в річки переливаться...
Виконую складне завдання
Чи вся інформація звучить правдиво? Що, на твою думку, є вигадкою?
Вони мали в себе такі верцадла, що, дивлячись у них, за тисячу верст бачили, що воно у світі робиться. Оце як іти куди у похід, то той, хто був за старшого, — чи ватажок який, чи сам кошовий, — візьме в руки верцадло, подивиться в нього та й каже: «Туди не ідім, бо там поляки йдуть, і туди не йдім, бо там турки або татари заходять, а сюди ідім, бо тут аж нікогісінько нема...»
С. Глушко. Вартовий
А як вони воювали?
Стануть було отут, на Орловій балці, а проти них двадцять полків вийдуть. Так полки самі себе поріжуть, кров тектиме коням по череву, а запорожцям і байдуже: стоять та сміються...
А це все від того, що вони знаючий народ були. На своїй землі їх ніхто не міг узяти. Так вони, як куди їхати, то зараз землі під устілку накладуть та в шапки понасипають. Хто чоботи скине, тому смерть; а хто шапку зніме, тому голову знімуть. Так і їдуть собі.
ЗБАГАЧУЙ МОВЛЕННЯ
Верцадло — дзеркало.
Верста — міра довжини, що становить приблизно 1 км.
Працюю над текстом
- 1. Якими люди уявляли козаків? Перекажи, підтверджуючи свої думки рядками з тексту.
- 2. Чому запорожці шанували землю? Про що це свідчить?
НОВЕ Й ЦІКАВЕ
Серія мультфільмів «Козаки» залишається популярною вже багато років. Колись її створили режисер Володимир Дахно та художник-постановник Едуард Кирич. Згодом за мотивами мультфільму розробили комп’ютерну гру «Як козаки Мону Лізу шукали».
Сьогодні цей мультфільм отримав продовження. Улюблені герої — Тур, Грай та Око — готові до нових пригод. Вони подорожують різними куточками світу. Зокрема в нових серіях козаки відвідують Австралію, Індію та Америку.
Переглянути нові серії можеш за посиланням.
Я знаю, що...
1. Легенди та народні перекази — це одне й те саме.
- Так;
- ні.
2. Народні перекази люди один одному передавали усно.
- Так;
- ні.
3. Запорожцем могла стати будь-яка людина.
- Так;
- ні.
Працюю над текстом
4. Розкажи своїми словами, що таке переказ.
5. Яким чином Іванові Сіркові вдалося здолати ворогів?
6. Чи доводилося тобі в житті проходити через випробування? Що ти відчував/відчувала?
Виконую складне завдання
7. Які твори про людей з надприродними здібностями ти вже знаєш? Чи хотів/хотіла б ти мати надприродні здібності? Чому?
8. Сьогодні немає потреби усно переказувати інформацію про певні події. Можна написати повідомлення або пост у мережі, який побачать одразу багато людей. Як ти вважаєш, чи можна повідомлення у соцмережах вважати сучасною формою переказу?
Друзі, а ви знаєте, що Максим Крипак, паралімпійський чемпіон з плавання, отримав звання Героя України? Це класна новина!
У свої 26 — хлопець уже багаторазовий паралімпійський чемпіон світу та Європи з плавання. У 2021 році він привіз з Паралімпіади аж 5 золотих медалей, а ще срібло та бронзу!
Виконую домашнє завдання
9. Порівняй народні легенди та перекази: чим вони близькі, а чим відрізняються. Намалюй у зошиті діаграму за зразком та заповни її.
Коментарі (0)